Romanya da cumhurbaşkanlığı seçimini Iohannis kazandı

Romanya da cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Sibi kentinin Alman kökenli Belediye Başkanı Klaus Iohannis oldu.\r\n

Romanya da cumhurbaşkanlığı seçimini Iohannis kazandı
Romanya da cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Sibi kentinin Alman kökenli Belediye Başkanı Klaus Iohannis oldu. 

Resmi olmayan sonuçlara göre Iohannis oyların yüzde 54,8 ini alırken, seçimi kazanması beklenen Başbakan Victor Ponta nın oy oranı 45,2 de kaldı. 

Seçim kampanyasında yolsuzlukla mücadele ve bağımsız yargı sözü veren 55 yaşındaki Iohannis, sosyal paylaşım sitesi Facebook tan yaptığı açıklamada, Hepinize teşekkür ederim. Bambaşka bir Romanya dönemi başlıyor. Bu dönemin temelini oylarınızla attınız dedi. 

Binlerce kişi, Iohannis in zaferini kutlamak için başkent Bükreş e akın etti. 

Halk her zaman haklıdır

Seçim öncesinde yapılan anketlere göre kazanmasına kesin gözüyle bakılan Ponta ise rakibini arayarak kutladığını söyledi.

Sosyal  Demokratik Parti nin merkezi önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ponta, Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Halk, her zaman haklıdır ifadesini kullandı. 

Kendisine destek vermek için parti merkezi önünde toplanan yaklaşık 15 bin kişiye de seslenen Ponta, seçim sırasında tırmanan gerilimin azaltılması çağrısında bulundu. 

Ponta, 2 Kasım da yapılan seçimin birinci turunda oyların yüzde 40,3 ünü, Ulusal Liberal Parti lideri Iohannis de yüzde 30 unu almıştı. Yaklaşık 21,7 milyon nüfusa sahip ülkede cumhurbaşkanlığı koltuğunda 2004 ten bu yana Traian Basescu oturuyordu. 

Romanya anayasasına göre dışişleri ve savunmadan da sorumlu olan cumhurbaşkanı, savcılar ile istihbarat servisi liderlerini atama yetkisine sahip. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'un bomba transferi Kevin Boli mi?Samsunspor'un bomba transferi Kevin Boli mi?Alevler 3 katlı binayı böyle sardı Alevler 3 katlı binayı böyle sardıBulgaristan'daki orman yangını Türkiye sınırına ulaştı Bulgaristan'daki orman yangını Türkiye sınırına ulaştıSamandağ'da sazlık yangını Samandağ'da sazlık yangınıKarabük'te iki ayrı kaza : 1 ölü, 4 yaralı Karabük'te iki ayrı kaza : 1 ölü, 4 yaralıHatay'da zeytinlik alanda korkutan yangın Hatay'da zeytinlik alanda korkutan yangınTrafoda çıkan yangın korkuttu Trafoda çıkan yangın korkuttuOcakta unuttuğu yemek evini yaktı Ocakta unuttuğu yemek evini yaktıUNESCO'nun mirasında yangın UNESCO'nun mirasında yangınKazdağlarında orman yangını Kazdağlarında orman yangını

hızWeb