YATIRIMCI MOTİVE EDİLEMİYOR

Samsun daki KOBİ Dolu Anadolu Teknolojileri Buluşmaları nda konuşan Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, İşadamları, gerektiği şekilde motive edilemediği için Samsun a büyük yatırımlar yapılamıyor dedi

 YATIRIMCI MOTİVE EDİLEMİYOR
Türk Telekom un, KOBİ leri teknolojiyle buluşturmak ve markalaşma sürecinde yol göstermek amacıyla başlattığı, KOBİ Dolu Anadolu Teknolojileri Buluşmaları Samsun da Anemon Otel de gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Türk Telekom Kuzey 1 Bölge Müdürü Ünal Sade nin yaptığı toplantıda, konusunda uzman isimler Samsunlu KOBİ lere dijital dünyada iş yapmanın avantajlarını ve markalaşmanın yollarını anlattı.

BAŞARI HİKAYELERİNİ ANLATTILAR
Açılış konuşmasının ardından Türk Telekom KOBİ Satış Direktörü Esra Şimşek, Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Ocakoğlu ve Dijital Pazarlama Uzmanı Cüneyt Devrim katılımcılara Marka, Markalaşma Nedir, Neden Önemlidir ve KOBİ’lerin İyi Bir Marka Olma Yolunda Yapması Gerekenler başlıklı sunumlarıyla deneyimlerini paylaştı. Samsunlu işadamları Borsan Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Tozlu Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tozlu ve Samsun Yem Yönetim Kurulu Başkanı Musa Çakır, Günseli Ocakoğlu moderatörlüğünde başarı hikayeleri ni anlattı.

ÇALIŞMALARA DESTEK SINIRLI
Kendi hayatının anlatıldığı belgesel filmin ardından soruları yanıtlayan Borsan Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Şehrin ileri gelenleri ve size yol verecek olanlar, yatırımlarınızda ne kadar yanınızda oluyor? sorusu üzerine, Her zaman söyledim. Benim iki rakibim var. Biri Çin, diğeri de bürokrasidir. Yatırımlarda bürokrasi önümüzü kesmediği zaman memnuniyet duyarız. Ama maalesef birçok yerde olduğu gibi bizim şehrimizde de bu manadaki çalışmalara destek sınırlı. Samsun birçok ile göre şanslı ama bizden öncekiler birlikte çalışmayı başaramadı. Ancak bizden sonrakiler inşaalah başarır. Siyasiler ve yöneticiler bir şekilde bize engel olmadıkları zaman biz bundan bile mutluluk duyabiliyoruz dedi.  

YATIRIM YAPMAM DEDİĞİM ÜLKE YOK 
İşadamı Ölmez, Asla girmem dediğiniz 3 sektör hangileridir? sorusuna ise şöyle cevap verdi: İletişimin bu kadar hızlı olduğu dünyada keşfedilmemiş hiçbir sektörün olmadığını, hiçbir işkolu bulunmadığını biliyoruz. Ulaşım ve iletişim o kadar hızlı bir hale geldi ki yaptığımız işe küçük farklar katmalıyız. Asla girmem, asla yatırım yapmam dediğim ülke  yok. Oksijenin olduğu, ayağı yere basan projelerin hepsine talibiz. Yeter ki projenin ayağı yere bassın ve bizim  fark katabileceğimiz bir iş olsun. O işe mutlaka yatırım yapar ve başarlı oluruz..  

İNSAN KAYNAĞINA ÖNEM VERİYORUZ
Teknolojiyi işe katarken insana önem verdiklerini de ifade eden  Ölmez, Teknolojiyi işimize ileri derece katıyoruz. Bunda da oldukça iddialıyız. Teknolojiyi katarken, insan kaynağına önem veriyoruz. Bulabileceğimiz en üst düzeyde bilgi donanımına sahip profesyonellerle çalışıyoruz. Onlar da gelirken yanlarında teknolojiyi getiriyor. Değişimi görebildiğiniz zaman sonuca ulaşırsınız. Olayları iyi takip etmek gerekiyor dedi. 

Samsunlu işadamlarının kente yeteri kadar yatırım yaptığını düşünüyor musunuz? sorusu üzerine Adnan Ölmez, şunları söyledi: Maalesef, geçen yıl çok önemli bir yatırımımızı İstanbul a kaydırmak zorunda kaldık. İnşaat alanında da Kırgızistan da bölgenin en büyük projesini gerçekleştiriyoruz. Bir manada kötü, tabii ki doğduğumuz toprakları seviyoruz. Benim ailem, geçmişim, her şeyim burada. Maalesef yerel yönetici ve yerel bakan insanlar tarafından belli aşamadan sonra bazı şeyler çok algılanamıyor. Vergi dairemizi Samsun da tutuyoruz. Bütün dünyanın farklı ülkelerinden yaptığımız yatırımlardan edinimlerimizi Samsun a taşıyoruz. Birkaç yıldan beri İstanbul da ve yurtdışında farklı ülkelerde yatırımlarımız oluyor. Bundan sonraki yatırımlarımız da 
biraz daha fazla dışarıda olacak gibi görülüyor. Bu da Samsun da yer bulamadığımız için. Samsunlu işadamları Samsun a yeteri kadar yatırım yapamıyor. Samsun un yetiştirdiği birçok işadamı var. Örnek vermek gerekirse Yıldızlar, kendi alanında dünyanın en büyük sanayicilerinden ama maalesef Samsun da değiller. Gidişlerinin ana sebebi ise Samsun da yer bulamamış olmalarıdır. Bir uçaktan baktığımız zaman yüzde 95 i boş olan bir şehirden bahsediyoruz, her türlü lojistik imkanı olan şehirde, böyle dünya çapında büyük bir sanayiciyi kaçırdık. Yıldırımlar gibi dünyada ilk 500 büyük zengin arasına giren bir aileyi kaçırmayı da başarabildik. Maalesef, Samsunlu işadamları gerektiği şekilde motive edilemediği için büyük yatırımlar buraya yapılamıyor. Son 10 -20 yıla baktığımız zaman çok önemli bir yatırım ne yazık ki olmadı. Sürekli söyleniyor Samsun şanslı bir şehir diye ancak bunun yeterince değerlendirilemediği kanaatindeyim.  

Konuşmaların ardından yapılan çekilişte iki kişiye Samsunspor forması Adnan Ölmez tarafından verildi.

Bayram OK EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı

1 Antalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı

Cihat Arslan play-off kararını değerlendirdi

2 Cihat Arslan play-off kararını değerlendirdi

AK Parti Milletvekili Gürel'den "Baro" açıklaması

3 AK Parti Milletvekili Gürel'den "Baro" açıklaması

Korkutan anız yangını

4 Korkutan anız yangını

Osmaniye'de trafik kazası:1 yaralı

5 Osmaniye'de trafik kazası:1 yaralı

hızWeb