300 mülteci kurtarıldı

KKTC açıklarında acil yardım çağrısında bulunan gemideki 300 kadar kaçak göçmen, Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti ekiplerinin çalışmasıyla kurtarıldı.\r\n

300 mülteci kurtarıldı
Girne açıklarında batma tehlikesi geçirdiği için SOS çağrısı yapan ve Tatlısu sahiline sürüklenen gemi, Girne Turizm Limanı’na getirildi.

Tanzanya bandıralı 50 metrelik Haj Zaher isimli gemiyi kurtarma operasyonu KKTC ve Türk sahil güvenlik ekipleri tarafından gece başlatıldı, gemi sabah limana çekildi. 

Aralarında biri hamile 40 kadın ve 35 çocuğun bulunduğu 300 kadar kaçak göçmenin çoğunun gemiden tahliye edildiği ve Girne deki Ertuğrul Apakan Spor Salonu’na yerleştirildiği ifade edildi. Kaçaklardan bazılarının gemiden inmek istemediği belirtildi. 

AA muhabirine konuşan mültecilerden Ahmed Suruf, Suriye deki savaştan kaçmak için kişi başına 6 bin 500 dolar ödediklerini belirterek 4 gün boyunca aç ve susuz denizde kaldık. Paramızı bizden alanlar bizi İtalya ya götürecekleri sözünü verdiler. Aramızda hamile ve çok sayıda çocuk var. Perişan olduk diye konuştu. 

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, kaçak göçmenlere kayıtlarının ardından psikolojik destek sağlayacaklarını kaydetti.

Operasyonunun termal kamera görüntüleri basınla paylaşıldı

İçinde 300 kadar kaçak göçmen bulunan Haj Zaher isimli ticari geminin KKTC açıklarında arıza yapması üzerine Türkiye ve KKTC Sahil Güvenlik ekiplerinin başlattığı kurtarma operasyonunun termal kamera görüntüleri basınla paylaşıldı.

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ndan yapılan açıklamada, operasyonun tüm süreçleri detaylı olarak anlatıldı. Açıklamaya göre, dün akşam saatlerinde Mersin de konuşlu bir sahil güvenlik arama kurtarma gemisi ile bir ani müdahale botu da operasyona katılmak üzere olay yerine sevk edildi.

Operasyona KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı na bağlı Girne ve Gazimağusa’da görevlendirilen 3 sahil güvenlik botu da destek verdi. Demir atması sağlanan   Haj Zaher isimli ticari gemi KKTC sahilinin 500 metre kuzeyinde kayalıklara çarpmadan durduruldu.

Daha sonra ise bölgeye yakın seyreden Türk bayraklı “Mustafa Dayı isimli konteyner gemisi kurtarma çalışmalarına yardım etmek için çağrıldı. Rotasını olay yerine çeviren konteyner gemisi meteorolojik şartlar ve deniz durumunun kötü olması nedeniyle mahsur kalan gemiye yanaşamadı. 

Aynı şekilde, olay yerine intikal eden sahil güvenlik gemisi ve botları da olumsuz hava şartlarından dolayı göçmenlerin tahliyesinin emniyetsiz ve tehlikeli olduğunu öngörerek gemiye yanaşamadı. 

Bunun üzerine TCSG Umut adlı sahil güvenlik arama kurtarma gemisi kontrol timinden 5 personel Haj Zaher e çıkarak, göçmenlerin genel durumlarıyla ilgilenip gerekli bilgilendirmelerde bulunarak gemiyi kontrol altına aldı. 

Gemiye çıkan personel tarafından geminin arızasına müdahale edilmeye çalışıldı ancak arızanın giderilememesi üzerine TCSG Umut, “Haj Zaher gemisini tehlikeli olduğu öngörülen kayalıklı bölgeden Girne Limanı na doğru halat yardımıyla çekmeye başladı.

TCSG Umut tarafından sabah saatlerinde Girne Limanı önlerine getirilen gemi buradan itibaren ise Söndüren-10 römorkör tarafından çekilerek Girne Limanı na ulaştırıldı. 

Operasyon anı ise 309 No lu ani müdahale botunun termal kamerası tarafından da görüntülendi. Ekiplerin kurtarma operasyonu sırasında denizin çok dalgalı olması nedeniyle yaşadıkları güçlük kameralara an an yansıdı.

Kaçak göçmenler gemiyle Türkiye ye gönderildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açıklarında acil yardım çağrısında bulunmasının ardından kurtarılan kaçak göçmenler gemiyle Türkiye’ye gönderildi.

Suriye den İtalya’ya götürülecekleri vaadiyle deniz ortasında terk edilen, içinde bulundukları batma tehlikesi geçiren gemiden, Girne açıklarında KKTC makam ve kuruluşlarının koordineli çalışmasıyla kurtarılan kaçaklar, Türkiye gönderilmek üzere başka bir gemiye aktarıldı. 

Arasında hamile hasta ve hasta yakınlarının da bulunduğu 10 kişi tedavi için KKTC’de kaldı. Kaçaklara güvenlik amacıyla 10 kadar polisin yanı sıra sağlık ekibi de refakat etti. Kaçakları taşıyan gemiye, yarı yola kadar KKTC sahil güvenlik botu daha sonra da Türkiye sahil güvenlik botu eşlik edecek.

Kaçak göçmenlerin Suriye’deki rejimden kaçarak Türkiye’ye sığındıkları ardından İtalya veya başka bir Avrupa Birliği ülkesine götürülecekleri vaadiyle para karşılığı  gemiye bindirildikten sonra kaptan ve mürettebatının gemiyi terk etmeleri nedeniyle içinde buldukları geminin  denizde sürüklenmeye başladığı ve batma tehlikesi geçirdiği  öğrenildi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Başkale ilçesinde silah ve mühimmat ele geçirildi

1 Başkale ilçesinde silah ve mühimmat ele geçirildi

Uşak'ta kum yüklü tır devrildi

2 Uşak'ta kum yüklü tır devrildi

Bakan Kasapoğlu: "Salgında 75 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık"

3 Bakan Kasapoğlu: "Salgında 75 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık"

Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

4 Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

5 Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

6 Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

7 Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

8 Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

9 Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

Düğünü sonlandırmaya giden polislere saldırı: 4 polis yaralı

10 Düğünü sonlandırmaya giden polislere saldırı: 4 polis yaralı

hızWeb