Medya İşçileri Sendikası ndan kınama

Medya İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eser, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dumanlı nın Yeni Akit gazetesi muhabiri Özmen e yönelik fiziki saldırısını kınadı.\r\n

Medya İşçileri Sendikası ndan kınama
Medya İşçileri Sendikası Genel Başkanı Gürsel Eser, yaptığı yazılı açıklamada, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı nın Yeni Akit gazetesi muhabirine yönelik fiziki saldırısını kınadı.

TÜYAP Kitap Fuarı nda kendisine soru soran Yeni Akit gazetesi muhabiri Mehmet Özmen e fiziki müdahalede bulunan, korumalarının tartaklamasına müsaade eden Dumanlı nın basın tarihine kara bir leke olarak geçecek eyleme imza attığını belirten Eser, kamera önünde kendisine soru soran bir basın emekçisine tokat atma cüreti gösterenin yine onun gibi bir gazeteci olmasının, meslektaşlar arasında ayrıca üzüntü yarattığını ifade etti.

Eser, şunları kaydetti:

Bir Genel Yayın Yönetmeni, kendi emrinde çalışan yüzlerce personelin onuruna ve kişilik haklarına gösterdiği hassasiyeti, diğer tüm meslektaşlarına da göstermek zorundadır. Ekrem Dumanlı ya soruyoruz: Sırf size yöneltilen bir soruyu beğenmediğiniz için meslektaşınızı tokatlayabilirken basın özgürlüğünü hangi yüzle savunacaksınız? Dumanlı nın olayın bir provokasyon olduğunu savunması, eylemini hiçbir şekilde haklı kılmaz. Basın tarihine ulu orta gazeteci döven Genel Yayın Yönetmeni olarak geçen Ekrem Dumanlı yı kınıyor, bir an önce meslektaşından ve basın camiasından özür dilemeye davet ediyoruz. Meslektaşımız Özmen e tüm Medya-İş üyeleri adına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Özel güvenlik personelinin saldırılarını da kınıyoruz

Türkiye-Kazakistan milli maçı sonrasında, görevleri kamuoyunu bilgilendirmek olan basın emekçilerini hedef alan özel güvenlik personelinin saldırılarını da kınayan Eser, Toplumun her kesiminin sesini duyurmaya çalışan biz medya çalışanları, hak etmediğimiz bu eylemlere her geçen gün daha fazla maruz kalıyoruz. Basının özgürce ve sağlıklı biçimde görevini yapmasından sorumlu olan kamu yetkililerini ve kulüp yetkililerini çok daha duyarlı olmaya ve gereken tedbirleri almaya davet ediyoruz ifadelerine yer verdi.

Basın mensuplarına saldırmanın hiçbir açıklaması olamayacağını vurgulayan Eser, yetkililerin gerekli tedbirleri almamakta ısrar etmesinin, onları bu tür çağ dışı eylemlerin ortağı yapacağını belirtti.

Eser, herkesi basın emekçilerinin hak ve hukukuna riayet etmeye davet etti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Hatay'da yağma ve kasten adam öldürmeye teşebbüsten 2 kişi tutuklandı

1 Hatay'da yağma ve kasten adam öldürmeye teşebbüsten 2 kişi tutuklandı

Ticari taksinin çarptığı genç hastanede hayatını kaybetti

2 Ticari taksinin çarptığı genç hastanede hayatını kaybetti

Freni boşalan tır markete daldı

3 Freni boşalan tır markete daldı

15 Temmuz anısına pehlivanlar peşrev çekti

4 15 Temmuz anısına pehlivanlar peşrev çekti

hızWeb