Üç çocuk annesinin 28 Şubat isyanı

Üç çocuk annesi Sündüs Aslan, 1999 yılında mezun olduğu Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi nden 28 Şubat sürecindeki başörtüsü yasağı nedeniyle çıkış belgesi alamadığı için öğretmenlik başvurusunda bulunamadığını iddia ederek mağduriyetinin giderilme

Üç çocuk annesinin 28 Şubat isyanı
Samsun un Çarşamba ilçesinde yaşayan evli ve 3 çocuk annesi 37 yaşındaki Sündüs Aslan Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden 1999 yılında, 28 Şubat sürecinin zor şartları altında mezun olduğunu, başörtüsüz fotoğraf vermediği için mezun olduğu okulundan çıkış belgesi alamadığını ifade ederek, o dönem çok istediği öğretmenlik mesleği için başvuruda dahi bulunamadığını ileri sürdü. 
GÖRÜNMEYEN MAĞDURLARIZ
Mezun olduğu 1999 yılının, öğretmenliğe sınavsız başvuru için son yıl olduğunu, daha sonraki yıllarda Devlet Memurluğu Sınavı ve Kamu Personeli Seçme Sınavı nın başladığını anımsatan Aslan, şöyle devam etti: Bugün öğretmenler başörtülü görev yapabiliyorlar lakin biz dışarıda kaldık. Çünkü o dönemde başvuramamıştık. Biz kendimizi 28 Şubat ın görünmeyen mağdurları olarak nitelendiriyoruz. Benim durumumda arkadaşlarım var. Kendimizi 28 Şubat mağduru olarak tanımladığımızda karşımızdaki insanlar siz mağdur olamazsınız, mağdurlar zaten geri döndüler diyorlar. Halbuki geri dönenler zaten öğretmenliğe başlayabilmiş olanlardı. İstifa ettikleri için görevleri iade edildi ama biz başvuramamıştık.
KPPSS YE GİRDİ
Aradan geçen 15 yıl içinde mesleğini yapamamanın üzüntüsünü yaşadığını, aynı üniversiteyi tamamlayan öğretmen eşi Ahmet Aslan gibi, hayalini kurduğu mesleğini yapabilmek için son üç yıldır sınavlara hazırlandığını anlatan Sündüs Aslan, şöyle konuştu: Son üç yıldır KPSS ye hazırlanıyorum. Çok zorlu bir süreç. Puanım giderek arttı. Bu sene 78,45 aldım. Geçen seneye göre atananlar içinde olacaktım. Geçen sene edebiyat öğretmeni olarak 3 bine yakın öğretmen alınmıştı ama bu sene bin 115 kişi alındı ve ben bin 700. sırada dışarıda kaldım. Önümde 500 kişi kaldı. Umudun tükendiği noktadaydım. Artık devlet bana bir şekilde dönmüyorsa, mağduriyetim giderilmiyorsa ben kendi şartlarımla dilenmeden elde edeyim dedim ama olmadı. Milli Eğitim Bakanlığı nın ne zaman, ne kadar, hangi branştan öğretmen atayacağı belli olmuyor maalesef.
MEB DEN OLUMSUZ CEVAP
Milli Eğitim Bakanlığı nın insan kaynakları birimine dilekçe yazarak mağduriyetinin giderilmesini talep ettiğini anlatan Aslan, Bakanlık bize olumsuz yönde cevap verdi. Dilekçemize cevap olarak, siz atanabilirsiniz lakin KPSS den gerekli puanı almak şartıyla diye cevap verdi. Bu cevap hiç de insani değildi. KPSS den yeterli puanı aldığımda atanacağımın farkındayım. Mağduriyetimi belgeleyemediğim için bir kez daha benimle ilgilenilmedi ve tekrar mağdur oldum ifadelerini kullandı.
28 ŞUBAT DAVASINA MÜDAHİL OLDU
Yaşadıklarından dolayı 28 Şubat davasına müdahil olduğunu ve davaya ilişkin ifade verdiğini, kendilerini mağdur edenlerin cezalandırılmasını talep ettiklerini dile getiren Aslan, Benim gibi mağduriyetini belgeleyemeyen arkadaşlarımın öğretmenlik haklarının iade edilmesini talep ediyoruz. Bu arada yaşım 37. Memurluk başlama yaşı 35. Memurluğa başvuramıyorum. Puanım da iyi. 40 yaş da öğretmenliğe başlama yaşı. Yakında onu da doldurmuş olacağım. Eğer sınavdan güzel bir not alamazsam ki çok zor, 3 çocuk annesiyim, onlarla da ilgilenme durumum var diye konuştu.
OMBUDSMANA BAŞVURDU
Milli Eğitim Bakanlığına yazdıkları dilekçeye olumsuz cevap gelince taleplerinin yerine getirilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi için ombudsmana başvurduklarını da aktaran Aslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dan destek beklediklerini ifade etti. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da Kiracı bulmak zorlaşacak

1 Samsun'da Kiracı bulmak zorlaşacak

Samsun'a Operasyon Çekiliyor

2 Samsun'a Operasyon Çekiliyor

Samsun'da silahlı saldırıda yaralanan genç hayatını kaybetti

3 Samsun'da silahlı saldırıda yaralanan genç hayatını kaybetti

Samsun'da beşinci kez başkan seçildi

4 Samsun'da beşinci kez başkan seçildi

Samsun'da kayıp genç ölü bulundu

5 Samsun'da kayıp genç ölü bulundu

Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam memleketi Akçakoca'da

6 Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam memleketi Akçakoca'da

Samsun'da bu merkez şifa dağıtıyor

7 Samsun'da bu merkez şifa dağıtıyor

Samsun'da alkollü sürücü polisten kaçtı, kaza yaptı

8 Samsun'da alkollü sürücü polisten kaçtı, kaza yaptı

Samsun'da baca yandı, apartman sakinleri fırıncıya tepki gösterdi

9 Samsun'da baca yandı, apartman sakinleri fırıncıya tepki gösterdi

7 yıldır kayıptı cesedi kuyudan çıktı

10 7 yıldır kayıptı cesedi kuyudan çıktı

hızWeb