Avrupa PKK yı meşrulaştırma gayreti içinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ a (IŞİD) saldıranlar ki saldırmanız lazım, peki PKK yı meşrulaştırmak için bu gayretiniz niye? Şu anda Avrupa ülkelerinde bu gayretleri görüyoruz dedi.\r\n

Avrupa PKK yı meşrulaştırma gayreti içinde
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı nın açılış töreni ve 18. Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi nin kapanış oturumunda yaptığı konuşmaya, MÜSİAD ın düzenlediği uluslararası fuara ve iş forumuna başarılar dileyerek başladı.

Organizasyonu bu seviyelere taşıyan MÜSİAD ı özellikle tebrik eden Erdoğan, şunları kaydetti:

5 gün sürecek etkinliklere katılmak üzere 80 vilayetimizden ve çok sayıda dost, kardeş ülkeden gelen misafirlerimize de Türkiye ye, güzel İstanbulumuza hoşgeldiniz diyorum. Bugün başlayan forum ve fuarın gerek katılımcılar, gerek toplantılar, gerek ele alınacak konular itibarıyla son derece kapsamlı olduğunu görüyoruz. Fuarın ve forumun, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi, kısa adıyla İSEDAK 30. toplantısıyla eş zamanlı yapılıyor olması da inanıyorum ki önemini ve etkinliğini daha da artıracaktır.  

Erdoğan, burada kurulan işbirliklerinin, irtibatların, burada ele alınan konular ve çözüm önerilerinin başta bölge olmak üzere tüm dünya için hayırlara, barışa, refaha vesile olmasını da Allah tan temenni ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Buraya gelmeden önce başkent Ankara da çok sayıda esnaf ve sanatkarın katılımıyla düzenlenen şuraya iştirak ettik. Esnaf, sanatkar kardeşlerimize hitap ettik. Hemen ardından İstanbul da Osmanlı cihan devletinin bu kadim başkentinde Türkiye den ve dünyadan siyasetçi, bürokrat, akademisyen, iş insanı çok sayıda misafirimize hitap ediyor olmak bizim için ayrı bir heyecan, ayrı bir iftihar vesilesidir. Gerek Ankara daki esnaf ve sanatkar şurası gerek İstanbul daki bu muhteşem organizasyon aslında Türkiye ekonomisinin ne kadar canlı olduğunu, ne kadar ümit vadettiğini hepimize bir kez daha göstermiş oldu.

Bugün başlayan MÜSİAD uluslararası fuarında özel sektörün ürettiği radar sisteminin, insansız hava araçlarının, milli piyade tüfeğinin, roket sistemlerinin, iletişim ve bilişim projelerinin ilk kez sergileneceğini büyük memnuniyetle öğrendiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

Bu projelerin bir kısmını başbakanlık yaptığım esnada bizzat başlatmıştım. Devam eden projeleri de her aşamada teşvik etmiştim. Küresel kriz ortamına rağmen gerek bu projelerin gerek daha birçok projenin hiç hız kesmeden, hiç kesintiye uğramadan devam etmesini temin ettik, teşvik ettik. Türkiye ekonomisi çok ciddi bir değişim sürecinden geçti, geçmeye de devam ediyor. Küresel krizlere aldırmadan, bölgemizdeki ve dünyadaki krizlere takılmadan hatta içeriden ve dışarıdan yapılan taarruzlara da boyun eğmeden Türkiye ekonomisi, istikrarla büyümesini sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 12 yıl içinde ekonominin yıllık ortalama yüzde 5 büyüdüğünü, milli gelirin 12 yıl içinde 3 kattan fazla arttığını özellikle vurgulamak istediğini anlatarak, şunları söyledi:

Türkiye nin ihracatı, küresel ticaretteki o daralmaya rağmen 12 yıl içinde yaklaşık 5 kat büyümüş, 36 milyar dolardan bugün yaklaşık 160 milyar dolara yaklaşmıştır. Küresel kriz sürecinde Türkiye, Uluslararası Para Fonu na olan borcunu tamamen kapatmıştır. G 20 üyesi olan Türkiye, 2015 yılında G 20 dönem başkanlığını da 1 yıl süreyle üstlenmiştir. Küresel ekonomiye yön verme noktasında çok önemli bir sorumluluğu omuzlarına almıştır.

