TEKKEKÖY TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tarih Bölümü Başkanı ve Tekkeköy Kent Konseyi Başkanlığı’na seçilen Prof. Dr. Mehmet Yavuz Erler ve yönetim kurulu üyeleri Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’ı makamında ziyaret ettiler. \r\n

TEKKEKÖY TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
Tekkeköy Kent Konseyi Başkanlığı’na seçilen OMÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yavuz Erler ve yönetim kurulu üyelerinin Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’ı ziyareti esnasında Tekkeköy’ün tarihini aydınlatacak büyük projeler ortaya konuldu. Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaraları’nda arkeolojik kazı çalışmalarının yapılması, Tekkeköy sınırlarındaki tarihi yapıtların gün yüzüne çıkartılması, tarihi eserlerin restore edilmesin yanında Tekkeköy’ün tarihini anlatan bir kitap yazılması gibi konularda çalışmalar başlatılacak.
TEKKEKÖY’ÜN BİLİNMEYENLERİ AYDINLANACAK
“Tekkeköy’ün tarihi serüvenine baktığımızda M.Ö. 10 bin ila M.Ö. 60 bin yılları arasında Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaraları’nın içinde bulunduğu ilçemiz hakkında geniş kapsamlı bir tarihi çalışma yapılmadığını görmekteyiz” diye sözlerine başlayan Togar, “Tekkeköy dünya üzerindeki en eski yerleşim yerlerinden birsi. Ama İlçemizde Tekkeköy Mağaraları’ndaki ilk ve tek arkeolojik kazı 1941 yılında yapılmış. Bölgemizde yapılacak arkeolojik kazı çalışmaları beklide tarihin seyrini birçok bilgiyi değiştirebilir. Geçen aylarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir tarihi makalede Tekkeköy Mağaraları konu edilmiş. Tekkeköy Kent Konseyi başkanlığına OMÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yavuz Erler’in seçilmesi bizim için büyük bir artı oldu. Yapmış olduğumuz konuşmalarda Tekkeköy’ün tarihinin gün yüzüne çıkartılması için gerekli çalışmaları yürütmek konusunda bizden daha duyarlı ve heyecanlı. Yine ilçemizin geçmişten günümüze kadar tarihi seyrini anlatan bir çalışma ile tüm bilgilerin, resimlerin ve dokümanların toplanmasıyla çok kapsamlı bir tarihi kitap yazılacak. Böylelikle ilçemizin tüm dünya tarafından tanınması sağlanacak. İlçemize tüm dünyanın dört bir tarafından turistler akın akın gelmeye başlayacak” şeklinde konuştu.
TEKKEKÖY TARİH BAKIMINDAN ÇOK ZENGİN BİR İLÇE
Tekkeköy Kent Konseyi Başkanı ve OMÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yavuz Erler ise, “Tekkeköy, dünya üzerindeki en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Tekkeköy Mağaraları gibi bir yerleşime sahip bir ilçe. Bunun yanında birçok tarihi esere sahip arkeolojik bakımdan bakir bir yer. Tekkeköy Kent Konseyi Başkanlığı’na seçilmeden önce bile Tekkeköy hakkında çalışmalar yürütmek araştırmalar yapmayı düşündüğümüzde heyecanımız artıyordu. Şimdi Tekkeköy ilçesine Kent Konseyi Başkanı seçildim. Çok güzel ve çalışkan bir ekibim var. Tekkeköy’ün bilinmeyenlerini, tarihini gün yüzüne çıkartacak dünyaya duyuracak çalışmalar ortaya koyacağımıza inanıyorum. Yine başkanım ile de konuştuk. Tekkeköy’ün tarihini anlatan bir kitap yazma çalışmasını başlatacağız” dedi.
Ardından Tekkeköy Kent Konseyi tarafından hazırlanan çalışma dosyasını Prof. Dr. Mehmet Yavuz Erler, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’a sundu.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı

1 Antalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı

AK Parti Milletvekili Gürel'den "Baro" açıklaması

2 AK Parti Milletvekili Gürel'den "Baro" açıklaması

Cihat Arslan play-off kararını değerlendirdi

3 Cihat Arslan play-off kararını değerlendirdi

Korkutan anız yangını

4 Korkutan anız yangını

Osmaniye'de trafik kazası:1 yaralı

5 Osmaniye'de trafik kazası:1 yaralı

Fatsa'da kamyon işyerine girdi

6 Fatsa'da kamyon işyerine girdi

hızWeb