Tek taraflı barış mümkün değil

TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye olarak dış politikadaki en önemli gündem maddelerinden birinin KKTC olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk tarafının barışı arzuladığını, ancak tek taraflı barışın da mümkün olmadığını söyledi.\r\n

Tek taraflı barış mümkün değil
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye olarak dış politikadaki en önemli gündem maddelerinden birinin KKTC olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk tarafının barışı arzuladığını, ancak tek taraflı barışın da mümkün olmadığını söyledi. 

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü organizasyonunda, KKTC Dışişleri Bakanlığı katkılarıyla düzenlenen IV. Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Topluluklar Medya Forumu Girne Acapulco Otel’de başladı. Üç gün sürecek olan foruma, Türk dünyasından 21 devlet ve topluluktan yaklaşık 100 basın mensubu katılıyor.

Formun açılışına, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KKTC Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın yanı sıra yetkililer katıldı. 

TBMM Başkanı Çiçek forumun açılışında yaptığı konuşmada, 9’u bağımsız devlet olmak üzere 21 ülke ve topluluktan katılımla, anlamlı bir toplantı gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Toplantının, KKTC’nin kuruluş yıl dönümüne denk gelmesi nedeniyle de anlamlı olduğunu vurgulayan Çiçek,   KKTC’nin kuruluşunun 31. yıl dönümü kutlanıyor. Kendini Türk kabul eden, dünya Türkleri nin bayramıdır ve öyle olmalıdır dedi.

Tük dünyasındaki bazı ülke ve toplulukların sorunları olduğuna dikkat çeken Çiçek, bu ülke ve topluluklardaki sorunların dezenformasyona uğratılmadan, gerçekliğiyle dünyaya aktarılmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Çiçek, Türk dünyası ülkeleri ve topluluklarının birbirlerinin sorunlarına ilgi duymak zorunda olduklarının altını çizerek, medyanın da bu anlamda etkili olduğunu vurguladı.

KKTC’nin yetkililerini ülkelerinize davet edin

Toplantının gerçekleştirildiği topraklarda 31 yıldır KKTC Devleti’nin var olduğunu vurgulayan Çiçek, KKTC’nin tanıtım sorunu olduğunu, Kıbrıs Türk halkının en haklı davasını dünyaya anlatmakta güçlük çektiğini anlattı.

Türkiye olarak dış politikadaki en önemli gündem maddelerinden birinin KKTC olduğunu vurgulayan Çiçek, Kıbrıs Türk tarafının barışı arzuladığını, ancak tek taraflı barışın da mümkün olmadığını söyledi.

Çiçek, Türk dünyası medyasına KKTC’nin tanıtılması konusunda görevler düştüğünü, Türk dünyası medya mensuplarının sorunları gündeme getirmeleri gerektiğini kaydetti.

Türk devletleri ve topluluklarına KKTC ile ilişkileri geliştirme çağrısı yapan Çiçek,  KKTC devlet yetkililerini Türk devletlerine davet etmelerini  önerdi.

Arınç: İki güzel iş bir araya geldi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da KKTC’nin 31. kuruluş yıl dönümü kutlamalarıyla forumun aynı güne denk gelmesine dikkat çekerek, iki güzel işin bir araya geldiğini vurguladı.

Arınç, Türkiye Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün güzel işler yaptığını, bunlardan birisinin de bugün başlayan forum olduğunu kaydetti. Arınç, 2010 yılında temelleri atılan forumun amacının, Türk dünyası basın mensuplarını bir araya getirerek tanışmalarını sağlamak, Türk dünyasının sorunlarını ve konularını müzakere ederek kararlar üretmek ve ülkeler arası diyalog ve işbirliğini geliştirmek olduğunu anlattı.

Arınç, bugüne kadar düzenlenen forumlarda bine yakın gazeteciyi bir araya getirdiklerini, bugün de 100’e yakın basın mensubunun katılımıyla KKTC’de güzel bir zenginlik yaşandığını kaydetti.

KKTC’nin 31 yıldır devlet olduğunu vurgulayan Arınç, Kıbrıs’ın gerçek sahipleri olan Kıbrıslı Türkler in ve Rumlar ın kendi iradeleriyle çözüm aradıklarını, Kıbrıs Türk halkının çözüm iradesini göstermesine karşın Rum tarafının anlamsız sebeplerle çözümü engellemeye devam ettiğini belirtti.

Arınç, Türk dünyası basın mensuplarından ülkelerine ve topluluklarına döndüklerinde  KKTC’yi ve Kıbrıs Türk halkının haklı davasını anlatmalarını ve gündeme getirmelerini isteyerek, bu yapıldığında toplantının en büyük amacının gerçekleşmiş olacağını söyledi.

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya ise 2010 yılında başlayan oluşumun 4 yıl içerisinde belirlediği hedefler doğrultusunda ilerlediğini vurguladı.

Karakaya, KKTC’nin 31. kuruluş yıl dönümünde Türk dünyası basınını KKTC’de buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.

BRT nin HD Stüdyosu açıldı

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRT) HD Stüdyosu düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, BRT Müdürü Mete Tümerkan ve diğer konuklar katıldı. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açılışta yaptığı konuşmada, TRT’nin bir dünya markası haline gelen önemli bir kuruluş olduğunu ifade ederek, TRT’nin de BRT gibi kamu yayıncılığı yaptığını anlattı.

TRT’yi 5 kanalla aldıklarını, bugün ise 15 kanala çıkardıklarını söyleyen Arınç, hedeflerinde İngilizce yayın yapan bir kanal daha olduğunu, ondan sonra başka bir kanal arayışı içine girmeyeceklerini belirtti.

BRT ve TRT’nin benzer kuruluş amacında çalıştığına dikkati çeken Arınç, BRT’nin yayıncılıkta kaliteyi ön planda tutması gerektiğini vurguladı.