Geçen hafta içinde kardeş ülke Cezayir e resmi ziyarette bulunduğunu ve oradan da Ekvator Ginesi ne geçerek Türkiye-Afrika ikinci ortak zirvesini gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, şöyle dedi:

Ziyaret ettiğimiz hemen her ülkede olduğu gibi Cezayir ve Ekvator Ginesi nde Türkiye iş adamlarının yatırımlarını ve müteahhitlik hizmetlerini gördük, ziyaret ettik. Afrika ülkelerinden dostlarımızın hayranlıklarını bir kez daha müşahede ettik. 2012 yılında dünyanın en büyük 250 müteahhidi arasında 38 Türkiyeli firma var. Bu sayı 42 ye yükselmiş durumda. Firma sayısıyla Çin in ardından dünyada ikinci olan Türkiye, pazar payı itibarıyla da müteahhitlik sektöründe yüzde 4 oranına ulaşmış durumda. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023 için başta dış ticaret olmak üzere son derece iddialı ama ulaşılabilir hedeflerimiz olduğunu burada özellikle ifade etmek istiyorum.

Hedeflere ulaşma noktasında kararlıyız

Erdoğan, hedeflere ulaşma noktasında kararlı olduklarına dikkati çekerek, Ekonominin tüm unsurlarının bu hedefleri yakalamak için büyük bir heyecan içinde olduğunu özellikle belirtmek isterim. Sağlam finansal yapısıyla, disiplinli mali yapısıyla, siyasi olarak tam bir istikrar ve güven ortamıyla Türkiye, yatırım yapmak, ticaret yapmak, işbirliği yapmak için eşsiz bir ülkedir, eşsiz bir fırsattır diye konuştu.

Beş gün boyunca fuara ve foruma katılan değerli misafirlerin Türkiye nin gücünü, potansiyelini özellikle keşfetmelerini umduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

Türkiye Cumhuriyeti nin Cumhurbaşkanı olarak, Türkiye ile yapılacak ticaretin, karşılıklı yatırımların ve işbirliğinin taraflara kazanç sağlayacağını vurguluyor, iş dünyasının tam bir güvenle arkasında olduğumuzu sizlere de hatırlatmak istiyorum. Kuzey Afrika ülkelerinde başlayan ve ardından Ortadoğu ya yayılan toplumsal hareketler hem bölgemizi hem de küresel siyaset ve ekonomiyi derinden etkileyen bir boyuta ulaştı. Irak, Suriye ve Libya da hemen her gün masum insanların hayatlarını kaybettiklerine şahit oluyoruz.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır ın demokrasi yolunda çok önemli bir safhaya geçmişken maalesef kanlı bir darbeyle, arkasında binlerce cinayet bırakan müdahaleyle çıkmaz bir sokağa girdiğini ifade ederek, sözlerini şöyle devam ettirdi:

Filistin meselesi bölgesel ve küresel bir mesele olma özelliğini sürdürüyor. Filistinlilerin yaşam hakları son derece keyfi biçimde ellerinden alınıyor, toprakları, hakları, umutları her gün gasbediliyor. Filistin meselesinin çözümüne yönelik umut verici adımların atıldığı bir dönemin ardından tüm Müslümanların en kutsal ikinci mekanı olan Mescid-i Aksa ya yönelik barbarca saldırı ne yazık ki barış umutlarına çok ağır bir darbe vurmuştur. Şunu burada altını çizerek ifade etmek isterim, bölgede yaşanan acılardan daha da kötüsü ne yazık ki dünyanın, özellikle de Batılı ülkelerin yaşanan acıya kayıtsız kalmaları olmuştur.

BM, bölgedeki insani trajediyi sadece seyrediyor

BM nin, bölgedeki insani trajediyi sadece seyrettiğini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bölgede yaşanan insanlık dışı manzarayı sona erdirmek için hiçbir adım atmamaktadır. AB, yanı başında her gün insanlar ölürken, insanlık ölürken, cinayetler, katliamlar, darbeler ve ihlaller karşısında suskun kalmayı tercih etmektedir. Burada şu yalın gerçeği de sizlerle paylaşmak isterim; Kuzey Afrika ve Ortadoğu da yaşanan hadiselere paralel olarak Türkiye de bazı saldırılara maruz kalmış, Türkiye de kaos senaryolarının zemini haline getirilmek istenmiştir. 2013 yılı haziran ayındaki sokak olayları, aralık ayındaki darbe girişimi bu yıl ekim ayında meydana gelen olaylar asla ve asla yerel dinamiklerle açıklanamayacak olaylardır. Bu olaylarla eş zamanlı olarak Türkiye ekonomisi hedef alınmış, ekonomiye karşı algı operasyonları yapılmış, Türkiye nin imajına karşı son derece kasıtlı saldırılar başlatılmıştır.

