Atatürk ün bütün yalınlığıyla öğrenilebilmesi en büyük arzum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlerin, Atatürk ü bütün yalınlığıyla sadece bir insan, bir lider olarak öğrenebilmesi en büyük arzularımdan biri olmuştur dedi.\r\n

Atatürk ün bütün yalınlığıyla öğrenilebilmesi en büyük arzum
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1938 de vefatının ardından üretilen bir Atatürk değil, 1881 de doğan ailesiyle, eğitimiyle, askeri ve siyasi hayatıyla, yaşam tarzı ve fikirleriyle konuşulan, öğrenilen ve öğretilen bir Atatürk, inanıyorum ki en başta O nun aziz hatırasına gösterilebilecek en güzel hürmet olacaktır dedi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ün ebediyete intikalinin 76. yılı dolayısıyla, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından ilk kez ATO Congresium da Atatürk ü Anma Töreni düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, öncelikle herkesi sevgi ve saygı ile selamladığını belirterek, Vefatının 76. seneyi devriyesinde Cumhuriyetin banisi ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü bugün bir kez daha hürmetle yadediyor ve kendisini derin bir hürmetle anıyoruz dedi. 

Gazi Mustafa Kemal ile birlikte bugün ebediyete intikal etmiş gazi ve şehitlere de milletçe bir kez daha minnettarlığın ifade edildiğini dile getiren Erdoğan, Rabbim tüm şehit ve gazilerimizden razı olsun, mekanları inşallah cennet olsun diye konuştu. 

Erdoğan, 76 yıl boyunca her 10 Kasım da olduğu gibi bugün de Gazi Mustafa Kemal in gün boyunca anılacağını, eserleri, fikirleri, inkılapları ve zaferleri ile gün boyunca bir kez daha ele alınacağını söyledi.

Atatürk ün aziz hatırası istismar edilerek meşrulaştırılmak istendi

Mustafa Kemal Atatürk ün vefatının 76. yıl dönümünde bir hususu açık yüreklilikle ele almak istediğinin altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

10 Kasım 1938 de vefatının hemen ardından Gazi Mustafa Kemal, herkesin farklı yorumladığı, maalesef herkesin kendi çıkarına, kendi ideolojisine, kendi dünya görüşüne göre şekillendirdiği bir tarihi figüre dönüştürülmüştür. 

Üzülerek ifade etmeliyim ki yakın tarihimizde milli birliğimizi, dayanışmamızı hatta demokrasimizi tahrip eden nice girişim, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün aziz hatırası istismar edilmek suretiyle meşrulaştırılmak istendi. Bir tek Atatürk varken, tarih içinde çok sayıda Atatürk ün üretildiğini, çok sayıda Atatürkçülük yorumları ile Gazi Mustafa Mustafa Kemal in şahsimanevisinin yıpratıldığını büyük bir teessür ile izledim.

Türkiye nin tüm genç ve çocuklarının, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü tüm yalınlığı ile sadece ve sadece bir insan, bir lider olarak anlayabilmesi, okuyabilmesi, öğrenebilmesinin kendisinin de en büyük arzularından biri olduğunu vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

1938 de vefatının ardından üretilen bir Atatürk değil, 1881 de doğan ailesiyle, eğitimiyle, askeri ve siyasi hayatıyla, yaşam tarzı ve fikirleriyle konuşulan, öğrenilen ve öğretilen bir Atatürk, inanıyorum ki en başta O nun aziz hatırasına gösterilebilecek en güzel hürmet olacaktır.

1938 öncesi ve sonrasına ait en az iki Atatürk figürü inşa etmek, Gazi Mustafa Kemal in gerçek manada anlaşılmasının önündeki en büyük engel olmuş; manevi şahsına karşı da açık bir hürmetsizlik teşkil etmiştir. Herkesin kendi şahsi arzu ve beklentisine göre bir Atatürk yoktur. Her isteyenin hayatının bir cüzünü cımbızlayarak kendisine meşruiyet kaynağı olarak öne sürdüğü yani istismar ettiği bir Atatürk de olamaz.

Ne Gazi Mustafa Kemal ne de Türkiye Cumhuriyeti köksüz değildir  

Erdoğan, bazıları için Türkiye tarihinin aynı şekilde Gazi Mustafa Kemal in hayat hikayesinin 29 Ekim 1923 te başladığını, onun öncesinin adeta hiç yaşanmamış gibi yok sayıldığını belirterek, şöyle devam etti:

Oysa ne Gazi Mustafa Kemal ne de Türkiye Cumhuriyeti köksüz değildir. Cumhuriyet, bir anda, ani bir kararla, tek kişinin aldığı kararla kurulmamış. Uzunca bir sürecin ve istişarelerin neticesi olarak ortaya çıkmıştır. 

29 Ekim 1923, 1071 Malazgirt Zaferimizin bir uzantısıdır. 29 Ekim 1923, 1299 da kurulan Osmanlı Cihan Devleti nin bir uzantısıdır. 1923, 1453 ün bir devamıdır. Çanakkale Zaferimiz, Kutü’l-Amare zaferimiz, onlarca cephede milletçe verdiğimiz mücadelemiz, Cumhuriyetin kuruluşunun adeta girizgahıdır. 

En nihayet 23 Nisan 1920 ve Kurtuluş Savaşımız, Cumhuriyetimize giden yolu açan önemli başarılardır.

Cumhuriyet milli irade üzerine inşa edilmiştir

Erdoğan, Cumhuriyet ilan edilmeden önce mevcut idarenin zaten Cumhuriyet olduğunu; 29 Ekim de bunun sadece adının konulacağının çeşitli kaynaklarda ifade edildiğini belirtti. 

