Osmanlı mirası ebru dünya mirası oluyor

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Oğuz, Paris teki toplantıda Türk geleneksel sanatı ebrunun dünyanın ortak mirası olarak kabul edileceğine kesin gözüyle baktıklarını bildirdi.\r\n

 Osmanlı mirası ebru dünya mirası oluyor
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Paris te yapılacak Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) Hükümetlerarası Komitesi Toplantısı nda, Türk sanatı ebrunun dünyanın ortak mirası kabul edileceğini belirtti. 

Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2003 yılında UNESCO tarafından kabul edilen Türkiye nin de 2006 da taraf olduğu Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi nin iki önemli uluslararası görünürlük sağlayan enstrümanı olduğunu söyledi. 

Bunlardan birisinin Acil Koruma Gereken Liste Kayıtları, diğerinin de İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi ne yapılan kayıtlar olduğunu anlatan Oğuz, Türkiye nin bu yıl, ebru ve hıdrellez dosyasını UNESCO ya sunduğunu bildirdi.

SOKÜM Hükümetlerarası Komitesi nin yılda bir kez toplanarak sunulan dosyaları incelediğini anlatan Oğuz, Temsili Liste ye bu sene önerilen 46 dosyanın arasında bizim ebru dosyamız da yer alıyor. Ayrıca UNESCO ebru dosyasını en başarılı şekilde hazırlanmış 5 dosyadan biri olarak gördü. 24-28 Kasım tarihlerinde Paris te yapılacak 9. SOKÜM Hükümetlerarası Komite Toplantısı ndaebru dosyamızın, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi ne gireceğine hemen hemen kesin gözüyle bakıyoruz diye konuştu. 

Listedeki miras sayısı 12 ye çıkacak

Oğuz, geleneksel ebru sanatının çok değerli ve özel bir sanat olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

Ebru sanatı yüzyıllar boyunca bizim kitap kapaklarımızda ve içinde çok farklı süsleme teknikleriyle kullandığımız bir kağıt resim sanatı. Portre sanatı gibi sanatların çok gelişmediği Osmanlı döneminde son derece farklı bir resim yapma başarısı elde edilmiştir.Ebru sanatının bir diğer özelliği de yaratıcılığı fevkalade destekleyen, az zamanda insanın ebru sanatçısı olmasını sağlayan, kitleler tarafından beğenilip uygulanması mümkün bir sanattır. Yaratıcılıkla sonsuzluğu bir araya getirir. Renklerin ahengini kolaylıkla bulmanız mümkündür. Güçlü bir sanatsal anlatımdır.

Türkiye de hemen her bölgede ebru sanatçısının yetiştiğine değinen Oğuz, bu sanatın hem üniversitelerde ders olarak okutulduğunu hem de açılan halk eğitim merkezlerinde eğitim olanağı sunulduğunu vurguladı.

Geçen yıl Türk kahvesi kültür ve geleneği nin Bakü de yapılan komite toplantısında temsili listeye alındığını hatırlatan Oğuz, bunların yanı sıra Meddahlık , Mevlevi Sema Törenleri , Karagöz , Aşıklık Geleneği , Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali , Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah ve “Geleneksel Sohbet Toplantıları , Nazar Boncuğu , Tören Keşkeği Geleneği ile Mesir Macunu Festivali nin de listede yer aldığına işaret etti.

Oğuz, ebru sanatının da UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi ne kabul edilmesiyle toplam sayının 12 ye çıkacağını sözlerine ekledi.

Ebru, en eski Türk sanatlarından

Ebru sanatı, en eski Türk kağıt süsleme sanatlarından biri olarak biliniyor. Bazı kaynaklara göre, ebru kitreli su üzerine serpilen boyalarla bezenmiş kağıt ve bunu hazırlama sanatına deniyor. İslam bezeme sanatlarının hazırlanış tekniği itibariyle en cazibi ve süratli netice alınanı olan ebruculuğun menşei hakkında kesin bir hükme varılamıyor. 8. asırdan itibaren Çin de, 12. asırdan itibaren Japonya da benzer teknikler kullanılarak yapılması, daha sonraki asırlarda Çağatay Türkçesi ndeki ebre ismiyle Türkistan da ortaya çıkışı, bu sanatın tarihi gelişimi hakkında az da olsa bir fikir veriyor.

Türkistan dan en geç 16. asır başlarında İpek Yolu nu takiben İran a geçişinde ebri olarak adlandırılan bu sanat, kabaca yoğunluğu kitre gibi maddelerle artırılmış su yüzeyine, toprak boyaların, at kılından yapılan fırçalar kullanılarak serpilmesi ile elde edilen renkli desenin, kağıda aktarılması olarak tanımlanıyor. 

Ebru sanatının, Battal Ebru, Gel-Git Ebru, Şal Ebru, Serpme, Bülbül Yuvası, Taraklı Ebru, Zemin Ebrusu, Hafif Ebru, Dalgalı Ebru, Kaplan Gözü Ebrusu, Kumlu Ebru ve Kılçıklı Ebru, Çift Ebru, Hatip Ebru, Çiçekli Ebru (Necmeddin Ebrusu) ve Akkase Ebru gibi farklı çeşitleri de bulunuyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Sağlık Bakanlığı'ndan berber, kuaför ve marketlerle ilgili yeni önlemler

1 Sağlık Bakanlığı'ndan berber, kuaför ve marketlerle ilgili yeni önlemler

Samsun'da uyuşturucu ticaretinden 5 şahıs adliyede

2 Samsun'da uyuşturucu ticaretinden 5 şahıs adliyede

Fındık fiyatları ne kadar? 10 Temmuz Cuma serbest piyasa fındık fiyatları

3 Fındık fiyatları ne kadar? 10 Temmuz Cuma serbest piyasa fındık fiyatları

Samsun'da otomobil ile motosiklet çarpıştı: 3 yaralı

4 Samsun'da otomobil ile motosiklet çarpıştı: 3 yaralı

10 Temmuz Cuma Samsun hava durumu

5 10 Temmuz Cuma Samsun hava durumu

Samsun'da 19 yaşındaki genç motosiklet kazasında hayatını kaybetti

6 Samsun'da 19 yaşındaki genç motosiklet kazasında hayatını kaybetti

Bir dakikada banka soygunu

7 Bir dakikada banka soygunu

Tefeci aileye 12 tutuklama

8 Tefeci aileye 12 tutuklama

Otomobil elektrik direğine saplandı: 1 ölü

9 Otomobil elektrik direğine saplandı: 1 ölü

Sokaktaki köpeği bıçaklayan şahıs gözaltına alındı

10 Sokaktaki köpeği bıçaklayan şahıs gözaltına alındı

hızWeb