TRT ile BRT arasında yapılan işbirliği protokolü ve HD stüdyoların hazırlanması sürecine değinen Arınç, HD stüdyolar için yaklaşık 6 milyon lira harcadıklarını anlattı. Yapılan her şeyin artık BRT’nin olduğunu vurgulayan Arınç,  HD yayın ve modern stüdyolarla Kıbrıs Türkleri nin haklı davasının daha başarılı şekilde dünyaya duyurulacağına inandığını belirtti.

KKTC’nin basın-yayın kuruluşu olan TAK ve BRT’nin önemine değinen Arınç, günümüz gelişen dünyasında basının çok iyi kullanılması gerektiğine işaret etti. Gelişen teknoloji içinde dijital medyanın öneminin arttığını, teknolojinin yakından takip edilerek, bunun iyi kullanılması gerektiğini söyleyen Arınç, Sesimizi dünyaya doğru şekilde duyurmalıyız. 24 saat yayın yapan bir kanalda, herkesin aradığını bulacağı bir yayıncılık yapılmalı dedi.

Arınç, Anadolu Ajansı’nın dünyadaki ilk 5 ajans arasına girmek için çalıştığını, TRT’nin de BBC’yi geçebilmek için uğraş verdiğini anlattı.

TRT’ye böyle güzel bir işi kazandırdığı, BRT’yi de TRT gibi bir kurumla işbirliği yaptığı için kutlayan Arınç, KKTC’de yaşayanlar hizmetin de, televizyon yayıncılığının da iyisine layıktır. Hayırlı olmasını diliyorum ifadelerini kullandı.

KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu da BRT’nin 51. yayın yılına gireceğine dikkat çekerek, BRT’nin kurulduğu günden bu yana Kıbrıs Türk halkının haklı sesini hem ülkeye, hem de dünyaya duyurmak için çalıştığını anlattı.

Değişen teknolojiye bağlı olarak, taleplerin arttığını, daha kaliteli, daha süratli yayının talep edilmeye başlandığını söyleyen Başbakan Yorgancıoğlu, bu şartlar altında BRT’nin de günün koşullarına uygun yayın yapmasının hedef olduğunu kaydetti.

TRT ile BRT arasında imzalanan protokole değinen Başbakan Yorgancıoğlu, imzalanan protokolle ve HD stüdyoyla BRT’nin bu hedefine ulaştığını söyledi.

Bugün HD stüdyoların olduğu yerin kullanılamaz ve atıl durumda olduğunu, şimdi ise TRT’nin katkılarıyla HD yayın yapacak bir stüdyo haline geldiğini belirten Başbakan Yorgancıoğlu, HD yayına geçilmesiyle daha kaliteli yayınlar yapılacağına inancını belirtti.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka ise TRT ile BRT arasında imzalanan protokole değinerek, imza sonucunda ortaya çıkan bir işi somut olarak karşılarında görmekten heyecan duyduklarını söyledi.

Yapılan HD stüdyonun önemine değinen Göka, HD yayına geçilmesinin KKTC’nin sesinin dünyaya duyurulması ve KKTC’nin tanıtılmasına çok büyük katkısı olacağını söyledi. BRT ile daha çok önemli işlere birlikte imza atacaklarını belirten Göka, açılışın KKTC’nin kuruluş yıldönümünde gerçekleştirilmesinin ayrıca önemli olduğunu vurguladı.

HD yayına 25 Aralık’ta geçilecek

BRT HD yayına 25 Aralık’ta geçecek. HD stüdyoda, 25 Aralık’a kadar yayın hazırlıkları, arşiv oluşturma, montaj ve vericilerin uyumu konularında çalışanların eğitim çalışmaları yapılacak.

HD’ye geçiş ile kurum en yüksek çözünürlüğe sahip görüntü formatında yayın yapabilecek. Büyük HD ekranla donatılan stüdyo, 6 kamera, 360 derece çekim yapabilme imkanı, 5 ayrı mekan, sıcaklık vermeyen led ışıklandırma sistemine sahip.

Stüdyoda, mekan ısısının kaybedilmemesi için otomatik açılıp kapanan kapı ve ışıklandırmada ciddi tasarruf sağlayan led teknolojisi ürünler kullanıldı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'un Miroslav Stoch ısrarı

1 Samsunspor'un Miroslav Stoch ısrarı

Samsun'a deniz için gelen genç boğuldu

2 Samsun'a deniz için gelen genç boğuldu

Fındık fiyatları ne kadar? 13 Temmuz Pazartesi serbest piyasa fındık fiyatları

3 Fındık fiyatları ne kadar? 13 Temmuz Pazartesi serbest piyasa fındık fiyatları

Samsun'da fabrika kurmak isteyenlere ücretsiz arsa

4 Samsun'da fabrika kurmak isteyenlere ücretsiz arsa

Önce bebeğini, daha sonra da kendini aşağıya bıraktı

5 Önce bebeğini, daha sonra da kendini aşağıya bıraktı

Samsun Milletvekili Köktaş'ın acı günü

6 Samsun Milletvekili Köktaş'ın acı günü

Samsunsporlu Aileler Platformu Derneği Başkanı yine Şenkal

7 Samsunsporlu Aileler Platformu Derneği Başkanı yine Şenkal

Samsun'da polisten kaçarken ölümden döndü

8 Samsun'da polisten kaçarken ölümden döndü

Canik Zabıtası olmasa Samsunluya yedireceklerdi

9 Canik Zabıtası olmasa Samsunluya yedireceklerdi

Samsun'da kazazedenin imdadına ambulans helikopter yetişti

10 Samsun'da kazazedenin imdadına ambulans helikopter yetişti

hızWeb