Kudüs teki öfke sokaklara taştı

Batı Şeria nın çeşitli kentlerinde düzenlenen Mescid-i Aksa ya destek gösterilerine İsrail askerleri müdahale etti. Doğu Kudüs teki gösterilerde ise 20 Filistinli yaralandı.\r\n

Kudüs teki öfke sokaklara taştı
Doğu Kudüs’teki Şufat Mülteci Kampı nda İsrail askerleri ile Filistinliler arasında Çarşamba günü başlayan çatışmalar üç günden beri sürüyor.

İsraillilerin üzerine aracını sürdüğü iddiasıyla polis tarafından Çarşamba günü vurularak öldürülen Filistinli İbrahim el-Akali’nin evinin çevresinde toplanan Filistinlilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 20 Filistinli yaralandı.

Cuma namazının ardından Doğu Kudüs’teki Şufat Mülteci Kampı nda toplanan Filisinli gençlere, İsrail askerleri plastik mermi, ses ve gaz bombaları ile müdahale etti.

Kamptaki Filistinliler ise lastik yakarak İsrail askerlerine taş, havai fişek ve molotof kokteyli ile karşılık verdi.

Kampın girişinde barikat kuran Filistinliler, tekbirler getirerek İntifada sloganları attı.

Olay yerinde AA muhabirine açıklamada bulunan Filistin Kızılayı yetkilileri, çatışmalarda 20 Filistinlinin yaralandığını söyledi.

Hamas, yaptığı yazılı açıklamada, Filistin halkına Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu için cuma namazının ardından başlayacak öfke gösterilerine katılmaları çağrısında bulunmuştu.

35 yaş altına izin verilmedi

Öte yandan İsrail 35 yaş altı erkeklerin Mescid-i Aksa’ya Cuma namazı için girişine izin vermedi. Aksa ya namaza gelen kadınlar İsrail aleyhinde slogan atarak yasağı protesto etti.

Aksa da ayrıca, Kudüs te çıkan olaylarda öldürülen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Aksa ya yaş sınırlaması nedeniyle giremeyen Müslümanlar ise eski şehir ve çevresindeki sur içinde Aksa ya giden sokaklarda namazlarını kıldı. 

İsrail de Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu s Sahra Camisi nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa külliyesinin altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi yerleşimciler ve İsrailli yetkililer, zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Filistinli göstericilere gazla müdahale

Batı Şeria nın çeşitli kentlerinde düzenlenen Mescid-i Aksa ya destek gösterilerine İsrail askerleri müdahale etti. Olaylarda onlarca kişinin gazdan etkilendiği, bazılarının da yaralandığı belirtildi.

Hamas hareketinin çağrısı üzerine, İsrail in Kudüs ve Mescid-i Aksa ya yönelik ihlalllerini protesto etmek için Batı Şeria nın çeşitli kentlerinde cuma namazından sonra gösteriler düzenlendi. 

Ramallah la Kudüs arasında bulunan Kalendiye askeri kontrol noktasında, İsrail askerleri Filistinli göstericilere müdahale etti. Gözyaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermilerin de kullanıldığı müdahale sırasında, plastik mermilerin isabet ettiği 15 kişi yaralandı, onlarca kişi de atılan gazdan etkilendi. Filistinli göstericiler de, İsrail askerlerine taş ve molotof kokteyli atarak karşılık verdi.

Beytüllahim ile El Halil in kuzey girişinde düzenlenen gösterilere İsrail askerleri gözyaşartıcı gazın yanı sıra plastik ve gerçek mermilerle müdahale etti. Olaylarda onlarca kişi atılan gazdan etkilendi.

Nablus ve El Halil deki yürüyüşlere müdahale

Öte yandan Filistin emniyet güçleri, İsrail in Mescid-i Aksa ya yönelik ihlallerini protesto etmek için Nablus ve El Halil kentlerinde düzenlenen yürüyüşlere müdahale etti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Filistin emniyet güçleri, Hamas ın Nablus kentinde düzenlediği yürüyüşe göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Gösteriye katılanları coplayan polis, yaklaşık 20 kişiyi gözaltına aldı.  Filistin polisi, El-Halil kentinde deİsrail polisinin bulunduğu noktaya doğru düzenlenen yürüyüşe engel oldu. 

Hamas, dün yaptığı yazılı açıklamada, Filistin halkınıKudüs ve Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu için cuma namazının ardından başlayacak öfke gösterilerine katılmaları çağrısında bulunmuştu. 

Çarşamba günü de yaklaşık 100 Yahudinin Mescid-i Aksa nın avlusuna girişine izin verilmesinin ardından Aksa ve çevresinde çıkan çatışmalarda 27 kişi yaralanmıştı. Olayda İsrail askerlerinin, 1967 den beri ilk kez Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi nin içinde mihrab ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girmişti.

Bu olayların ardından Çarşamba günü Doğu Kudüs te aracını İsrailli yayaların üzerine sürerek, 14 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddia edilen Filistinli İbrahim el-Akkari, İsrail polisi tarafından vurularak öldürülmüştü.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da silahlı saldırı: 1 yaralıSamsun'da silahlı saldırı: 1 yaralıİki kardeşin miras davası kanlı bitti İki kardeşin miras davası kanlı bittiVali yardımcısının öldürdüğü kardeşi ve annesinin cesetleri adli tıpa kaldırıldıVali yardımcısının öldürdüğü kardeşi ve annesinin cesetleri adli tıpa kaldırıldıHavaya rastgele ateş eden şüpheli yakalandı Havaya rastgele ateş eden şüpheli yakalandı3'üncü kattan atlayan zihinsel engelli genci yoldan geçen vatandaş tuttu 3'üncü kattan atlayan zihinsel engelli genci yoldan geçen vatandaş tuttuMaltepe'de bir restoran kurşunladı; 3 yaralı Maltepe'de bir restoran kurşunladı; 3 yaralıGaziosmanpaşa'da bir otomobil kundaklandı Gaziosmanpaşa'da bir otomobil kundaklandıKaza sonrası alev topuna dönen otomobilde sürücü yanarak hayatını kaybetti Kaza sonrası alev topuna dönen otomobilde sürücü yanarak hayatını kaybettiUEFA Avrupa Ligi'nde yarı finalistler belli oldu UEFA Avrupa Ligi'nde yarı finalistler belli olduAnkara'da feci kaza: 1 ölü Ankara'da feci kaza: 1 ölü

hızWeb