SİGARAYA KARŞI SAVAŞ

Canik Başarı Üniversitesi nde Tehlikenin Farkında mıyız konulu konferans düzenlendi. Program sonunda öğrenciler sigaraya karşı bir farkındalık oluşturmak amacıyla ellerindeki sigaraları teker teker kırarak tepkilerini gösterdiler\r\n

SİGARAYA KARŞI SAVAŞ
Canik Başarı Üniversitesi’nde sigaranın zararlarının konu alındığı ‘Tehlikenin Fakında mıyız?’ konferansı düzenlendi. Canik Başarı Üniversitesi Fehmi Yıldız Eğitim ve Kültür Merkezi Konferans Salonu nda ‘Sağlıklı Yaşam Kulübü’ tarafından düzenlenen programda Yaşam Koçu ve Kişisel Eğitim Uzmanı Levent Ekinci sigaranın nasıl bırakılabileceğine dair önemli bilgiler verdi. Toplu olarak doğru nefes alma egzersizlerinin de yapıldığı programda ayrıca öğrencilere solunum karbonmonoksit değerleri üzerinden nikotin testi yapıldı.

Konuşmasında nikotinin vücutta bulunan otonom sinir sistemi üzerindeki etkisine değinen Ekinci, “Nikotin canavarı birey tarafından sürekli beslendiği için yeni talepte bulunuyor ve sigara içmediğinde parasempatik sinir sistemi doymayan birey mutlu olamıyor. Bunun yanında sigarayı bırakmak için çok önemli iki husus var. Biri su, diğeri oksijen. Su içmeyen bir birey sigarayı bırakamıyor. Bıraksa da tekrar başlıyor. Çünkü toksin ancak idrar yoluyla, terleme yoluyla ve solunum yoluyla vücuttan atılıyor. Kandaki değerlerinizi değiştirebilmeniz için kandaki sıvıyı kontrol etmeniz lazım. Bunun için de bol miktarda su ve oksijen tüketmek gerek dedi. 

Program sonunda öğrenciler sigaraya karşı bir farkındalık oluşturmak amacıyla ellerindeki sigaraları teker teker kırarak tepkilerini gösterdiler. 

CİHAN


EN ÇOK OKUNANLAR

Denizli'de araç yangını Denizli'de araç yangınıYunanistan sınırında sıcak dakikalar, alevler Türkiye'den görülüyor Yunanistan sınırında sıcak dakikalar, alevler Türkiye'den görülüyorÇorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı Çorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralıLüks otomobil palmiye ağacını yıktı Lüks otomobil palmiye ağacını yıktıDenizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıAdana'da 2 bin 450 polisle asayiş uygulaması Adana'da 2 bin 450 polisle asayiş uygulamasıDiyarbakır'da korona virüs konvoyu Diyarbakır'da korona virüs konvoyuSedef Adası açıklarında bir teknede sürüklenen 3 kişi kurtarıldı Sedef Adası açıklarında bir teknede sürüklenen 3 kişi kurtarıldıPolis kural ihlallerini affetmedi, vatandaş film gibi uygulama izledi Polis kural ihlallerini affetmedi, vatandaş film gibi uygulama izlediAnkara'da sahte muhabirin foyası gazeteciler gelince ortaya çıktı Ankara'da sahte muhabirin foyası gazeteciler gelince ortaya çıktı

hızWeb