BOŞANAN KADINLAR İÇİN DEVRİM GİBİ KARAR !

AYM, boşandıktan sonra velayeti kendisine geçen çocuğuna kendi soyadını verme talebi mahkeme tarafından reddedilen anneyi haklı buldu.

BOŞANAN KADINLAR İÇİN DEVRİM GİBİ KARAR !

Anayasa Mahkemesi (AYM) boşandıktan sonra velayeti kendisine geçen çocuğuna kendi soyadını verme talebi mahkeme tarafından reddedilen anneyi haklı buldu ve boşanan kadınların çocuğuna soyisimini verebileceğine dair kararın önünü açtı.

AYM söz konusu talebi Diyarbakır 5. Asliye Hukuk Mahkemesi nce reddedilen Hayriye Özdemir in Anayasa nın 20. maddesiyle güvence altına alınan aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

HAK İHLALİ VAR

Resmi Gazete de yayımlanan AYM nin 25 Haziran tarihli kararında, Özdemir in Anayasa nın 20. maddesiyle güvence altına alınan aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğinin tespit edildiği ve kararın, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararın Diyarbakır 5. Asliye Mahkemesi ne gönderileceği bildirildi.

DAVANIN TARİHÇESİ

Eşinden, Diyarbakır 1. Aile Mahkemesi nin kararıyla boşanarak çocuğunun velayetini alan Özdemir, Diyarbakır 5. Asliye Hukuk Mahkemesi ne başvurarak, velayeti kendisinde bulunan çocuğuna boşandığı eşinin soyadı yerine kendi soyadı olan Özdemir in verilmesini talep etti.

Diyarbakır 5. Asliye Hukuk Mahkemesi önce 16 Nisan 2012 de aldığı kararla Özdemir in yaptığı 24 Şubat 2012 tarihli başvuruyu kabul edilebilir buldu.

Mahkeme kararına gerekçe olarak 21 Haziran 1934 ten beri yürürlükte olan 2525 sayılı Soyadı Kanunu nun 4. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan Evliliğin feshi veya boşanma hallerinde çocuk anasına tevdi edilmiş olsa bile babasının seçtiği veya seçeceği soyadını alır ifadesinin AYM nin 8 Aralık 2011 tarihli kararıyla feshedildiği gösterildi.

KARAR BOZULDU

Ancak temyize götürülen bu karar Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin 6 Haziran 2012 tarihli kararıyla bozuldu. Gerekçeli kararda, bozma gerekçesi olarak 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu nun 321. maddesi gösterildi.

Söz konusu maddede doğru nesepli çocuğun; babanın (ailenin) soyadını taşıyacağı, boşanma ve ölüm üzerine velayetin annede olmasının soyadında herhangi bir değişikliğe neden olmayacağı, babanın soyadı ve çocuk reşit olduktan sonra kendi soyadı, usulüne uygun olarak açacağı bir dava sonunda verilecek bir kararla değişmedikçe çocuğun soyadının da değişmeyeceği ifadesi yer alıyor.

BİREYSEL BAŞVURU HAKKINI KULLANDI

Bunun üzerine Diyarbakır 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin bozma ilamını gerekçe göstererek, 24 Eylül 2012 de davanın reddine karar verdi. Özdemir, bu kararın Yargıtay 18. Hukuk Dairesince 17 Ocak 2013 te onanması ve kararın düzeltilmesi talebinin yine aynı Dairenin 8 Nisan 2013 tarihli kararıyla reddedilerek, kendisine kararın 3 Mayıs 2013 te tebliğ edilmesinin ardından 20 Mayıs 2013 te AYM ye bireysel başvuru hakkını kullandı.

EŞLER AYNI HUKUKSAL KONUMDALAR

AYM nin gerekçeli kararında, 2525 Sayılı Soyadı Kanunu nun 4. maddesinin 2 fıkrasının AYM tarafından feshedilme gerekçesine atıfta bulunularak, kadın ve erkeğin evlilik süresince evliliğin sona ermesinde eşit hak ve sorumluluklara sahip olmaları gerektiğine ilişkin uluslararası sözleşme hükümleri bulunduğu hatırlatıldı.

Gerekçeli kararda söz konusu maddenin, eşlerin, evliliğin devamı boyunca ve boşanmada sahip oldukları hak ve yükümlülükler bakımından aynı hukuksal konumda oldukları, erkeğe velayet hakkı kapsamında tanınan çocuğun soyadını seçme hakkının kadına tanınmamasının velayet hakkının kullanılması bakımından cinsiyete göre ayrım yapılması sonucunu doğuracağı, bunun da Anayasa nın 10. ve 41. maddelerine aykırı bulunduğu gerekçesiyle iptal edildiği vurgulandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Silahlı kavga: 1 ölü, 4 yaralı

1 Silahlı kavga: 1 ölü, 4 yaralı

İki aile çatıştı 2'si ağır 6 yaralı

2 İki aile çatıştı 2'si ağır 6 yaralı

Samsun Çarşamba'da üretime başlandı: Kilosu 8 bin TL

3 Samsun Çarşamba'da üretime başlandı: Kilosu 8 bin TL

Hayvan otlatmaya gitti cesedi bulundu

4 Hayvan otlatmaya gitti cesedi bulundu

Kırıkkale'de sahte içki operasyonu: 3 ton sahte şarap ele geçirildi

5 Kırıkkale'de sahte içki operasyonu: 3 ton sahte şarap ele geçirildi

Borçlar bunalttı, pompalıyla intihara kalkıştı

6 Borçlar bunalttı, pompalıyla intihara kalkıştı

İzmir'de kısıtlamanın ikinci gününde 863 kişiye ceza kesildi

7 İzmir'de kısıtlamanın ikinci gününde 863 kişiye ceza kesildi

Samsun'da bayram şekeri Kızılay'dan

8 Samsun'da bayram şekeri Kızılay'dan

Ehliyetine önceden el konulan alkollü sürücü kaza yaptı, polisten kaçarken tarla

9 Ehliyetine önceden el konulan alkollü sürücü kaza yaptı, polisten kaçarken tarla

Jandarmanın "Huzur ve Hızır" timleri bayramda da görev başında

10 Jandarmanın "Huzur ve Hızır" timleri bayramda da görev başında

hızWeb