24 Kasım Öğretmenler Günü kutlanıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve 81 ilden gelen öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Anıtkabir i ziyaret etti.\r\n

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlanıyor
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve 81 ilden gelen öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Anıtkabir i ziyaret etti.

Bakan Avcı başkanlığındaki bakanlık bürokratları ile öğretmenlerden oluşan heyet, Aslanlı Yol dan yürüyerek Atatürk ün mozolesine geldi. Avcı nın mozaleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi nde Anıtkabir Özel Defteri ni imzalayan Avcı, deftere şunları yazdı:

Millet Mektepleri Başöğretmenliği ni kabul edişinizin 86. yıl dönümünde, yurdumuzun her köşesinden gelen öğretmenlerimizle huzurunuzdayız. 

Sizin kahraman arkadaşlarınızın şehit ve gazilerimizin emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bugün git gide güçlenen bir ülke olarak yoluna devam etmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti öğretmenleri olarak, her alanda olduğu gibi eğitimde de dünyanın önde gelen ülkeleriyle yarışıyor olmanın gururunu duyuyoruz. Zamanının ruhunu doğru okuyan, bilgili, özgüveni yüksek öğrencilerimiz, en büyük zenginliğimiz, teminatımız ve iftihar vesilemizdir. İnsan sevgisini, insanlığa hizmet mefkuresini benimseyerek memleketimizin her köşesinde aşkla şevkle görev yapmaya devam edeceğiz. Milli Mücadele kahramanlarının, şehitlerimizin ve ecdadımızın istikameti yol işaretlerimizdir. Sizi bu özel günde bir kere daha saygıyla yad ediyoruz.

Bakan Avcı, törenin sonunda çiçekle karşılayan Mersin Erdemli Arpaçbahşiş Atatürk İlkokulu öğrencilerinin Öğretmenler Günü için ezberledikleri şiirlerini dinledi. Avcı, daha sonra kucağına aldığı okulun 3. sınıf öğrencisi Mehmetali Doğruöz ün okuduğu Sakarya şiirini dinledi. 

Türkiye öğretmenlere saygı açısından ilk üçte

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 81 ilden gelen 204 öğretmenle Bakanlık Başöğretmen Salonu nda bir araya geldi. 

Salonda bulunanları Sevgili öğretmenler, Ankara ya hoşgeldiniz sözleriyle selamlayan Bakan Avcı, onların gününü kutladı. 

Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna işaret eden Avcı, Uluslararası bir araştırma gösteriyor ki dünyada öğretmenlerin toplum tarafından en çok saygı gören üç ülkeden bir tanesi Türkiye. Dünya ülkeleri arasında Türkiye, öğretmenlere saygı açısından ilk üçe giren bir ülke. Bu bizim geleneksel kültürümüzde kökleri çok derinlere giden öğretmen sevgisinin ve saygısının bir tezahürü diye konuştu. 

MEB olarak 12 yıldan beri özellikle öğretmenlerin hem sosyal statülerini yükseltmek hem de bütün toplumsal kesimler nezdindeki saygınlıklarını arttırmak için çalıştıklarını vurgulayan Avcı, bu konuda ciddi mesafe aldıklarını söyledi.

Avcı, bu yıl özellikle Öğretmenler Günü ne değişik kamu kuruluşlarının, medyanın ve toplumun büyük ilgi gösterdiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

Öğretmenler Günü, artık öğretmenlik mesleğinin itibarının bütün toplum kesimleri tarafından nasıl paylaşılmakta olduğunun görülebildiği bir gün haline geldi. Bunda tabii sizin fedakarca çalışmalarınız belirleyici oldu. 850 binin üzerinde öğretmenimiz, bugün Türkiye nin dört bir köşesinde ayrım gözetmeksizin fedakarca hizmet ediyorlar. Biz en büyük kamu kuruluşuyuz. Öğretmenlerimiz en büyük kamu çalışanları kesimini oluşturuyor. Dolayısıyla, hem sayısal hem nitelik olarak biz Türkiye nin çimentosuyuz. Biz geleceği birlikte inşa ediyoruz.  

Öğretmenlikten emekli olunmaz  

Bakan Avcı, öğretmenlikten emekli olunmayacağını belirterek, Şeklen emekli olunur ve ama öğretmenlik ömür boyu süren bir unvandır. Şeklen de olsa emekliye ayrılan tüm öğretmenlerimize sağlıklı, huzurlu bir yaşam diliyorum. Ahirete intikal eden hocalarımıza, öğretmenlerimize Allah tan rahmet diliyorum diye konuştu. 

Bu yıl ilk defa bir uygulama başlattıklarını aktaran Avcı, imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin rahmete kavuşan öğretmenler için hatim okuduklarını ve hatim duasının bugün yapılacağını belirtti. 

Salonda bulunan öğretmenlere, Yaptığınız çalışmalarla örnek oldunuz ve o nedenle Ankara ya davet edildiniz. Yaptığınız güzel çalışmaların tüm öğretmenlere örnek olmasını diliyorum sözleriyle seslendi. 

2 Aralık ta Antalya da düzenlenecek Milli Eğitim Şurası nın dört temasının bulunduğunu, bunlardan bir tanesinin de öğretmen niteliğinin arttırılması olduğunu anımsatan Avcı, Oradaki istişareleri de dikkate alarak Öğretmen Strateji Belgesi ni ocak ayı içinde açıklayacağız. O nedenle öğretmenlik mesleğinin niteliksel çerçevesini hep birlikte oluşturmuş olacağız dedi.

Törende daha sonra görme engelli öğretmenler Banu Dikmen Ada ve Mehmet Yıldız, Bakan Avcı ya çiçek takdim etti. 

Batman dan gelen öğretmen Zeynep Özden de hat sanatıyla adının yazıldığı eseri Bakan Avcı ya hediye etti. 

Eğitim neferleri Ankara da 

Bakanlık, her yıl Ankara’da düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Başkentte ağırladığı öğretmen sayısını bu yıl 81’den 204’e çıkardı.

Öğretmenler Günü dolayısıyla, 81 ilden 204 öğretmen 4 gün boyunca Ankara da ağırlanacak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ndaki ilk resepsiyonu, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle bugün öğretmenler onuruna verecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce oluşturulan ve aralarında akademisyenlerin de bulunduğu komisyon, her yıl olduğu gibi bu yıl da Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında 800 bin öğretmen arasından 81 ilin milli eğitim müdürlüklerince seçilen proje ve başarı hikayelerini inceledi. 

Değerlendirme sonucu öğretmen arasından öğrencilerinin hayatını değiştiren, eğitimde üstün başarı göstermiş, projeler gerçekleştirmiş, yetenekli öğrencileri topluma kazandırmış, fedakarlıkları ve diğer nitelikleriyle farklılıklar ortaya koymuş öğretmenler belirlendi. Bu kapsamda 204 öğretmen mesleğinde fark yaratan kişi olarak seçildi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Manisa FK'da İnegölspor hazırlıkları devam ediyor

1 Manisa FK'da İnegölspor hazırlıkları devam ediyor

Korona virüsü yok saydılar, 5 kişilik otomobilden 10 kişi çıktı

2 Korona virüsü yok saydılar, 5 kişilik otomobilden 10 kişi çıktı

Kontrolden çıkan otomobil önce kaldırıma çarptı ardından takla attı: 2 yaralı

3 Kontrolden çıkan otomobil önce kaldırıma çarptı ardından takla attı: 2 yaralı

hızWeb