AKKUŞ TARİHİNİ ARIYOR

Ordu’nun Akkuş ilçesinde Danişmendlilerin 3. Hükümdarı olan Melik Muhammed Gazi Türbesi Kültür ve Tabiata Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından restore ediliyor.

AKKUŞ TARİHİNİ ARIYOR
Danişmenliler döneminde sınır olan ve bugün Akkuş ilçesi Tuzak Mahallesi nde bulunan türbesi bulunan Melik Muhammed Gazi Türbesi nde incelemelerde bulunan Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, Damyeri mahallesi Ahşap Camii, Kızılelma Mahallesi Kilise yanı, Argan Yaylası Kırkkızlar Mezarlığı ve Gedikli Mahallesi nde halk arasında Gavur Evleri olarak bilinen tarihi kalıntılarda incelemelerde bulundu.
İncelemeler sonrası bir açıklama yapan Belediye Başkanı İsa Demirci, Akkuş yöresinin tarihi zenginlikleri bünyesinde barındırmasına rağmen ihmal, talan ve tahrip edildiğini belirtti. Başkan Demirci, Tarihimizle ilgili detaylı araştırma yaptıracağız. Akkuş ta gezdiğimiz yerler haricinde de tarihi değeri olan alanların olduğunu biliyoruz, bilinen ve bilinmeyen tarihi yerlerle ilgili İstanbul da bulunan Osmanlı arşivlerinde uzman bir ekibe geniş çaplı araştırma yaptıracağız. Akkuşumuzun tarihini gün yüzüne çıkarıp gelecek nesillerimize miras bırakmak istiyoruz diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kontrolden çıkan otomobil önce kaldırıma çarptı ardından takla attı: 2 yaralı

1 Kontrolden çıkan otomobil önce kaldırıma çarptı ardından takla attı: 2 yaralı

Korona virüsü yok saydılar, 5 kişilik otomobilden 10 kişi çıktı

2 Korona virüsü yok saydılar, 5 kişilik otomobilden 10 kişi çıktı

Manisa FK'da İnegölspor hazırlıkları devam ediyor

3 Manisa FK'da İnegölspor hazırlıkları devam ediyor

TIR kavun tezgahına girdi 1 ölü

4 TIR kavun tezgahına girdi 1 ölü

Aşk acısı Aydın polisini ayağa kaldırdı

5 Aşk acısı Aydın polisini ayağa kaldırdı

hızWeb