Huzurevi modeli sona eriyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Alataş, Huzur evi modeli Avrupa da da terk edilmiş bir model. Bunun yerine yaşlılara evlerinde destek vermek istiyoruz dedi.\r\n

Huzurevi modeli sona eriyor
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gazi Alataş, huzurevinin terk edilmesi gereken bir model olduğunu belirterek, Bunun yerine yaşlılara evlerinde destek vermek istiyoruz dedi.

Alataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye nüfusunun hızla yaşlandığını belirterek, Bakanlık olarak gelecekte yaşlanan nüfusun bakımıyla ilgili planlamalar yaptıklarını söyledi.

Türkiye de yaşlıların sosyal ve ekonomik yönden farklı özelliklere sahip olduğunu bundan dolayı her kesime ayrı yaklaşımın sergilenmesi gerektiğini ifade eden Alataş, şöyle konuştu:

Ancak, tüm yaşlılarımız için geçerli olan huzurevlerinde bakım modeli artık terk edilmesi gereken, Avrupa da da terk edilmiş bir model. Bunun yerine yaşlılara kendi evinde destek vermek istiyoruz. İnsan neden huzurevine gider? Kendi öz bakımını ve yemeğini yapamadığı, güvenlik sorunu yaşadığı zaman ya da sosyal ilişki kurmak için gider. Yaşlılarımızın evini temizleyip, yemeğini yaparsanız, sağlık kontrollerini de yaptırırsanız huzurevine gitmesine gerek kalmaz.

- Doğal yaşama yakın modelleri geliştirmeyi planlıyoruz

Huzurevlerine alternatif modeller geliştirdiklerini bildiren Alataş, binaların yapılarını da değiştirdiklerini söyledi.

Toplu yaşam alanları doğal yaşam alanları değildir diyen Alataş, huzurevlerine geçici dönem kalınabileceğini ancak hayatı orada tamamlama düşüncesinin doğru ve doğal olmadığını dile getirdi.

Alataş, yaşlı bakımında daha doğal yaşama yakın modelleri geliştirmeyi planladıklarını belirterek, Önceliğimiz evinde destek vermek, evinde bakamıyorsak birkaç yaşlımızı toplayıp yaşam evlerinde bakmak, o da olmazsa kurumda bakmak. Bundan sonraki hedefimiz tıbbi bakım gerektiren yaşlılara kurumlarda; sağlıklı, kendi ayakları üzerinde duranlara ise evlerinde bakmak diye konuştu.

Yeni dönemde huzurevlerinin yapımını sınırlı sayıya indireceklerini ifade eden Alataş, yeni huzurevi yapmak istemediklerini söyledi. Alataş, yaşlıların kendi yaşam alanlarında bakılmaları için pilot uygulamalar yapıldığını, bu konuda belediyelerle ortak çalıştıklarını kaydetti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da otomobil ile motosiklet çarpıştı: 3 yaralı

1 Samsun'da otomobil ile motosiklet çarpıştı: 3 yaralı

Binali Yıldırım'ın eşine hakaret eden İyi Partili Özeren gözaltına alındı

2 Binali Yıldırım'ın eşine hakaret eden İyi Partili Özeren gözaltına alındı

10 Temmuz Cuma Samsun hava durumu

3 10 Temmuz Cuma Samsun hava durumu

Bir dakikada banka soygunu

4 Bir dakikada banka soygunu

Hastanede çıkan yangın korkuttu

5 Hastanede çıkan yangın korkuttu

Samsun'da uyuşturucu ticaretinden 5 şahıs adliyede

6 Samsun'da uyuşturucu ticaretinden 5 şahıs adliyede

Sokaktaki köpeği bıçaklayan şahıs gözaltına alındı

7 Sokaktaki köpeği bıçaklayan şahıs gözaltına alındı

Şoförlü Araç Kiralama

8 Şoförlü Araç Kiralama

Artvin'de yavru ayıyı vuran ve köpekleri üzerine salan kişi yakalandı

9 Artvin'de yavru ayıyı vuran ve köpekleri üzerine salan kişi yakalandı

Malatya'da pencereden düşen şahıs yaralandı

10 Malatya'da pencereden düşen şahıs yaralandı

hızWeb