Peşmerge ve ÖSO nun Kobani ye sevki IŞİD i zora soktu

Suriye de yaklaşık 2 aydır Ayn el Arap (Kobani) ilçesini kuşatan terör örgütü IŞİD, Peşmerge ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin bölgeye sevk edilmesiyle savunma pozisyonuna geçti.\r\n

Peşmerge ve ÖSO nun Kobani ye sevki IŞİD i zora soktu
Suriye nin Rakka, Tel Abyad bölgelerinde hakimiyetini artıran IŞİD, eylül ayının başında Kürtlerin yoğun yaşadığı Kobani ye yönelik saldırı başlattı. İlçeye bağlı 300 köyü kısa sürede ele geçiren IŞİD, yaklaşık 2 aydır Kobani de bazı Kürt gruplarla çatışıyor. Kobani yi doğu, batı ve güney kesimlerinden kuşatan örgüt, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları karşısında önemli kayıp verdi.

Son olarak Peşmerge ve ÖSO gruplarının bölgeye sevk edilmesi ise IŞİD i zor durumda bıraktı. Bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenleyerek Kürt grupların bulunduğu bölgelerde alan hakimiyetini ele geçirmeye çalışan terör örgütünün, son günlerde bu yöntemden uzaklaşması dikkati çekiyor.

Saldırıdan savunma pozisyonuna geçti

Savunma pozisyonuna geçen IŞİD in, özellikle Irak ve Suriye nin Rakka kentinden yayımladığı görüntülerle Kobani ye yönelik Psikolojik üstünlük kurmaya çalıştığı şeklinde değerlendiriliyor. Kobani de kayıplar veren örgütün bu nedenle Tel Abyad ve Rakka daki güçlerini bölgeye sevk ettiğine dair bilgiler de geliyor.

Kobani de Kürt gruplara destek veren Muhalif Rakka Devrimcileri Saha Komutanı Ebu İbrahim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD in, ÖSO ve Peşmerge grubunun bölgeye gelmesinden psikolojik olarak etkilendiğini söyledi. Örgütün şu anda savunmaya çekildiğini ifade eden İbrahim, IŞİD, daha önce intihar saldırılarıyla üstünlük kurmaya çalışıyordu ancak artık bu yöntemi kullanamıyor. IŞİD in önümüzdeki günlerde bölgedeki alan hakimiyetini kaybedeceğini değerlendiriyoruz dedi.

İbrahim, ÖSO ve bazı Kürt gruplarla ön cephede savaştıklarını, Peşmerge grubunun ise batı kesimde ağır silahlarla kendilerine destek verdiğini kaydetti.


EN ÇOK OKUNANLAR

TOKİ Samsun'da arsa satıyor

1 TOKİ Samsun'da arsa satıyor

Fındık fiyatları ne kadar? 02 Temmuz Perşembe serbest piyasa fındık fiyatları

2 Fındık fiyatları ne kadar? 02 Temmuz Perşembe serbest piyasa fındık fiyatları

Samsun'daki acılı aile: Bu kaza değil cinayet

3 Samsun'daki acılı aile: Bu kaza değil cinayet

Yasak aşk cinnetinde ikizini kaybetti

4 Yasak aşk cinnetinde ikizini kaybetti

Çökertilen kapçak çetesinin topal üyesinden ilginç çıkış

5 Çökertilen kapçak çetesinin topal üyesinden ilginç çıkış

Yıldırım Başkan, Samsunspor şampiyon

6 Yıldırım Başkan, Samsunspor şampiyon

Kontrolden çıkan otomobil dereye düştü

7 Kontrolden çıkan otomobil dereye düştü

Samsun'da düğün sezonu beklentinin altında başladı

8 Samsun'da düğün sezonu beklentinin altında başladı

Takla atan otomobil metrelerce sürüklendi: 2 yaralı

9 Takla atan otomobil metrelerce sürüklendi: 2 yaralı

Otomobil şarampole yuvarlandı: 3 yaralı

10 Otomobil şarampole yuvarlandı: 3 yaralı

hızWeb