Uluslararası toplum Kıbrıs taki bölünmüşlüğü kabul etmeli

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı ve İşçi Partisi milletvekili Straw, Kıbrıs soruna ilişkin, Uluslararası toplum Kıbrıs taki bölünmüşlüğü kabul etmelidir. Böylece iki toplum kendi ilişkilerini oluşturmalıdır dedi.\r\n

Uluslararası toplum Kıbrıs taki bölünmüşlüğü kabul etmeli
Eski İngiltere Dışişleri Bakanı ve İşçi Partisi milletvekili Jack Straw, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Kıbrıs sorununda müzakere sürecinde yaşanan sıkıntıların hatırlatılması üzerine Straw, Eğer iki toplumlu, iki bölgeli, mutlu ve birleşmiş bir ada mümkünse bu en iyi çözüm olacaktır dedi. 

Ancak özellikle Rum tarafının bunu kabul etmek istemediğini, bunun 10 yıl önce yapılan Annan referandumunda da görüldüğünü belirten Straw, Son müzakere sürecinde de neler olduğunu biliyorum. Müzakerelerin donmasının suçlusu Kıbrıslı Türkler değildir. Dolayısıyla bence, uluslararası toplum adadaki bölünmüşlüğü kabul etmelidir. Böylece iki toplum kendi ilişkilerini oluşturmalıdır. Bu daha temiz bir sistem olacaktır diye konuştu. 

İngiltere nin bir yandan Türkiye nin AB üyeliğini desteklediğini ancak diğer yandan İngiliz hükümetinin büyük ortağı Muhafazakar Parti nin AB den ayrılmak istediğinin anımsatılması üzerine de Straw, şunları kaydetti:

Evet bu çok çelişkili. Ben İngiltere nin AB de kalmasını istiyorum. İngiltere deki üç büyük siyasi parti de (Muhafazakar, Liberal Demokrat ve İşçi Partisi) Türkiye nin AB ye tam üye olmasını istiyor. Ancak aynı zamanda buradaki demokratik sistemin bir parçası olarak İngiltere nin AB den ayrılıp ayrılmaması gerektiği tartışılıyor. Bir referandum yapılırsa İngiliz halkının çoğunluğunun AB de kalmak isteyeceğini düşünüyorum.

Straw gelecek hafta Türkiye de

Türkiye dostu olarak bilinen 68 yaşındaki Jack Straw, gelecek hafta eşbaşkanlığını yaptığı ve Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan Tatlıdil Forumu için Türkiye ye gidecek. 

Straw, 1979 yılında Blackburn den İşçi Partisi milletvekili seçilerek İngiliz parlamentosuna girdi. İngiltere de 2010 yılında yapılan genel seçimden önce, İşçi Partisi nin 13 yıllık iktidarı boyunca İngiliz kabinesinde yer alan Straw, 1997-2001 yıllarında İçişleri Bakanlığı, 2001-2006 yıllarında Dışişleri Bakanlığı, 2007-2010 yıllarında ise Adalet Bakanlığı yaptı.

ABD ve İngiltere nin 2003 teki Irak ı işgali sırasında İngiltere nin Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan Jack Straw, Irak savaşıyla ilgili yürütülen soruşturmada 2010 da verdiği ifadede, Irak savaşının hayatının en zor kararı olduğunu söylemişti. 

Türkiye nin AB ile üyelik müzakerelerine başladığı 3 Ekim 2005 tarihinde Jack Straw, 1 Temmuz-31 Aralık 2005 arasında AB dönem başkanlığını yürüten İngiltere nin Dışişleri Bakanıydı. 

Straw son olarak, 7 Mayıs 2015 te İngiltere de yapılacak genel seçimde milletvekilliği için adaylığını koymayacağını açıklamıştı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da Kiracı bulmak zorlaşacak

1 Samsun'da Kiracı bulmak zorlaşacak

Samsun'a Operasyon Çekiliyor

2 Samsun'a Operasyon Çekiliyor

Samsun'da silahlı saldırıda yaralanan genç hayatını kaybetti

3 Samsun'da silahlı saldırıda yaralanan genç hayatını kaybetti

Samsun'da beşinci kez başkan seçildi

4 Samsun'da beşinci kez başkan seçildi

Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam memleketi Akçakoca'da

5 Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam memleketi Akçakoca'da

Samsun'da kayıp genç ölü bulundu

6 Samsun'da kayıp genç ölü bulundu

Samsun'da bu merkez şifa dağıtıyor

7 Samsun'da bu merkez şifa dağıtıyor

Samsun'da alkollü sürücü polisten kaçtı, kaza yaptı

8 Samsun'da alkollü sürücü polisten kaçtı, kaza yaptı

Samsun'da baca yandı, apartman sakinleri fırıncıya tepki gösterdi

9 Samsun'da baca yandı, apartman sakinleri fırıncıya tepki gösterdi

7 yıldır kayıptı cesedi kuyudan çıktı

10 7 yıldır kayıptı cesedi kuyudan çıktı

hızWeb