ÖNCE SORUNLAR ÇÖZÜLECEK

TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir, sorunların büyük bir bölümünün kendi içlerindeki sorunlardan kaynaklandığını belirterek, Bu sorunları çözdüğümüzde birçok problemin ortadan kalkacağını da göreceğiz dedi\r\n

ÖNCE SORUNLAR ÇÖZÜLECEK
Samsun Serbest Mali Müşavir ve Muhasebeciler Odası (SSMMMO) Konferans Salonu nda, 6552 sayılı yasa ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantı öncesi konuşan SSMMO Başkanı Hayrul Kayar, TÜRMOB ile ilgili sorunlarını dile getirdi. 
DAĞ FARE DOĞURDU
Kayar, Son 5-6 yıldır bağımsız denetimle yatıp, bağımsız denetimle kalktık. Özellikle 2009 yılında Türk Ticaret Kanunu n meclis de görüşülmeye başlanması ve kanunun ilk haliyle tüm sermaye şirketlerinin bağımsız denetim kapsamında olacağı düzenleme ile camiamızda iştah kabarmasına neden oldu. Piyasa boyutu düşünülmeden her şirketin denetlenebileceğini ve her şirketten denetim ücreti alınabileceği algısına kapıldık. Bunların piyasa gerçeklerine uygun olmadığını o günlerde de gündeme getirdik. Buna rağmen süre böyle devam etti. Şuanda 3 bin 500 civarında şirket denetleniyor, işlem hacminin yüzde 76 sı, yarın 22 bine çıktığında toplam kurumlar vergisi işlem hacmi yüzde 98 lere gelecek. Bugün 2 bin civarında yetkilendirilmiş bağımsız denetçi olduğunu dikkate alırsak, yönetmeliğin yayın tarihinden geçişe hakkı olan meslek sahibi 17 binler civarında. Hepsinin belge aldığını düşünürsek, 17 bin denetçiye, 22 bin şirket söz konusudur. Maalesef dağ, fare doğurdu. Bizler meslek örgütü ve piyasayı çok iyi tanıyanlar olarak, bu hayale böyle kapılmamamız gerekiyordu. Dönüş yapmak için geç değildir. Bağımsız denetçilerin hepsi iş yapsa bile, yüzde 85 lik bir kesimimiz, bağımsız denetimle fiilen uğraşmayacak. Bugünden sonra mesleki sorunlara dönmemiz gerekiyor diye konuştu.
BÜROKRASİYİ ELEŞTİRDİ
TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir ise Ne kadar haklı olursanız olun, talep ettiğiniz bir konuyu deklare edersiniz; Yapılmadığında talep ettik ama yapılmadı dersiniz. Oysaki şuan ki bürokrasi anlayışında siyasetten de kaynaklanarak yapılma şansı yok. Bu bir saygısızlık, hakaret olarak kabul ediliyor. Getireceksiniz talebinizi bize vereceksiniz, yaparız veya yapmayız. Bunu hiçbir yerde konuşmayacaksınız, hiçbir yerde eleştirisini yapmayacaksınız. Yaparsak teşekkür edeceksiniz diyorlar. Sorunlarımızın büyük bölümü kendi içinizdeki sorunları çözememekten kaynaklanıyor. Kendi içinizdeki sorunları çözdüğümüzde, birçok problemin ortadan kalkacağını da göreceğiz. Bunun için radikal tedbirlerin alınması gerekiyor. En büyük sorun haksız rekabet ve tahsilat sorunudur diye konuştu.

Bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak Yücel Akdemir in yanı sıra, TÜRMOB Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Bulut, İstanbul SMMMO Tesmer Genel Sekreteri Dr. Murat Ceyhan da katıldı. Toplantıya, Samsun SGK İl Müdürü Ünal kaya, Samsun Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yanbul, Samsun Vergi Denetim Gurup Başkanı Halil Pak, serbest mali müşavir ve muhasebeciler katıldı.

Bayram OK


EN ÇOK OKUNANLAR

Şoförlü Araç Kiralama

1 Şoförlü Araç Kiralama

Hastanede çıkan yangın korkuttu

2 Hastanede çıkan yangın korkuttu

Artvin'de yavru ayıyı vuran ve köpekleri üzerine salan kişi yakalandı

3 Artvin'de yavru ayıyı vuran ve köpekleri üzerine salan kişi yakalandı

Binali Yıldırım'ın eşine hakaret eden İyi Partili Özeren gözaltına alındı

4 Binali Yıldırım'ın eşine hakaret eden İyi Partili Özeren gözaltına alındı

Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 ölü 4 yaralı

5 Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 ölü 4 yaralı

Bülent Korkmaz: "Hakem bugün bu takımın kaderiyle oynadı"

6 Bülent Korkmaz: "Hakem bugün bu takımın kaderiyle oynadı"

Malatya'da pencereden düşen şahıs yaralandı

7 Malatya'da pencereden düşen şahıs yaralandı

Marius Sumudica: "Çok çılgınca bir maç oldu"

8 Marius Sumudica: "Çok çılgınca bir maç oldu"

Kuşadası'nda boş villa yandı

9 Kuşadası'nda boş villa yandı

hızWeb