Libya yasaklı antipersonel mayını kullandı

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Libya da silahlı grupların yasaklı antipersonel mayını kullandığını bildirdi\r\n

Libya yasaklı antipersonel mayını kullandı
Libya da silahlı grupların yasaklı antipersonel mayını kullandığı bildirildi. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Libya yönetimine Mayınlarının Yasaklanması Anlaşması nı imzalaması çağrısında bulunurken, Libya daki silahlı gruplardan da silah stoklarını ve uluslararası anlaşmalara göre yasaklı mayınları, derhal tasfiye etmelerini isedi.

Merkezi New York ta bulunan HRW, güvenilir kaynaklara dayandırdığı raporunda, Libya da bir milyondan fazla olan silahlı grupların antipersonel mayını kullandığını belirtti.

HRW nin açıklamasında, uluslararası antipersonel mayınlarının Trablus Havaalanı nda temmuz ve ağustos ayında, Zintan İttifakı ve Libya Şafak İttifakı arasındaki silahlı çatışmada kullanıldığı kaydedildi. HRW nin, mayınların döşenmesinden hangi grubun sorumlu olduğunu tespit edemediği ifade edilen açıklamada, Trablus Havaalanı nı kontrol eden Libya Şafak grubuna yapılan çağrıda, silah stoklarını ve uluslararası anlaşmalara göre yasaklı mayınları derhal imha etmesi istendi.

HRW Silahlar Bölümü Direktörü ve Kara Mayınlarının Yasaklanması Uluslararası Kampanyası Başkanı Nobel Barış Ödülü sahibi Steve Goose, yaptığı açıklamada, Herhangi bir yerde herhangi bir taraf tarafından antipersonel kara mayınlarının kullanımı kabul edilemez. Tüm taraflar, silahlı güçlerine kara mayınlarının kullanımını derhal durdurma ve derhal stoklarını yok etme emri vermeliler değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada ayrıca, Libya ya yapılan çağrıda, 1997 yılında kurulan Mayın Yasaklama Anlaşması nı imzalaması istendi.

En son 20 Ağustos ta Umman ın katıldığı Mayın Yasaklama Anlaşması na bugüne kadar 162 ülke imza koydu. 

Kara mayınlarından en çok fazla zarar gören ülkelerin başında Afganistan geliyor. Kolombiya, Yemen, Pakistan, Kamboçya, İran, Sudan ve Myanmar bu ülkeyi izliyor.  

Mayın Yasaklama Anlaşması na göre, ülkeler 10 yıl içinde mayınlı bölgelerini temizlemek zorundayken, anlaşmaya taraf olmayan Suriye ve Myanmar da hükümet güçlerinin de antipersonel mayını kullandığı rapor edilmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı

1 Antalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı

AK Parti Milletvekili Gürel'den "Baro" açıklaması

2 AK Parti Milletvekili Gürel'den "Baro" açıklaması

Cihat Arslan play-off kararını değerlendirdi

3 Cihat Arslan play-off kararını değerlendirdi

Korkutan anız yangını

4 Korkutan anız yangını

Osmaniye'de trafik kazası:1 yaralı

5 Osmaniye'de trafik kazası:1 yaralı

Fatsa'da kamyon işyerine girdi

6 Fatsa'da kamyon işyerine girdi

hızWeb