Berlin Duvarı nın yıkılışının 25. yıl dönümü

Almanya Başbakanı Merkel, Almanya, Avrupa ve dünya iki bloka ayrılmıştı. Berlin’in ortasından geçen duvar, bunun için bir sembol oldu dedi.\r\n

Berlin Duvarı nın yıkılışının 25. yıl dönümü
Merkel, başkent Berlin de bilim adamlarının projelerini tanıttığı Falling Walls Conference adlı etkinliğin açılış konuşmasını yaptı.

Berlin Duvarı’nın yıkılmasının 25. yıl dönümünün kutlandığına işaret eden Merkel, Bu gün bize, insanların özgürlük arzusunun uzun süre bastırılamayacağını gözler önünde seriyor dedi.

Eski Doğu Almanya’da devlet baskısına ve engellemelere karşı, korkularını yenen vatandaşların sayısının 1989 yılında arttığını ifade eden Merkel, yerel seçimlerde usulsüzlüklerin ortaya çıkarıldığını, açık bir şekilde fikirleri tartışmak için kiliselerde bir araya gelindiğini, haklarını aramak için gruplar oluştuğunu ve talepler için sokaklara çıkıldığını anlattı.

Doğu Almanya nın 40. kuruluş yıldönümü olan 7 Ekim 1989 de görkemli bir şekilde kutlama yapıldığını, ancak aynı zamanda barışçıl eylemleri yapanların peşine de düşüldüğünü belirten Merkel, o dönemde yine de insanların pazartesi akşamları yapılan gösterilere katıldığını hatırlattı.

Başbakan Merkel, Medeni cesaret gösteren vatandaşların sayısı arttı. İki Almanya arasında sınırların kalkmasını onların cesaretine borçluyuz dedi.

İnsanların kendi kaderini ele almasıyla Avrupa’nın bölünmesinin ve soğuk savaşın tarih olduğunu vurgulayan Merkel, Bugün Avrupa Birliği çatısı altında 28 ülkeden yaklaşık 500 milyon insan yaşıyor ve bazıları da bu topluma girmeyi arzuluyor dedi.

Birinci Dünya Savaşı, Nasyonal Sosyalizm ve İkinci Dünya Savaşı dönemlerinin ardından Avrupa ülkelerinin bir araya gelemediğini ve soğuk savaşın başladığını anımsatan Merkel, Almanya, Avrupa ve dünya iki bloğa ayrılmıştı. Berlin’in ortasından geçen duvar, bunun için bir sembol oldu şeklinde konuştu.

9 Kasım 1989 dan önceki günlerde artan protesto gösterilerine rağmen Berlin Duvarı’nın yıkılacağını kimsenin mümkün görmediğini ifade eden Merkel, Evet, özgürlüğü elde etmek için mücadelede bulunmak cesaret ister. Özgürlüğü kullanmak da cesaret ister diye konuştu.

Batı Afrika’daki Ebola virüsü salgınına da değinen Merkel, bu hastalığı durdurmak için araçlar ve yolları arama konusunda Alman bilim adamlarının da yapılan çalışmalarda yer aldıklarını belirtti.

İhmal edilen ve yoksulluktan kaynaklanan sağlık alanlarına daha fazla dikkati çekmek istediğini ifade eden Merkel, Salgının bu kadar belirgin olmadığı dönemde, yeteri kadar buna dikkat çekilseydi, muhtemelen bir aşı bulurduk dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Balıkesir'de jandarmadan trafik uygulaması

1 Balıkesir'de jandarmadan trafik uygulaması

Salihli'yi sağanak yağmur ve dolu vurdu

2 Salihli'yi sağanak yağmur ve dolu vurdu

Ağaçta Mahsur Kalan Yaşlı Adamı İtfaiye Kurtardı

3 Ağaçta Mahsur Kalan Yaşlı Adamı İtfaiye Kurtardı

Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı

4 Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı

Çanakkale Kumköylüler evleri için sabah ışıklarına kadar nöbet tutuyor

5 Çanakkale Kumköylüler evleri için sabah ışıklarına kadar nöbet tutuyor

Patlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi

6 Patlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi

Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı

7 Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı

Patlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi

8 Patlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi

İzmir'de kalp krizi geçirdiği ileri sürülen 17 yaşındaki genç öldü

9 İzmir'de kalp krizi geçirdiği ileri sürülen 17 yaşındaki genç öldü

7 yıldır kayıp olan adamın cesedi kuyudan çıktı

10 7 yıldır kayıp olan adamın cesedi kuyudan çıktı

hızWeb