Kanser sıklığı yüzde yüz artacak

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Dahiliye (İç Hastalıkları) Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, Geçmiş verilere bakıldığında kanser sıklığında yüzde 100 artış beklenmektedir dedi.

Kanser sıklığı yüzde yüz artacak

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Dahiliye (İç Hastalıkları) Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, kanserin erken teşhisi ve korunma yolları hakkında önemli bilgiler vererek basit önlemleri tek tek sıraladı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2030 yılında insan ölümlerinin en sık nedeni kansere bağlı ölümler olacağı kaydeden Erdem, Veriler 2030 yılında kansere yakalanan insan sayısını 24 milyon, kanser nedeniyle ölen insan sayısını 17 milyon, kanserle yaşayan insan sayısını ise 75 milyon olarak öngörüyor. Geçmiş verilere bakıldığında kanser sıklığında yüzde 100 artış beklenmektedir diye konuştu.

TÜRKİYE ETKİLENECEK
Bu artıştan en çok Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin etkleneceğini belirten Erdem, Bu artıştan en çok etkilenecek ülkeler ise ne yazık ki ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerdir. Hem kanser sıklığının artması hem de tanı konulduğundaki evrenin ileri evre olması kanser ile savaşın çok ciddi olduğunu göstermektedir. Erkeklerde akciğer ve prostat, kadınlarda akciğer ve meme kanseri en sık görülen kanserler arasında ilk sıraları paylaşmaktadır. Sigara kullanımının artması, dünya nüfusunun yaşlanması, obezitenin artması, çevre koşullarının kötüleşmesi, bulaşıcı hastalıkların önlenememesi, sosyo- ekonomik nedenler ve koruyucu tıbbın yeteri kadar uygulanamaması kanser vakalarında artışa neden olmaktadır şeklinde konuştu.

SİGARAYI BIRAKIN

Sigarayı mutlaka bırakmak gerektiğini kaydede Erdem, Kanserden korunmak için mutlaka sigarayı bırakın 
ve dumansız Hava Projesi ni destekleyin. Sadece sigarayı bırakarak yaşamınıza 10 yıl katabilirsiniz. Bu yıl kendiniz için bir adım atın, sigarayı bırakmak için çaba gösterin. Profesyonel bir yardım alın ve dumansız bir hava sahası yaratın. Pasif sigara içiciliğinden kurtulun. Sigara içen biriyle yaşamak ve sigara dumanına maruz kalmak akciğer kanseri riskinizi yüzde 30’a varan oranlarda artırmaktadır. Yapılan araştırmalar sadece akciğer kanserinin değil; meme, baş -boyun kanserleri ile özellikle çocuklukta görülen beyin ve kan kanserlerinin de pasif sigara içiciliği ile ilişkili olabileceğini ortaya çıkartmaktadır dedi.

SAĞLIK TARAMALARINI AKSATMAYIN
Sağlık taramalarının aksamadan yapılmasını vurgulayan Erdem, Yıllık check-up programlarınızı ertelemeyin. Kadın ve erkeğe yönelik tarama testlerinizi mutlaka yaptırın. Unutmayın ki, bazı kanser türleri erken saptandığında yüzde 90 ve üzerinde tamamen yok edilebilmektedir. Ailesinde kanser öyküsü olan, belli bir yaşın üstünde ve ek hastalıkları olan bireylerin belirlenerek daha titiz incelemelerin yapılması gerekmektedir diye konuştu.


ERKEN TEŞHİS
Kanser araştırma grupları bir takım tarama testlerinin erken tanıda etkili olduğu görüşünü savunduğunu belirten Erdem, bu tarama testleri şöyle sıraladı:

Erkekler de Kolorektal kanser taraması için;
*Kolonoskopi: 50 yaş ve üzerinde mutlaka yapılmalı ve her 10 yılda bir tekrarlanmalı
*Gaitada Gizli Kan testi: Her yıl
*Sigmoidoskopi: Her beş yılda bir
*Prostat kanser taraması için;
*Prostat Spesifik Antijen(PSA): Her yıl

Kadınlar da Meme kanser taraması için;
*Mamografi: 40 yaş ve üzerinde her yıl
*Doktor kontrolünde meme muayenesi: 20 ile 40 yaşları arasında her üç yılda bir, 40 yaşından sonra her yıl
*Kendi kendine meme muayenesi: 20 yaşından sonra her ay periyotlar halinde

