Peşmerge ye silah tasarısı ABD Kongresi ne sunuldu

ABD Kongresi nin Temsilciler Meclisi kanadına, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ne (IKBY) doğrudan silah sağlaması için Obama yönetimine yetki veren tasarı sunuldu.\r\n

Peşmerge ye silah tasarısı ABD Kongresi ne sunuldu
Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Ed Royce tarafından sunulan 5747 sayılı tasarı, ABD Başkanı Barack Obama ya, sahada IŞİD e karşı savaşan Peşmerge güçlerine doğrudan silah sağlanması için 3 yıl süreyle geçici yetki verilmesini öngörüyor.

Royce un ofisinden yapılan açıklamada, Obama yönetimi, Iraklı Kürtlere, IŞİD le etkili şekilde mücadele edebilmeleri için ihtiyaç duydukları ağır silahlar ve zırhlı araçları tedarik etmedi. ABD, Iraklı Kürtlere sınırlı miktarda hafifsilah sağladı. Bunu da ancak Bağdat ın her bir teslimata onay vermesinden sonra yaptı ve bu durum IŞİD ilerlerken kritik malzemeyi geciktirdi denildi. 

Komite Başkanı Royce un, tasarıyla ilgili yazılı açıklamasında şunlara yer verildi:

IŞİD e karşı mücadelede kritik ortağımız kötü biçimde daha zayıf durumda. Genelde modası geçmiş silahlarla donanmış olmalarına rağmen, Iraklı Kürt Peşmerge güçleri, şu anda IŞİD le mücadele eden sahadaki en etkili güç olduğunu gösterdi. Aylardır yönetime, Kürtleri acil olarak silahlandırması çağrılarında bulundum, Kongre deki birçok kişi de aynısını yaptı. Bu önemli tasarı, 190 bin kişilik gücün, bu zalim terör örgütüne karşı etkili biçimde mücadele edebilmek için gereken ateş gücüne sahip olmasını sağlayacak.

Kürtleri ABD nin güvenilir ve istikrarlı bir ortağı olarak tanımlayan tasarı, ABD nin, acil ve geçici bir temelde, IŞİD i bertaraf etmede ABD ve diğer uluslararası koalisyon üyeleriyle daha etkili ortaklık kurması için, IKBY ye ileri düzeyde konvansiyonel silahlar, eğitim ve savunma hizmetlerini doğrudan sağlama yönünde politikaya sahip olmasını öngörüyor. 

Peşmerge güçlerinin, Irak anayasasına uygun şekilde organize olmuş, IKBY nin resmi güvenlik gücü olarak tanındığı belirtilen tasarıda, IŞİD i yenilgiye uğratmanın kapsayıcı ve birleşik bir Irak için kritik öneme sahip olduğu belirtildi. 

Kongre den geçip imza için Obama nın masasına gelebilmesi için hem Temsilciler Meclisi hem de Senato kanadında onaylanması gereken tasarıda, IŞİD in, 4 binin üzerinde ele geçirdiği ağır silah, bin 500 zırhlı araç ve 50 uzun menzilli topçu silahı kullanabilen önemli bir terör tehdidi olduğu kaydedildi.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Basınla İlişkiler Direktörü Jeff Rathke, günlük basın brifinginde söz konusu tasarıyla ilgili bir soru üzerine, tasarıyı görmediği için yorum yapamayacağını ancak tüm silah transferlerinin egemen Irak merkezi hükümeti üzerinden koordine edilmesi gerektiği yönündeki politikalarının değişmediğini belirtti.  

Rathke, Bunun değişeceği yönünde bir planın varlığından haberim yok ifadesini kullandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da denizde yüzerken kalp krizi geçirdi

1 Samsun'da denizde yüzerken kalp krizi geçirdi

Dokuzuncu kattan atlayarak intihar etti

2 Dokuzuncu kattan atlayarak intihar etti

Söz merasimi acı bitti: 1 ölü, 5 yaralı

3 Söz merasimi acı bitti: 1 ölü, 5 yaralı

Otomobilinde silahlı saldırıda öldürüldü

4 Otomobilinde silahlı saldırıda öldürüldü

Fındık fiyatları ne kadar? 06 Temmuz Pazartesi serbest piyasa fındık fiyatları

5 Fındık fiyatları ne kadar? 06 Temmuz Pazartesi serbest piyasa fındık fiyatları

Samsun ve 3 ilde yakalanan sahte 'galericiler' adliyede

6 Samsun ve 3 ilde yakalanan sahte 'galericiler' adliyede

Silahlı kavga: 2 ölü

7 Silahlı kavga: 2 ölü

Samsun'da traktör devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

8 Samsun'da traktör devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

Cyril Ngonge Samsunspor'un gündeminde yok

9 Cyril Ngonge Samsunspor'un gündeminde yok

'Nebiyan' Samsun'un parlayan yıldızı

10 'Nebiyan' Samsun'un parlayan yıldızı

hızWeb