Örnek olabilecek adımlar atmaya devam etmeliyiz

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Birlikte yaşama hukukunu güçlendirerek, bütün bölgeye örnek olabilecek bir dünya inşa etme yolunda adımlar atmaya devam etmemiz gerek dedi.\r\n

Örnek olabilecek adımlar atmaya devam etmeliyiz
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı  (TDV) Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi yeni dönem açılışı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bugün bir gazetede yer alan röportajına ilişkin soru üzerine Görmez, yaklaşık 100 yüz yıldır konuşulamayanların son 10 yılda dile getirilme imkanına kavuştuğunu belirtti.

Bunun çok önemli bir gelişme olduğuna işaret eden Görmez, şu ifadeleri kullandı:

Çünkü biz 10 sene önce dahi bu en kadim sorunumuzu konuşacak ortak bir dile sahip değildik. Şimdi artık ortak bir dile sahip olmamız, gönüllerimizi birbirimize açarak taleplerimizi açık bir şekilde ifade etmemizin çok önemli olduğunu ifade ettim. Diyanet İşleri Başkanlığının da bu ortak dilin oluşmasına yaptığı katkı üzerinde durdum. Yoksa her türlü yere çekilebilecek şekilde yapılan uzun bir konuşmadan cımbızla bir kelimenin seçilip başlık yapılması aslında doğru değil. Son zamanlarda gönüllerimizi birbirimize açarak, ortak bir dil yakaladığımızı ve bu ortak dille bu sorunun çözümünü çok daha rahat gerçekleştireceğimiz yolunda inancımı ifade etmek için söylediğim ifadelerdir onlar.  

Başbakan Ahmet Davutoğlu nun yarınki Tunceli programı kapsamında cemevini ziyaret etmesinin beklendiğinin hatırlatılması üzerine Görmez, bu gelişmelerin müspet şeyler olduğunu dile getirdi.

Görmez, Artık birlikte yaşama hukukunu, ahlakını ve yaşama kültürünü güçlendirerek, gelecek kuşaklara hiçbir kin, öfke ve itilafa yer vermeden, bütün bölgeye örnek olabilecek, barışı bütün dünyaya taşıyacak bir dünya inşa etme yolunda adımlar atmaya devam etmemiz gerek değerlendirmesinde bulundu.  


EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı

1 Antalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı

Cihat Arslan play-off kararını değerlendirdi

2 Cihat Arslan play-off kararını değerlendirdi

AK Parti Milletvekili Gürel'den "Baro" açıklaması

3 AK Parti Milletvekili Gürel'den "Baro" açıklaması

Korkutan anız yangını

4 Korkutan anız yangını

Osmaniye'de trafik kazası:1 yaralı

5 Osmaniye'de trafik kazası:1 yaralı

Fatsa'da kamyon işyerine girdi

6 Fatsa'da kamyon işyerine girdi

hızWeb