Katalonya da yasaklı halk oylaması başladı

İspanya da Anayasa Mahkemesi nin durdurma kararına ve hükümetin uyarılarına rağmen özerk yönetimin çağrısıyla Katalanlar bağımsızlık yanlısı halk oylaması için sandık başına gitmeye başladı.\r\n

Katalonya da yasaklı halk oylaması başladı
 İspanya da Anayasa Mahkemesi nin durdurma kararına ve hükümetin uyarılarına rağmen özerk yönetimin çağrısıyla Katalanlar bugün bağımsızlık yanlısı halk oylaması için sandık başına gitmeye başladı.

Katalonya da ikametgahı bulunan 16 yaşından büyük toplam 5,7 milyon kişinin gayriresmi halk oylamasına katılması bekleniyor. Katalonya nın bir devlet olmasını istiyor musunuz? sorusunu yanıtlayacak olan Katalanlar, buna evet demeleri halinde, Bu devletin bağımsız olmasını istiyor musunuz?  sorusuna yanıt verecek.

Yasadışı olmasından dolayı kamusal binalarda yapılması ve herhangi bir memurun görevlendirilmesinin yasaklandığı halk oylamasında 40 bin 930 gönüllü görev alacak. Bin 300 seçim yerinde yapılacak halk oylamasına katılmak isteyen Katalanlar, kimlik kartı numaralarıyla intenetteki bir adrese girerek nerede oy kullanacaklarını öğreniyorlar. Ayrıca yurt dışında yaşayan toplam 220 bin Katalan için de 19 kentte sandık kuruldu.

Katalonya daki halk oylamasının en büyük destekçilerinden olan Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) adlı STK nın başkanı Carme Forcadell Sadece oy kullanıyor olmaktan çok çok memnunuz. Bugün ne olursa olsun egemen olduğumuzu ve İspanyol devletine meydan okuduğumuzu gösterdik dedi. 

Bu arada Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesi Savcılığı, yasaklanan halk oylamasıyla ilgili soruşturmasını sürdürüyor. Savcılığın veya yargıcın talimatı olması halinde güvenlik güçlerinin sandıklara müdahale etme olasılığının olduğu belirtilse de şu ana kadar Katalanların sakin bir şekilde oy kullanmaya başladıkları görüldü. 

Öte yandan İspanyol basını bugünkü manşetlerini Katalonya daki halk oylamasına ayırdı. El Pais Katalonya, İspanya daki yerini belirlemek için  faydasız bir halk oylaması gerçekleştiriyor. Bağımsızlık yanlılarının halk oylamasına yoğun katılım göstermesi bekleniyor. Savcılık, halk oylamasının yasallığını soruşturuyor , El Mundo Katalan polisi, halk oylaması için kapılarını açan enstitülerin yöneticilerinin kimliklerini tespit edecek manşetlerini atarken, sağ görüşlü gazetelerden ABC, Berlin duvarının yıkılmasının 25. yıl dönümünü manşetinden vererek, Halk oylaması, hukuk devletine meydan okuyor. Eğer Artur Mas, kamu binaları oylamaya açarsa savcılık soruşturma açacak diye yazdı. La Razon adlı diğer bir sağ görüşlü gazete de ekonomik krizden dolayı geçim sıkıntısı yaşayan Katalanları manşetine çıkararak Onlara sorulmuyor. Mas iktidarda olduğundan bu yana Katalonya yı her gün 130 milyon avro borçlandırdı. Savcılık, halk oylamasının Mas tarafından organize edildiğine ilişkin delil arıyor ifadelerini kullandı.

Katalonya daki halk oylaması yerel saat ile 20.00 da (TSİ 21.00) sona erecek. Katalonya özerk yönetimi hükümeti, oy sayımını ve 10 Kasım pazartesi öngörülen sonuçların açıklanmasını kendisinin yapacağını duyurdu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'a yabancı stoper geliyor

1 Samsunspor'a yabancı stoper geliyor

Sosyal medyada canlı yayından sonra intihar etti

2 Sosyal medyada canlı yayından sonra intihar etti

Samsun'da duvardan düşerek öldüğü iddia edildi

3 Samsun'da duvardan düşerek öldüğü iddia edildi

Arazi mafyası çökertildi

4 Arazi mafyası çökertildi

Sokak düğününde silahlar konuştu: 2'si ağır 5 yaralı

5 Sokak düğününde silahlar konuştu: 2'si ağır 5 yaralı

Samsun'da fındık bahçesinde ölü bulundu

6 Samsun'da fındık bahçesinde ölü bulundu

Samsun'da Bu köprüden geçmeyen gelin, düğün salonuna gitmiyor

7 Samsun'da Bu köprüden geçmeyen gelin, düğün salonuna gitmiyor

Avrasya Tüneli girişinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaşamını yitird

8 Avrasya Tüneli girişinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaşamını yitird

Fındık fiyatları ne kadar? 4 Temmuz Cumartesi serbest piyasa fındık fiyatları

9 Fındık fiyatları ne kadar? 4 Temmuz Cumartesi serbest piyasa fındık fiyatları

Hatay Arsuz'da trafik kazası: 1 ölü, 2 yaralı

10 Hatay Arsuz'da trafik kazası: 1 ölü, 2 yaralı

hızWeb