Türkiye ve Makedonya önemli imkanlara sahip iki ülke

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, hem Türkiye nin hem Makedonya nın önemli imkanlara sahip iki ülke olduğunu, bu ülkeler arasındaki ilişkilerin, rakamların ikiye hatta üçe katlanması gerektiğini belirtti.\r\n

Türkiye ve Makedonya önemli imkanlara sahip iki ülke
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye, Balkan devletleriyle yakın işbirliği içerisine olmaya gayret ediyor, yoğun çaba sarf ediyor. Bunların başında da Makedonya geliyor dedi.

Çiçek, Makedonya daki temasları çerçevesinde, başkent Üsküp teki Stone Bridge Oteldeki Makedonya-Türkiye Ticaret Odasının (MATTO) düzenlediği yemekte iş adamları ile bir araya geldi.

Çiçek, burada yaptığı konuşmada, Makedonya yı daha önce de ziyaret ettiğini ancak bu büyüklükte bir organizasyonda iş adamlarıyla bir araya gelmediğini belirterek görüşmeden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Makedonya daki temasları kapsamında, iki ülkenin karşılıklı beklentileri olan konuların yanı sıra ilişkilerin karşılıklı olarak geliştirilmesi, derinleştirilmesi ve işbirliğinin artırılması ile ilgili gündemdeki konuları ele alacaklarını kaydeden Çiçek, Makedonya nın Türkiye için son derece önemli bir ülke olduğunu ifade etti.

Çiçek, Türkiye nin Makedonya ya önem ve öncelik vermesinde birçok sebep bulunduğunu ifade ederek, Burada soydaşlarımız, tarihi beraberliğimiz, uzun bir geçmişimiz, kültürel ilişkilerimiz ve akrabalıklarımız var. Dolayısıyla nereden bakarsak bakalım, Makedonya, ilişki kurmamız gerçekten hem zaruri hem önemli olan bir ülke diye konuştu.

Makedonya ile Türkiye arasında herhangi bir siyasi sorunun bulunmadığını aktaran Çiçek, şunları kaydetti:

Balkanlar, dünyanın en kırılgan bölgelerinden biridir. Türkiye, Balkan devletleriyle yakın işbirliği içerisine olmaya gayret ediyor, yoğun çaba sarf ediyor. Bunların başında da Makedonya geliyor. Makedonya ile aramızda, memnuniyetle ifade ediyorum ki herhangi bir siyasi sorunumuz yok. Yaptığımız temasları, görüşmeleri, karşılıklı en üst düzeyde ziyaretleri ilişkilerimizi daha da geliştirmek, kökleştirmek, kurumsallaştırmak ve iki ülkenin sahip olduğu potansiyelleri, iki ülkenin yararına, halklarımızın refahına, mutluluğuna, barışına katkı sağlamak için yapıyoruz.

Hem Türkiye hem Makedonya önemli imkanlara sahip iki ülke -

Çiçek, siyasi ilişkilerde sorun olmamasının diğer alanlardaki ilişkilerin de kapısını açtığına işaret ederek, siyasi sorunların bulunduğu yerde, ekonomik, ticari ve diğer alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesinin zor olduğunu vurguladı.

Çiçek, hem Türkiye nin hem Makedonya nın önemli imkanlara sahip iki ülke olduğunu, bu ülkeler arasındaki ilişkilerin, rakamların ikiye hatta üçe katlanması gerektiğini, bunun için imkan ve fırsatların olduğunu aktardı.

Mekanizmaları harekete geçirmek, fırsatları iyi değerlendirmek ve iki ülkenin yararına olacak proje bazında ilişkileri bir an önce devreye sokmak gerektiğini vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:

Türkiye, Makedonya da ekonomik ve ticari gelişmeyi artırmak, ekonomik istikrarı ve kalkınma çabalarını daha etkin kılabilmek noktasında her türlü çabaya, gayrete ve desteğe hazırdır. Yani eğer hedef olarak konulan noktalara bir an evvel ulaşmak istiyorsak Türkiye bunun için elinden gelen çabayı gösteriyor, göstermeye de devam edecektir. Geriye kalan, Türkiye nin açtığı bu fırsat penceresinden, buradaki dostlarımızın iyi istifade etmesi.

Çiçek, işsizliğin tüm dünyada olduğu gibi Makedonya da da en büyük sorunlardan biri olduğunun ülkeye gelir gelmez fark edildiğini, işsizliğin, devlete adam alarak çözülemeyeceğini anlattı.

İşsizliği önlemenin en iyi yolunun yeni istihdam alanları yaratmak olduğunu ifade eden Çiçek, ülkelerin kendi imkanları yoksa yabancı sermayeyi ülkeye getirmeleri gerektiğini kaydetti.

