REKTÖR AKAN, ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMÜ-TÜRKÇE) tarafından, 2014-2015 akademik yılında OMÜ’ye gelen ve merkezde öğrenim görmeye başlayan 130 uluslararası öğrenci için kaynaşma yemeği düzenledi. \r\n

REKTÖR AKAN, ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
Kurupelit Yerleşkesi içinde bulunan kafeteryada düzenlenen yemeğe; Rektör Pr. Dr. Hüseyin Akan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevilhan Mennan, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bekir Şişman, akademik ve idari personel ile uluslararası öğrenciler katıldı.
“DİLİMİZİ KÜLTÜRÜMÜZLE BİRLEŞTİREREK ÖĞRETİYORUZ”
Yemekten önce kısa bir bilgilendirme konuşması yapan Doç. Dr. Bekir Şişman, “130 uluslararası öğrencimiz, 35 farklı ülkeden OMÜ’ye geldiler. Bu öğrencilerin yarısı Türkiye bursundan yararlanırken, diğer yarısı ise kendi imkanlarıyla burada bulunmaktalar. Orta Asya’dan, Orta Doğu’dan, Afrika ve Balkan ülkelerinden OMÜ’ye gelen uluslararası öğrenciler 9 ay boyunca 1000 saatlik Türkçe kursuna devam edecekler. Dokuz ayın sonunda öğrencilerimiz Türkçe öğrenmiş olarak OMÜ’nün çeşitli fakülte ve enstitülerinde öğrenimlerine devam edecekler. Bu yemek OMÜ-TÜRKÇE tarafından merkezimizde bulunan uluslararası öğrencilerimizin tanışıp kaynaşmalarına aracı olması amacıyla düzenlenmiştir” dedi.
Öğrencilere Türkçeyi yalnızca sınıf ortamında öğretmediklerinin de altını çizen Doç. Dr. Bekir Şişman, “Öğrencilerimize Türkçeyi şehrimizin tarihi ve turistik mekânlarını gezdirerek, müzeleri ziyaret ederek, yöresel yemeklerimizi tanıtarak, yani dilimizi kültürümüzle birleştirerek öğretiyoruz” diye konuştu.
“TÜRKİYE’DE BU ÖZELLİKTE BAŞKA BİR KAMPÜS YOK”
Yemek sonrası öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan sözlerine Türkçenin önemine değinerek başladı. Prof. Dr. Akan, “Türkçe dünyanın her yerinde kullanılan bir dildir. Siz Türkçeyi öğrenmekle birçok ülkeye açılma şansı elde ediyorsunuz. OMÜ uluslararası bir üniversitedir. Şu an OMÜ’de 20’ye yakın farklı ülkeden gelen öğretim üyemiz var. Bu öğretim üyelerimiz İngilizce eğitim vermekteler. Yine pek çok öğrenci Mevlana ve Erasmus Programı ile gerek Avrupa’dan gerekse dünyanın faklı ülkelerinden eğitim görmek amacıyla OMÜ’ye geliyorlar” ifadelerini kullandı.
OMÜ kampüsünün ve Samsun şehrinin özelliklerinden de bahseden Rektör Akan, “Türkiye’de bu özellikte başka bir kampüs yok. Başka kampüsleri gezerseniz bunu göreceksiniz. Samsun şehri diğer şehirlere göre öğrenciye barınma sıkıntısı oluşturmayan bir şehirdir. Bu anlamda şanslı bir üniversite ve şehir ortamındasınız” şeklinde konuştu.
35 ülkeden öğrencinin OMÜ’de bulunmasından mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin Akan, Albert Camus’nun “İnsan tanımadığı kişiye düşman olur” sözünden alıntı yaparak konuşmasını şöyle tamamladı: “İnsan tanıdığına, birlikte alışveriş yaptığına, konuştuğuna düşman olamaz. O yüzden sizler bu şekilde yan yana geldikçe ülkeleriniz arasındaki dostluk daha da artacaktır. Birbirimizi daha çok sevecek ve destekleyeceğiz. Öğrenciler, sizin göreviniz ülkenize dönüp hizmet etmektir. Her insanın kendi ülkesine borcu vardır. Burada kazandığınız bilgi ve beceri ile ülkenizin kalkınmasına yardım edecek ve katkı vereceksiniz.”
Konuşmanın ardından uluslararası öğrencilerle sohbet eden Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, onların sorularını cevapladı.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Bursa İl Jandarma Komutanlığına bağlı 409 personel, "Huzur ve Güven" uygulaması

1 Bursa İl Jandarma Komutanlığına bağlı 409 personel, "Huzur ve Güven" uygulaması

Serinlemek için gölete giren genç kayboldu

2 Serinlemek için gölete giren genç kayboldu

170 promil alkollü sürücünün kullandığı otomobil takla attı

3 170 promil alkollü sürücünün kullandığı otomobil takla attı

İzmir'de yerleşim yerlerine yakın noktada meydana gelen yangın kontrol altına al

4 İzmir'de yerleşim yerlerine yakın noktada meydana gelen yangın kontrol altına al

İzmir'in 4 ilçesinde uyuşturucu operasyonu: 4 gözaltı

5 İzmir'in 4 ilçesinde uyuşturucu operasyonu: 4 gözaltı

Uşak'ta motosiklet kazası; 1 ölü, 1 yaralı

6 Uşak'ta motosiklet kazası; 1 ölü, 1 yaralı

Bursa'da yolcu otobüsü devrildi... İlk belirlemelere göre bir kişi öldü çok sayı

7 Bursa'da yolcu otobüsü devrildi... İlk belirlemelere göre bir kişi öldü çok sayı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:"12 köye ulaşım kapalı, 11 yaralımız, 1 de kaybım

8 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:"12 köye ulaşım kapalı, 11 yaralımız, 1 de kaybım

Denizlispor taraftarları galibiyetin ardından stat önünde 3 puanı kutladı

9 Denizlispor taraftarları galibiyetin ardından stat önünde 3 puanı kutladı

Levent Kartop: "Maçı aldığımız için çok mutluyum"

10 Levent Kartop: "Maçı aldığımız için çok mutluyum"

hızWeb