PROJELERE ÖDÜL YAĞDI

Anadolu Vakfı tarafından başlatılan ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü nün destek verdiği Değerli Öğretmenim Projesi kapsamında başarılı öğretmenler ödüllendirildi\r\n

PROJELERE ÖDÜL YAĞDI
Anadolu Vakfı nın başlattığı, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü nün de destek verdiği Değerli Öğretmenim Projesi kapsamında belirlenen en başarılı sosyal girişimci öğretmenler ödüllendirildi. Grand Deluxe Amisos Otel de düzenlenen ödül törenine Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nilgün Yazıcı ve Anadolu Vakfı Genel Müdürü Selim Güven’in yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve öğretmenler katıldı. Samsun daki okulların yarıştığı sosyal girişimcilik konulu yarışmada dereceye girenlerin açıklanmasından önce konuklar selamlama konuşması yaptı.
İNSAN ÇÖZÜLMESİ ZOR BULMACA
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı konuşmada, eğitime verdiği öneme dikkat çekerek, Hepimizi geleceğe hazırlayan kahraman öğretmenlerimize büyük saygı duyuyorum. Çok güzel bir buluşmada bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Konumuz da çok güzel. Bir haftadır süren etkinliğin içeriği çok önemli. Bilgiyi üretime döndürme mücadelesinin ürünüdür. 27 yıldır yöneticilik yapıyorum. Bunun için merkezinde insan olan yaşamı çok iyi bilirim. Eğitimin önemini de bu süreç içerisinde çok iyi gördüm. Allah bizi yaratıyor ve sonra biz yeteneklerim doğrultusunda yaşıyoruz. Ben öğrenciyken 9 aldığında ağlayan arkadaşlarım vardı. Biz de 5-6 aldığımızda seviniyorduk. 9 alıp ağlayan arkadaşlarım arasında şu an muhtaç olanlar var. 5-6 alınca sevinenler arasında da çok başarılı olanlar var. İnsan gizem dolu bir canlı, çözülmesi zor bir bulmaca. Bu bulmacayla mücadele eden öğretmenlere büyük görev düşüyor dedi.
ÖNEMLİ BİR ADIM
Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ise, Samsun, ulusal Kurtuluş Savaşı nın başladığı kent. Karadeniz Bölgesi nin lideri ve metropol şehri. Bu ülkede ulusal anlamda bir şey olacaksa başlangıcı Samsun olmalıydı ki Anadolu Vakfı bunu yaptı. Samsun da eğitim alanında okullaşma alanında iyi olmamıza rağmen eğitim kalitesi anlamında daha çok çaba göstermemiz gerektiğini istatistiklerden anlıyoruz. Öğretmenin rolü öğrencide öğrenmeye yönelik istek yaratması gerekiyor. Eğitimde kaliteyi arttırırken çağdaş  eğitim yaklaşımlarını kesinlikle göz önünde bulundurmalıyız. Bu projede çağdaş eğitim yaklaşımı adına önemli bir adımdır diye konuştu.
LİDER OLARAK GÖRMEK ZORUNDAYIZ
Bütün çocukların birer lider olarak yetiştirilmesi gerektiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin de, Napolyon un meşhur para, para, para sözünü artık değiştirmenin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Onun yerine insan, insan ve insan diye telafuz edilmeli. Bu proje gerçekten bir tesadüften doğdu. Bir ortak dostumuzdan gelen talep üzerine harekete geçtik. Biz her hangi bir yetim çocuğun yüzünü güldürebiliyorsak, ücra köşelerdeki bir okulumuza, öğretmenimize ulaşabiliyorsak bizim için başarı budur. Hangi çocuğumuzun gelecek bu ülke için hangi stratejik kararı vermek zorunda olabileceğini bilemeyiz. Bunun için her çocuğumuzu lider, yıldız ve değer olarak görmek durumundayız. Bu projeler, bu yöndeki çalışmalarımıza destek oluyor dedi.
SOSYAL GİRİŞİMCİLİĞE ÖNEM VERİYORUZ
Sosyal girişimciliğe önem verdiklerini belirten Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nilgün Yazıcı da konuşmasında, “Anadolu Vakfı olarak, kalıcı bir sosyal değişim yaratma misyonuyla hareket ediyoruz. Sosyal girişimcilik kavramı ülkemizde dile getirilmeye başlandığından beri, girişimci gençlerin fikirleri her geçen yıl çok daha fazla kabul görüyor. Sağlıklı bir toplumda, sosyal girişimciler ve onların parlak fikirleri daha çok öne çıkıyor. Anadolu Vakfı olarak vizyon sahibi, inovatif, sorunlara sürdürülebilir çözümler üretebilen, iyileştirmeye açık alanları geliştirme özelliğine sahip gençler yetiştirmek en büyük amacımız” dedi. 
KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ
Katılımcı ve paylaşımcı bir nesil yetiştirme hedefiyle gerçekleştirdiği projeleriyle gençlerin ve eğitimcilerin gelişimlerine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Anadolu Vakfı Genel Müdürü Selim Güven de; “Öğretmenlerimizi odağına koyduğumuz toplumsal gelişim projemizle, bugüne kadar 1.000 in üzerinde öğretmene ulaştık. “Değerli Öğretmenim” projesi kapsamında, öğretmenlerin sosyal ve iş hayatlarına yönelik iyileştirmeler yapma arzusuyla; eğitim alanında toplumsal ve sosyal ihtiyaca yönelik, sürdürülebilir sistemler kurabilme becerilerine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
BAŞARIYA ÖDÜL
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen proje yarışmasında dereceye giren okulların öğretmenleri ve müdürlerine ödülleri verildi. Birinciliği Vezirköprülü Mehmet Paşa Anadolu Lisesi nden Dersimiz Yaşam projesiyle öğretmenler Erkan Dönmez ve Ayhan Yıldız kazandı. Çarşamba Yeşilırmak İlkokulu ndan Meslek Amca projesiyle öğretmen Barış Koçaş ikinci, Ayvacık Yenice Mustafa Çakır İlkokulu öğretmeni İnci Önder ise Geri Dönüşüm Bahçem projesiyle üçüncü oldu. Proje sahibi ilk 3 öğretmene tablet bilgisayar hediye edilirken, öğretmenlerin görev yaptıkları okullara da,Anadolu Grubu Şirketleri tarafından ödülleri takdim edildi. Anadolu Motor tarafından jeneratör, ABank tarafından fotokopi makinesi, Adel Kalemcilik tarafından da kırtasiye malzemeleri okul müdürlerine teslim edildi. Ödül töreninin ardından davetliler hep birlikte pasta keserek öğretmenler günü için erken kutlama yaptı.

Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU


EN ÇOK OKUNANLAR

Malatya'da 4.4 büyüklüğünde deprem

1 Malatya'da 4.4 büyüklüğünde deprem

Samsun'da fırtınayı fırsata çevirdi

2 Samsun'da fırtınayı fırsata çevirdi

Cinayet zanlısı kovalamaca sonucunda yakalandı

3 Cinayet zanlısı kovalamaca sonucunda yakalandı

Hatay'da çöplük alanda çıkan yangın söndürüldü

4 Hatay'da çöplük alanda çıkan yangın söndürüldü

Takla atan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

5 Takla atan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Seçer'in borçlanma talebi, sert tartışmalar ve gerginliklerle bir kez daha redde

6 Seçer'in borçlanma talebi, sert tartışmalar ve gerginliklerle bir kez daha redde

Soba bacasına giren yavru kediyi kurtarmak için seferber oldular

7 Soba bacasına giren yavru kediyi kurtarmak için seferber oldular

Kamyonetle traktör çarpıştı: 3 yaralı

8 Kamyonetle traktör çarpıştı: 3 yaralı

Tekirdağ'da kamyon tıra arkadan çarptı: 1 yaralı

9 Tekirdağ'da kamyon tıra arkadan çarptı: 1 yaralı

Kırşehir'de, ani bastıran dolu ve sağanak nedeniyle sel oluştu

10 Kırşehir'de, ani bastıran dolu ve sağanak nedeniyle sel oluştu

hızWeb