- Burada organize sanayi bölgesi kurmak istiyoruz -

Yabancı sermayeyi nazlı olarak niteleyen Çiçek, Yani nerede itibar görürse nerede teşvik görürse nerede destek görürse oraya akar. Türkiye olarak biz Makedonya ya gerçekten ilgi duyuyoruz. Bu kadar insanımız yatırım yapmış, bunun devamı da gelir. Burada biz bir organize sanayi bölgesi kurmak istiyoruz. Yeri belli ve sayısı belli. Makedonyalı dostlarımızdan da istediğimiz, arsanın tahsisidir. Onun dışında biz bir şey istemiyoruz. Bunları teşvik etmek, desteklemek lazım. Siz de bu işe öncü oluyorsunuz. Biz de sizin taleplerinizi ilgili makamlara iletmek istiyoruz değerlendirmesinde bulundu.

Buraya gelip gitmek, Türkiye nin bir başka ucuna gidip gelmekten daha kolay diyen Çiçek, sözlerini şöyle tamamladı:

Lisan problemi çok fazla yok. Kalbi yakınlık da var. Bunların hepsi aslında iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirebilmek açısından önemli. Makedonya yeni bir devlet. Türkiye de düşe kalka epey bir tecrübe edindi. Neyi yaparsa doğru olur, neyi yaparsa yanlış olur, biz bunları damdan düşüp ayağımız kırıldığı için biliyoruz. Bu tecrübeleri de dostlarımızla paylaşmak isteriz. Dediğim gibi, Balkanlar da, kırılgan bir coğrafyada güçlü, istikrarlı, kalkınmış, her geçen gün geleceğe daha fazla umutla bakan bir Makedonya, hem kendisi için hem bölgenin istikrarı bakımından önemlidir diye düşünüyoruz. Onun için de, gerek iş adamları olarak, iş adamları örgütleri olarak gerekse siyasetçiler olarak bu ziyaretleri yapıyoruz ki karşılıklı bilgi paylaşımında, tecrübe paylaşımında olalım. İnşallah bu ilişkiler gelişecek. Bizler size yardımcı oluyoruz, olacağız. Sizler bizim iş dünyasındaki elçilerimizsiniz. Yani bir devletin bir resmi büyükelçileri, temsilcileri vardır, bir de fahri, resmi olmayan elçileri vardır. Onlar da sizlersiniz.

Türkiye nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil de iki ülke arasındaki fevkalade iyi ilişkiler bulunduğunu ziyaretle daha da perçinlendiğini söyledi.

Çiçek, Meclis Başkanı Velyanoski ile görüşecek

Çiçek, Makedonya daki temaslarının ikinci gününde, Makedonyalı Şehitler Anıtı nın bulunduğu Zena Borec Parkı nı ziyaret edecek, ardından Makedonya Meclisi ne geçerek Meclis Başkanı Trayko Velyanoski ile görüşecek. 

TBMM Başkanı Çiçek daha sonra, Makedonya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Kenan Hasip ve dostluk grubu üyeleriyle bir araya gelecek.

Çiçek ve beraberindeki heyeti Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov da kabul edecek.

Cemil Çiçek, Üsküp teki temasları kapsamında ayrıca Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Üsküp Koordinatörlüğünü ziyaret edecek.

Çiçek in 25 Kasım Salı günü Makedonya dan ayrılarak Arnavutluk a geçmesi bekleniyor.

Çiçek e Makedonya ziyaretinde AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Makedonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Bürge, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ve CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü eşlik ediyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Avrasya Tüneli girişinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaşamını yitird

1 Avrasya Tüneli girişinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaşamını yitird

Hatay Arsuz'da trafik kazası: 1 ölü, 2 yaralı

2 Hatay Arsuz'da trafik kazası: 1 ölü, 2 yaralı

Lastiği patlayan işçi servisi bariyerlere çarptı, yolcular burnu bile kanamadan

3 Lastiği patlayan işçi servisi bariyerlere çarptı, yolcular burnu bile kanamadan

Afet Kriminal İnceleme ekibi Hendek'te havai fişek fabrikası patlama bölgesinde

4 Afet Kriminal İnceleme ekibi Hendek'te havai fişek fabrikası patlama bölgesinde

Aydın'daki yangında bir ev kullanılmaz hale geldi, 20 koyun telef oldu

5 Aydın'daki yangında bir ev kullanılmaz hale geldi, 20 koyun telef oldu

Magandalar kına gecesini kana buladı

6 Magandalar kına gecesini kana buladı

Patlama sonrası hastaneye kaldırılan 114 kişiden 92'si taburcu oldu

7 Patlama sonrası hastaneye kaldırılan 114 kişiden 92'si taburcu oldu

Adana'da 2 bin 826 polisle huzur ve güven uygulaması

8 Adana'da 2 bin 826 polisle huzur ve güven uygulaması

Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu

9 Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu

Gümüşhane'de yol çalışması yapan ekibin üzerine heyelan düştü: 2 ölü

10 Gümüşhane'de yol çalışması yapan ekibin üzerine heyelan düştü: 2 ölü

hızWeb