Bir başka hususun daha üzerinde durulması gerektiğini dile getiren Erdoğan, Cumhuriyetimizin çok güçlü bir şekilde ve çok yoğun vurgu ile milli iradenin egemenliği üzerine inşa edilmiş olmasıdır dedi.

Erdoğan, 1920 de TBMM nin açılmasından itibaren, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere dönemin her tüm idarecileri milli iradeye sürekli vurgu yapmışlardır. 1923 sonrasında da milli irade Gazi Mustafa Kemal in her zaman gündeminde olmuştur, her fırsatta hakimiyeti milliyenin ehemmiyetini vurgulamıştır diye konuştu. 

Gazi Mustafa Kemal in 1924 yılında bir soru üzerine, ilham ve kuvvet kaynağı milletin ta kendisidir dediğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

1923 yılında İzmir de halka hitap ederken, Bu devletin dayandığı esaslar, tam bağımsızlık ve kayıtsız şartsız milli egemenlikten ibarettir. Yeni Türkiye devletinin yapısı, ruhu milli egemenliktir diyen yine Gazi Mustafa Kemal dir. 

Yakın tarihimizde milli egemenliğin baskı altında tutulması, zaman zaman milli egemenliğe karşı müdahaleler yapılması, tüm bunların, hatta bunların da Atatürk ün adının istismarıyla meşrulaştırılmaya çalışılması, açıkçası Gazi adına, O nun hatırası adına tam bir talihsizliktir. 

Aynı şekilde statükonun Gazi nin adı anılarak ya da istismar edilerek muhafaza edilmek istenmesi de Mustafa Kemal in hatırasına saygısızlıktır.

Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal in 1923 te İzmit te yaptığı bir basın toplantısında idari maslahatçılar, esaslı inkılap yapamaz dediğini anlatarak, Bu sözü söylemiş ve bu sözün de arkasında durmuş bir şahsı, idari maslahatın, statükonun değişime direncin istismar vasıtası yapmak, tarihe ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk e açık bir haksızlıktır.

Milli irade vurgusu hep geri plana atıldı

Bizim neslimize, bizden öncekiler ve sonrakilere, Gazi Mustafa Kemal belli şablonlardan, belli süzgeçlerden geçirilerek ne yazık ki öğretildi diyen Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal in 23 Nisan 1920 deki ideal fikirleri, şahsiyetli bir Osmanlı zabiti olarak asil duruşu, özellikle de hayatı boyunca, Cumhurbaşkanlığı dönemi boyunca sıkça ifade ettiği milli irade vurgusu, üzülerek söylemeliyim ki hep geri plana atıldı diye konuştu.

Erdoğan, İşte onun için Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şablonlardan kurtarılarak, bütün yalınlığı ile öğrenilmeli, öğretilmeli ve o şekilde anlaşılmaya çalışılmalıdır. Gazi nin şahsı manevisi, ancak o zaman gerçek boyutuyla ortaya çıkacaktır değerlendirmesinde bulundu.

İlk kez Gazi Mustafa Kemal Nutuk ta yeni Türkiye vurgusunun zikretti

İlginç bulduğu bir hususa dikkati çekmek istediğinin de altını çizen Erdoğan, yeni Türkiye vurgusunun ilk kez Gazi Mustafa Kemal tarafından Nutuk ta defalarca zikredildiğini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

Gazi Mustafa Kemal, tam da bizim addettiğimiz gibi yeni Türkiye ile 23 Nisan 1920 de temelleri atılan Türkiye yi kastetmiştir. 27 Mayıs müdahalesinin ardından da yeni Türkiye kavramı kullanılmıştır. 27 Mayıs ın yeni Türkiye si, köklerinden, demokrasiden, milli iradeden koparak, Atatürkçülük adı altında Atatürk ün hatırasını çiğneyen Atatürk ün yeni Türkiye kavramına hürmetsizlik eden bir Türkiye özlemidir. 

Bizim yeni Türkiye özlemimiz ise tıpkı Gazi Mustafa Kemal in kast ettiği gibi 23 Nisan 1920 Türkiye si, o ruh, o heyecan ve o örftür. Yeni Türkiye, inanıyorum ki, Gazi Mustafa Kemal in de bir istismar aracı olmaktan çıkarılıp, asker, başkomutan, Meclis Başkanı, Cumhuriyetin banisi, Cumhurbaşkanı, en önemlisi de milli irade aşığı bir şahsiyet, bir insan olarak öğrenileceği, öğretileceği, anlaşılacağı bir Türkiye olacaktır.

Gazi Mustafa Kemal i statükonun, idari maslahatın, tek tipçiliğin ve milli iradeye husumetin sembolü gibi kullanımlar, yeni Türkiye de Gazi nin kullandığı yeni Türkiye kavramı içinde yanıldıklarını anlayacaklardır.


EN ÇOK OKUNANLAR

Balıkesir'de jandarmadan trafik uygulaması

1 Balıkesir'de jandarmadan trafik uygulaması

Salihli'yi sağanak yağmur ve dolu vurdu

2 Salihli'yi sağanak yağmur ve dolu vurdu

Ağaçta Mahsur Kalan Yaşlı Adamı İtfaiye Kurtardı

3 Ağaçta Mahsur Kalan Yaşlı Adamı İtfaiye Kurtardı

Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı

4 Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı

Patlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi

5 Patlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi

Çanakkale Kumköylüler evleri için sabah ışıklarına kadar nöbet tutuyor

6 Çanakkale Kumköylüler evleri için sabah ışıklarına kadar nöbet tutuyor

Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı

7 Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı

Patlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi

8 Patlamayla ilgili 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi

hızWeb