Türkiye de sokak şiddeti ve vandallık yapılırken polisin müdahalesini kıyasıya eleştirenlerin şu anda başka ülkelerdeki toplumsal hareketleri hiç ama hiç gündeme getirmediklerine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:

Türkiye de terörle mücadeleyi dahi eleştirenler, şu anda bazı ülkelerdeki orantısız şiddeti görmezden geliyorlar. Türkiye de polis öldüren, asker, bekçi öldüren katilleri gazeteci diye tüm dünyaya lanse edenler var. Peki Batı da yapılanlar karşısında niye susuyorsunuz? Batı da polisin savunmasız insanları öldürmesi karşısında, çocuklar, gençleri öldürmesi karşısında niye susuyorsunuz? DEAŞ (IŞİD) terörüne son derece haklı biçimde karşı çıkanlar, PKK terörüne sempatiyle bakabiliyorlar. DEAŞ a saldıranlar ki saldırmanız lazım, peki PKK yı meşrulaştırmak için bu gayretiniz niye? Şu anda Avrupa ülkelerinde bu gayretleri görüyoruz, bu çalışmaları görüyoruz.

Erdoğan, önceki gün İstanbul da Kadın ve Adalet başlıklı zirvede yaptığı konuşmayı hatırlattı. 

Burada, Kadın ve erkeği eşit konuma getiremezsiniz. Kadınların ihtiyacı olan eşitlikten ziyade eş değer olabilmektir dediğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

Söylediğim bu. Kadın ve erkek arasında eşitlik değil, eş değerlik olması gerektiğini yani adalet olması gerektiğini vurguladım. Dün gerek bazı ulusal gazeteler, gerek bazı uluslararası medya kuruluşları, son derece açık olan, manası son derece belli olan bu ifademin sadece bir kısmını aldılar. Çok farklı, çok yanlış şekilde yansıttılar. Kimse böyle ahlak zafiyeti içinde bir yere varamaz. Bunlarda yalan var, bunlarda takiye var, bunlarda iftira var, bunlarda hakaret var, bunlarda olmayan tek şey dürüstlük. Şahsen, 40 yılı aşkın siyasi mücadelemde kadın haklarını ve kadın hareketlerini nasıl savunduğum, nasıl tefrik ettiğim ortadayken hiç kimse bu konuda bana ve arkadaşlarıma çamur atamaz. Başında bulunduğum siyasi parti içerisinde kadın hareketini nasıl güçlendirdiğim ortadayken kalkıp bana bu noktada bu iftiraları atanlar önce aynaya baksınlar, aynada kendilerini izlesinler, mensubu olduğu zihniyetin ne durumda olduğunu görsünler. Bu çifte standardı ibretle, bir o kadar da istihza ile izliyoruz.

Erdoğan, uluslararası medyada Türkiye hakkında çıkan haber ve yorumların, özellikle Türkiye yi teröre destek veren ülke, Türkiye ekonomisini de kırılgan gösteren yorumların tamamen gerçek dışı, art niyetli ve hasmane olduğunu kaydederek, Tekrar etmeliyim ki bölgemizde yaşanan tüm hadiselere rağmen, Türkiye ye yönelik tüm algı operasyonlarına rağmen ülkemiz istikrarla geleceğe yürümekte, ekonomimiz sağlam bir zeminde büyümekte, demokrasimiz de her geçen gün daha ileri standartlara ulaşmaktadır ifadelerini kullandı.

Mücadelemize destek vermelerini istiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye yi bölgesinin ve küresel ekonominin parlayan yıldızı şeklinde tanımlayarak, Türkiye, aynı zamanda küresel vicdana seslenen bir ülke olmaktan da taviz vermeyecektir. Biz, zulüm ve adaletsizlik üzerine hiçbir şekilde medeniyet inşa edilemeyeceğine inanan bir toplumuz. Tarih, bunun sayısız örnekleriyle doludur dedi.