Rahim ağzı kanseri için;
*PAP testi: 21 yaşından sonra her yıl
*Kadın doğum muayenesi: 18 ile 40 yaş arasında 1-3 yıl aralıklarla, 40 yaş sonrası her yıl
*Kolorektal kanser taraması için
*Kolonoskopi: 50 yaş ve üzerinde mutlaka, her 10 yılda bir tekrar
*Gaitada Gizli Kan testi: Her yıl
*Sigmoidoskopi: Her beş senede bir
Bunların yanında mutlaka koruyucu aşılarınızı olun. Hepatit ve Human Papilloma Virus aşıları ilerde kanser gelişme riskini azaltmaktadır.

KİLOLARDAN KURTULUN
Fazla kilolardan mutlaka kurtulunması gerekdiğini söyleyen Erdem, Fazla kilo rahim, kolon, meme yemek borusu ve böbrek kanseri riskini artırmaktadır. Yüzde 10 kilo kaybı ise kişiyi yüzde 50 lere varan oranda kanser gelişiminden korumaktadır.Akdeniz tipi diyet giderek sağlıklı bir diyet oldugunu kanıtlamaktadır. Zeytinyağı, bol yeşil gıdalar taze ve işlemden geçirilmemiş ürünler, bol lifli beslenme her tip kanser riskini azaltmaktadır. Kırmızı şarabın anti oksidan ve anti kanserojen özellikleri belirtilmektedir. Yüksek kalorili, yağ içeriği zengin lif içeriği düşük beslenme, özellikle mide bağırsak kanserleri açısından risk oluşturmaktadır diye konuştu.

AKTİF OLUN
Kanserden korunmanın en iyi yollarından biri de aktif bir yaşam tarzı olduğunu belirten Erdem açıklamalarını şöyle sürdürdü: Günde 10 bin adım felsefesi hareketli bir yaşam için önerilmektedir. Orta şiddette 30 dakika 5 gün boyunca yapılan egzersizle ciddi anlamda kanser koruması sağlanmaktadır. Yapılan çalışmalar haftada 3 veya 4 kez salata yenmesinin sigaraya bağlı akciğer kanseri riskini azalttığını göstermektedir. Çünkü yeşil sebzelerde hücre tamirinde görev alan anti oksidan moleküller bol miktarda bulunmaktadır. Fazla alkol alımı karaciğer ve kolon kanseri riskini artırmaktadır.  Alkol den mutlaka uzak durulması gerekmektedir.Son yıllarda yapılan bir çalışma sebzelere ve meyvelere kırmızı, mor ve mavi rengini veren antosiyaninlerin kolon kanserinin gelişimini azalttığını öngörmektedir. Kırmızı et, içerdiği yüksek yağ oranıyla damar sertliği ve birçok kronik hastalığa neden olmaktadır. Beyaz et tüketimi sağlıklı bir tercihtir. Yüksek hayvansal yağ tüketimi kanser gelişimine neden olmaktadır. Cilt kanseri en sık görülen ama bunun yanında en sık önlenebilen kanser türleri arasındadır. Güneş ışığı içerdiği ultraviyole ışınlarla cilde zararlı olduğundan mutlaka çok güneş alan bölglerin özellikle baş boyun bölgesinin mutlaka ciddi şekilde korunması gereklidir. Güneş koruyucu kremler, gözlükler, şapkalar kullanarak güneşin UV ışınlarından korunun. Anneler bebeklerni ne kadar uzun süre emzirirse o kadar daha az meme kanserine yakalanır.
 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da sanayide varil patladı, 31 yaşındaki genç öldü
Fındık fiyatları ne kadar? 21 Ocak 2021 Perşembe il il güncel fındık fiyatları
Samsun'da 90'lık delikanlı sağlık sırrını açıkladı
Silahlı kavga: 1'i kadın 4 yaralı
Samsun'da buzlanma ve don tehlikesi
Samsun'da o renklere büyük tepki
Ege Denizi'nde 4.5 büyüklüğünde deprem
İntihar dendi, infaz çıktı
Samsunspor Ercan Yazıcı'yı Ankaraspor'a kiraladı
Erhan Usta Türkiye ve Samsun gündemini değerlendiriyor

hızWeb