Dünyada 10 milyon vatansız var

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, dünyada vatandaşlığı bulunmayan 10 milyon kişinin olduğunu belirterek, Suriye ve Irak taki kriz vatansızlık sorununu artırabilir dedi.\r\n

Dünyada 10 milyon vatansız var
Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Suriye ve Irak taki krizin vatansızlık sorununu artırabileceğine dikkati çekerek Çok sayıda Suriyeli mülteci vatansızlık riskiyle karşı karşıya dedi.

BM Cenevre Ofisi nde düzenlenen basın toplantısında, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği nin (BMMYK) hazırladığı Vatansızlığı 10 Yılda Bitirme raporu hakkında konuşan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, küresel kampanya başlatarak herhangi bir ülkenin vatandaşlığına sahip olmayan milyonlarca kişinin vatansızlık sorununu, 10 yılda çözmeyi amaçladıklarını söyledi.

Gutterres, Dünyada vatandaşlığı bulunmayan 10 milyon kişi var dedi.

Myanmar listenin başında

Listenin başındaki ülke Myanmar. Ülkede vatandaşlığı bulunmayanlar arasında üst sırada Rohingya Müslümanları bulunuyor. Guterres, Myanmar da 1 milyondan fazla kişinin, etnik kimlik ve dini nedenlerle vatandaşlığı yok ifadesini kullandı. Listede Myanmar ı, sırasıyla Fildişi Sahili, Tayland, Litvanya, Estonya ve Dominik Cumhuriyeti izliyor.

Guterres, 27 ülkede kadınların çocuklarına vatandaşlıklarını erkeklerle eşit düzeyde geçirmesine izin verilmediğini söyledi.

Öte yandan rapora göre, son 10 yılda, vatandaşlığı bulunmayan 4 milyon kişi, bir ülkenin vatandaşlık hakkını elde etti. 

Suriye

BM rakamlarına göre, Suriye ye komşu ülkelerde 3 milyondan fazla Suriyeli mülteci var ve Suriye içinde 6,5 milyon yerinden edilmiş kişi bulunuyor.

Suriye ve Irak taki krizin vatansızlık sorununu artırabileceğine dikkati çeken Guterres, Çok sayıda Suriyeli mülteci vatansızlık riskiyle karşı karşıya diye konuştu.

Guterres, Suriye mülteci kamplarında 50 binden fazla çocuk dünyaya geldi. Birçoğu, Suriyeli olarak kayda alındı. Ama doğum sertifikası bulunmayan Suriyeli çocuklar ileriki yıllarda vatandaşlık konusunda ciddi sorun yaşayabilirler uyarısında bulundu.

Lübnan ve Ürdün deki mülteci kamplarında kalan Suriyeli çocuklar hakkında Guterres, Biz Lübnan ve Ürdün deki Suriyeli çocukların vatandaşlık işlemlerinin iyileştirilmesi için çalışmalar yapıyoruz bilgisini verdi.

Guterres, Komşu ülkelerde yeni doğan Suriyeli mülteci çocukların yüzde 70 i kayıt altında değil ve resmi bir doğum belgeleri yok dedi.

Filistinlilerin vatansızlık ile ilgili istatistiklerde yer almama nedeni hakkında ise Guterres, Çünkü oradaki sorun biraz karışık ve özel bir durumu var. Oradaki çözüm açık bir şekilde politik bir çözüm olmalı. Umarım Filistin sorunu çözülür diye konuştu.

Kırım Tatarları

Kırım Tatarlarının da listede olduğunu ifade eden Guterres, Kırım Tatarlarının vatandaşlık hakkı elde etmesi için daha önce büyük bir çalışma vardı. Büyük çoğunluğu Ukrayna vatandaşlığı aldı ifadesini kullandı.

AA muhabirinin BMMYK dan aldığı bilgiye göre, Sovyetler Birliği tarafından 1940 lı yıllarda Almanya, Bulgaristan, Ermenistan ve Yunanistan a gönderilen 266 bin Kırım Tatarı 1980 li yılların sonlarında Kırım a geri döndü ve birçoğu Ukrayna vatandaşlık haklarını kullanmaya devam etti. Ukrayna hala Kırım da yaşayanları Ukrayna vatandaşı olarak kabul ediliyor.

BMMYK ya göre, Ocak 2014 verilerine göre, Kırım da yasal oturma izni bulunmasına rağmen herhangi bir vatandaşlığı olmayan 450 den fazla kişi yaşıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Gebze'de feci kaza: 2 ölü

1 Gebze'de feci kaza: 2 ölü

Ticari taksinin çarptığı genç hastanede hayatını kaybetti

2 Ticari taksinin çarptığı genç hastanede hayatını kaybetti

Kahvehanede oturan kişi başından ve karnından vurularak infaz edildi

3 Kahvehanede oturan kişi başından ve karnından vurularak infaz edildi

Ardahan'da korkutan yangın: 2 ev ile 1 ahır kül oldu

4 Ardahan'da korkutan yangın: 2 ev ile 1 ahır kül oldu

Hatay'da yağma ve kasten adam öldürmeye teşebbüsten 2 kişi tutuklandı

5 Hatay'da yağma ve kasten adam öldürmeye teşebbüsten 2 kişi tutuklandı

Freni boşalan tır markete daldı

6 Freni boşalan tır markete daldı

Otomobil kırmızı ışıkta duramadı: 2 kişi yaralandı

7 Otomobil kırmızı ışıkta duramadı: 2 kişi yaralandı

Adana'da drone ve helikopter destekli narkotik uygulaması

8 Adana'da drone ve helikopter destekli narkotik uygulaması

15 Temmuz anısına pehlivanlar peşrev çekti

9 15 Temmuz anısına pehlivanlar peşrev çekti

Uşak Üniversitesinde 15 Temmuz paneli düzenlendi

10 Uşak Üniversitesinde 15 Temmuz paneli düzenlendi

hızWeb