Lüks araçların yakıt depolarına benzin doldurmak adına Ortadoğu da her gün insanlar katlediliyorsa, orada medeniyetten söz edilemeyeceğini belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Enerji kaynakları adına insanlar öldürülüyorsa, çatışmalar körükleniyorsa, zalime göz yumuluyorsa orada refahtan söz edilemez. Sınırsızca tüketim alışkanlığını muhafaza etmek adına yoksul ülkelerin yeraltı kaynaklarını, petrolü, elması, altını gasbediliyorsa, orada adil bir medeniyetten, bir hukuk medeniyetinden söz edilemez. Şu anda Batı, acaba Afrika da niye bu kadar yoğun? Veyahut da 10-11-12 bin kilometre uzaklıktan acaba Ortadoğu ya gelenler niye gelirler? Bunların üzerinde durmak lazım. Dünya eğer istese, Irak taki sorunların çözümünü temin edebilir. Dünya eğer isterse Suriye de her gün çocukların ölmesinin önüne geçebilir. Dünya eğer isterse, Filistin de çocukların annelerini, annelerin yavrularını kaybetmesini önleyebilir. Bir varil petrol, bir avuç elmas adına susanlar, insanlığın ölümüne karşı duyarsız kalanlar, ne yazık ki en başta yaşadıkları topluma, en başta üzerinde bulundukları şu toprağa karşı büyük haksızlık içindedirler.

Erdoğan, farklı bir dünyanın mümkün olduğuna yürekten inandıklarını ifade ederek, Zulmün değil, adaletin abad ettiği bir dünyanın herkes için yaşanabilir olacağına inanıyoruz. Suriye, Libya, Irak, Filistin, Mısır, Yemen, tüm buralar için sesimizi yükseltirken, ilkeli bir tavır ortaya koyarken, bunu çıkar adına değil, hak adına, adalet adına, insanlık adına yapıyoruz. Bizim özelliğimiz bu. Yeryüzündeki tüm dost ve kardeşlerimizden de bu mücadelemize destek vermelerini istiyor, bu samimi mücadelede yanımızda olmalarını bekliyoruz. Irak ın, Suriye nin, Filistin in barış ve refahı, sadece bu ülkeler için değil, dünyadaki her ülke için barış ve refah demektir diye konuştu.

Haksızlıklar karşısında durmaya, hakkı savunmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, Dış politikamız işte bu ilke üzerine tesis edilmiştir. Ekonomi politikalarımız önce insan diyerek, insanlar arasındaki her türlü ayrımı reddederek inşa edilmiştir. Her ne pahasına olursa olsun büyümekten değil, birlikte büyümekten, paylaşarak büyümekten, yoksulların, mazlumların elinden tutarak büyümekten yanayız dedi.

Erdoğan, fuarın ve forumun alternatif bir dünyanın var olduğunu, paylaşarak, bölüşerek, daha fazla dayanışma ve işbirliği yaparak kalkınmanın mümkün olduğunu tüm katılımcılara ve dünyaya göstereceğine inandığını söyledi ve MÜSİAD a, bu tür bir organizasyonu kararlılıkla sürdürdüğü için teşekkür etti.

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ile 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı nın açılışını gerçekleştirdi.

Stantları gezerken karşılaştığı Guinness Rekorlar Kitabı na göre yeryüzünün yaşayan en uzun insanı olan Sultan Kösen le bir süre sohbet eden Erdoğan, TÜMOSAN standında bir traktörü, BMC standında Kirpi adı verilen aracı inceleyerek, bu araçlara bindi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Bakan Soylu'nun kayınpederi vefat etti

1 Bakan Soylu'nun kayınpederi vefat etti

Samsun'da kıblesi yanlış cami 64 yıl sonra yıkıldı

2 Samsun'da kıblesi yanlış cami 64 yıl sonra yıkıldı

Samsun Atakum sahilinde can pazarı

3 Samsun Atakum sahilinde can pazarı

Sinop'ta facia- baba ve iki oğlu can verdi

4 Sinop'ta facia- baba ve iki oğlu can verdi

Otomobil takla attı, sürücü hayatını kaybetti

5 Otomobil takla attı, sürücü hayatını kaybetti

Düğünden hastaneye kaldırıldı, bir saat içinde öldü

6 Düğünden hastaneye kaldırıldı, bir saat içinde öldü

Emeklilerin Beklediği Tarih Açıklandı

7 Emeklilerin Beklediği Tarih Açıklandı

Samsun'da intikam için aracını çalıp camlarını kırdı

8 Samsun'da intikam için aracını çalıp camlarını kırdı

Samsun'da Sebze ve meyveye korona etkisi

9 Samsun'da Sebze ve meyveye korona etkisi

12 Temmuz Pazar Samsun hava durumu

10 12 Temmuz Pazar Samsun hava durumu

hızWeb