Kudüs te gerginlik tırmanıyor

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa nın mihrabının bulunduğu bölüme girmesinin ardından Kudüs te tansiyon her geçen gün yükselirken, sinagoga saldırı şehirdeki gerilimi iyice arttırdı.\r\n

Kudüs te gerginlik tırmanıyor
İsrail askerlerinin 1967 den beri ilk kez Mescid-i Aksa nın mihrabının bulunduğu bölüme girmesinin ardından Kudüs te tansiyon her geçen gün yükselirken, bugün Batı Kudüs te bir sinagoga düzenlenen saldırıda 4 İsraillinin hayatını kaybetmesi şehirdeki gerilimi iyice arttırdı.

Kudüs te giderek tırmanan olayların fitilini ateşleyen ise geçen Temmuz ayında 16 yaşındaki Filistinli Muhammed Ebu Hudayr ın, sabah namazına giderken evinin yakınındaki camiden kaçırıldıktan sonra Yahudi yerleşimciler tarafından yakılarak öldürülmesi oldu.

Kudüs de iki hafta süren çatışmaların akabinde, İsrail askerleri, Kudüs ün tüm Arap mahallerine düzenlediği gece baskınlarıyla yüzlerce Filistinliyi gözaltına aldı.

Olaylar devam ederken, İsrail in 8 Temmuz da Gazze ye başlattığı Koruyucu Hat adlı askeri operasyonunda aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu iki bin 157 Filistinli hayatını kaybetti.

Kudüs te İsrailli bir otobüs firmasında şoför olarak çalışan Filistinli Hasan Yusuf er-Ramuni, pazar akşamı otobüste boynundan asılmış halde ölü bulundu. İsrail polisi otopsi neticesinde vak ayı intihar olarak açıklarken,  Filistinliler intihar iddiasına inanmadı ve olayın Yahudiler tarafından yapıldığını belirtti. Doğu Kudüs ün çeşitli bölgelerinde, İsrail polisi ile Filistinliler arasında çatışmalar çıktı.

Filistinliler in son dönemde artan tepkileri ve gösterilerine neden olan en önemli olay ise İsrail askerlerinin 2 hafta önce Mescid-i Aksa nın mihrabını postallarıyla çiğnemesi oldu. İsrail askerlerinin bir grup Yahudi yi Aksa nın Müslümanlara mahsus bölümüne almasına tepki gösteren Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çıkan çatışmalar tüm Kudüs e yayıldı. 

İsrail askerleri ile Filistinliler arasında Mescid-i Aksa nın avlusunda çıkan çatışmalarda 27 kişi yaralandı. Bu sırada Aksa kompleksi içinde bulunan Kıble Camisi ne sığınan Müslümanları kovalayan İsrail askerleri de Kıble Camisi ne postallarıyla girerek çok sayıda göstericiyi tartakladı. Askerlerin müdahalesi sırasında cami içerisindeki Kur anı Kerimlerin etrafa saçıldığı görüldü.

Mescid-i Aksa da yaşanan gerginlikler sona ermeden, aynı gün içinde Doğu Kudüs te Filistin ile İsrail arasında 1967 savaşındaki yeşil hat olarak adlandırılan 1 nolu anayolda, 1 Filistinlinin aracını İsrailli yayaların üzerine sürmesi üzerine, olay yerine gelen polis, Filistinli sürücüyü vurarak öldürmüştü.

Öte yandan, İsraillilerin üzerine aracını sürdüğü iddiasıyla polis tarafından vurularak öldürülen Filistinli İbrahim el-Akari’nin evinin çevresinde toplanan Filistinliler e İsrail askerlerinin müdahalesi sonucunda 20 Filistinli yaralanmıştı. Doğu Kudüs’teki Şufat Mülteci Kampı nda İsrail askerleri ile Filistinliler arasında geçtiğimiz hafta başlayan çatışmalar 3 gün devam etti.

Kudüs te İsrail askerlerinin 30 Ekim de Mescid-i Aksa yı kapatmasıyla Filistinlilerle İsrail askerleri arasında intifadayı andıran ve batı basınında üçüncü intifada mı başlıyor? başlıklı makalelerin yayımlanmasına yol açan çatışmaların başlamasından sonra, İsrail hükümeti güvenlik tedbirlerini en üst düzeye çıkardı.

Hayatın normal akışının bozulduğu Kudüs te hemen hemen her köşe başında kurulan polis noktalarında ellerinde ağır silahlar taşıyan askerler göze çarparken, araçları durdurulan çok sayıda Filistinli uzun süreli sorguya tabi tutularak, aramalara maruz kalıyor.

İsrail de Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu s-Sahra Camisi nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa külliyesinin altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla  kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi yerleşimciler ve İsrailli yetkililer, zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa da sık sık gerginlik yaşanıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Fabrika sahibi Yaşar Coşkun tutuklandı, babası serbest kaldı

1 Fabrika sahibi Yaşar Coşkun tutuklandı, babası serbest kaldı

Evinin bahçesine kenevir eken yaşlı adam gözaltına alındı

2 Evinin bahçesine kenevir eken yaşlı adam gözaltına alındı

Başkomiserim diyerek dolandırdı, 5 saat sonra yakalandı

3 Başkomiserim diyerek dolandırdı, 5 saat sonra yakalandı

Zonguldak'ta otomobil sulama tankerine çarptı: 2 yaralı

4 Zonguldak'ta otomobil sulama tankerine çarptı: 2 yaralı

Kontrolden çıkan pikap önce park halindeki otobüse ardından yolda yürüyen iki va

5 Kontrolden çıkan pikap önce park halindeki otobüse ardından yolda yürüyen iki va

Fatih Terim: "46 yıl geçti ve Galatasaray forması askıya hiç kuru asılmadı"

6 Fatih Terim: "46 yıl geçti ve Galatasaray forması askıya hiç kuru asılmadı"

Bursa'da şimşekler gökyüzünü aydınlattı

7 Bursa'da şimşekler gökyüzünü aydınlattı

Silahlı saldırgan yolda yürüyen gence kurşun yağdırdı

8 Silahlı saldırgan yolda yürüyen gence kurşun yağdırdı

hızWeb