Jandarmaya 12 bin uzman erbaş alınacak

Jandarmanın profesyonel personel sayısının artırılması amacıyla gelecek yıl 12 bin uzman erbaşın alınması planlanıyor.\r\n

Jandarmaya 12 bin uzman erbaş alınacak
Hükümetin 2015 yılı programında, güvenlik hizmetlerinin artırılmasına yönelik bazı politikaların geliştirilmesi öngörülüyor.

Toplumsal du¨zenin korunması, vatandas¸ların kanunlarla gu¨vence altına alınan hak ve o¨zgu¨rlu¨klerinin tesisi ve gu¨c¸lendirilmesi, bu¨tu¨n kesimler ic¸in gu¨venli bir is¸ ve yatırım ortamının tam olarak yas¸ama gec¸irilebilmesi ic¸in gu¨venlik hizmetlerinin daha uygun ve etkin s¸ekilde sunulması hedefleniyor. 

Bu kapsamda, gu¨venlik birimlerine ilis¸kin mevzuat iyiles¸tirilecek ve organizasyon sorunları giderilecek. Hizmet sunumunda, kurumlar arasında daha etkin bir koordinasyon sagˆlanacak. Gu¨venlik hizmetleri alanındaki personel, nitelik ve nicelik bakımından iyiles¸tirilecek, profesyonelles¸me artırılacak, personelin fiziki ve teknolojik donanımı gelis¸tirilecek.

Vatandas¸ların kamu du¨zeni ve gu¨venligˆine duyarlılıklarını artıracak uygulamalarla toplum destekli kolluk yaklas¸ımı gu¨c¸lendirilecek. O¨nleyici ve koruyucu gu¨venlik hizmetlerine o¨nem verilecek, bu c¸erc¸evede hizmet sunumunda risk yo¨netimine gec¸ilecek.

Yeni komisyon

Gu¨venlik birimlerine ilis¸kin mevzuatın iyiles¸tirilmesi ve organizasyon sorunlarının giderilmesi amacıyla I·c¸is¸leri Bakanlıgˆı bu¨nyesinde ilgili kurulus¸ların katılımıyla komisyon kurulacak. Komisyon ilgili mevzuat taslaklarını hazırlayacak. Bununla ilgili I·c¸is¸leri Bakanlıgˆının sorumluluğunda, Milli Gu¨venlik Kurulu Genel Sekreterligˆi, Kamu Du¨zeni ve Gu¨venligˆi Mu¨stes¸arlıgˆı, MI·T Mu¨stes¸arlıgˆı, Emniyet Genel Mu¨du¨rlu¨gˆu¨, Jandarma Genel Komutanlıgˆı ve Sahil Gu¨venlik Komutanlıgˆı birlikte çalışacak. 

Özel güvenlik için Avrupa standartları

Gu¨venlik hizmetleri alanındaki personelin nitelik ve nicelik bakımından iyiles¸tirilmesi kapsamında ise jandarma birimlerinde profesyonelles¸me oranı artırılacak. İçişleri Bakanlığının, Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ile yürüteceği çalışmayla mevcut durumda jandarma birimlerinde yaklas¸ık yu¨zde 35 olan profesyonelles¸me oranı, 2015 yılı sonuna kadar yüzde 40 a çıkarılacak. Bunun için de 12 bin uzman erbas¸ alımı yapılacak. Personel temin faaliyetleri gelecek yıl da devam edecek.

Öte yandan, özel gu¨venlik hizmetlerinin kurumsallas¸ması yo¨nu¨nde de du¨zenleme planlanıyor. Bununla birlikte bilgi sistemi olus¸turulacak. İçişleri Bakanlığınca yürütülecek çalışmalar kapsamında özel gu¨venlik sekto¨ru¨nu¨n ihtiyac¸larına uygun, Avrupa Birligˆi normlarıyla uyumlu mevzuat c¸alıs¸maları yapılacak. Ayrıca, O¨zel Gu¨venlik Bilgi Sistemi Otomasyon Projesi faaliyete gec¸irilecek.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'un Miroslav Stoch ısrarı

1 Samsunspor'un Miroslav Stoch ısrarı

Samsun'a deniz için gelen genç boğuldu

2 Samsun'a deniz için gelen genç boğuldu

Fındık fiyatları ne kadar? 13 Temmuz Pazartesi serbest piyasa fındık fiyatları

3 Fındık fiyatları ne kadar? 13 Temmuz Pazartesi serbest piyasa fındık fiyatları

Samsun'da fabrika kurmak isteyenlere ücretsiz arsa

4 Samsun'da fabrika kurmak isteyenlere ücretsiz arsa

Samsun'da polisten kaçarken ölümden döndü

5 Samsun'da polisten kaçarken ölümden döndü

Samsun Milletvekili Köktaş'ın acı günü

6 Samsun Milletvekili Köktaş'ın acı günü

Samsunsporlu Aileler Platformu Derneği Başkanı yine Şenkal

7 Samsunsporlu Aileler Platformu Derneği Başkanı yine Şenkal

Canik Zabıtası olmasa Samsunluya yedireceklerdi

8 Canik Zabıtası olmasa Samsunluya yedireceklerdi

13 Temmuz Pazartesi Samsun hava durumu

9 13 Temmuz Pazartesi Samsun hava durumu

Samsun'da 34 kişiyi boğulmaktan kurtarıldı

10 Samsun'da 34 kişiyi boğulmaktan kurtarıldı

hızWeb