Hapishanelerde kaç tutuklu ve hükümlü var?

Adalet Bakanı Kenan İpek, hapishanelere toplam 172 bin 409 tutuklu ve hükümlü olduğunu belirterek, Bunların 162 bin 903’ü adli suçlardan, 7 bin 259 terör suçlarından, 2 bin 247’de suç örgütü terörün dışında örgütlü suçlardan” dedi.

Hapishanelerde kaç tutuklu ve hükümlü var?

Adalet Bakanı Kenan İpek, Atatürk Kültür Merkezi’nde Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından düzenlenen “12. Ürün ve El Sanatları Fuarı” nın bulunduğu alanda televizyon ve gazetelerin Ankara temsilcileriyle kahvaltıda biraraya geldi. 


“ŞUANDA SADECE ELEKTRONİK İZLEMEYLE TAKİP EDİLEN SAYISI 2 BİN 500. 280 BİN KİŞİ SİSTEMİN İÇERİSİNDE TAKİP EDİLİYOR”
Adli kontrol şartı uygulaması, elektronik kelepçe dilen tedbir kapsamında kaç kişinin olduğunun sorulması üzerine İpek, “2005 yılında biz denetimli serbestlik sistemini de kurduk. Bütün ağır ceza merkezlerinde şubeler kurduk. Bunun sayısı da 137 olarak iyi ki de kurmuşuz bu sistemi. Çünkü Avrupa’da 100 yılı aşkın sürede uygulanan bir sistem. Bizde 10 yıl oldu. Şuanda sadece elektronik izlemeyle takip edilen sayısı 2 bin 500. 280 bin kişi sistemin içerisinde takip ediliyor. Bu kanun hiç olmasaydı hapishanelerin nüfusu 70 bin daha 173 binin üzerine ilave etmiş olacak. Binde 3 olacaktı” dedi.

“172 BİN 409 TOPLAM TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ”
Tutuklu ve hükümlü sayısına ilişkin son rakamları da paylaşan Bakan İpek, “172 bin 409 toplam tutuklu ve hükümlü. Bunların 162 bin 903’ü adli suçlardan. 7 bin 259 terör suçlarından, 2 bin 247’de suç örgütü terörün dışında örgütlü suçlardan. Tutuklu sayısı 25 bin 669, hükümlü sayısı 146 bin 740. Kadın tutuklu sayısı bin 100 Türkiye’de, hükümlü sayısı 5 bin 210. Çocuklarımızın sayısı da tutuklu bin 655, hükümlü 641. Tabi gönül ister ki hapishanelerde hiç çocuklarımız olmasa. Kadınların sayısı da çok az olsa. Ama yine mukayese ettiğimiz zaman Türkiye ölçekli ülkelerle bu sayısının çok olmadığını rahatça söyleyebilirim. Suça sürüklenip kurumlara düşen çocukların sayısı Türkiye’de 173 bine oranladığımız zaman toplam 2 bin 296. Keşke bunlarda hiç olmasa kurumlarda tanışmasınlar” açıklamasında bulundu.


ALMANYA’DAN İADE TALEBİMİZ OLDU. INTERPOL GENEL SEKRETERLİĞİ BİZİM KIRMIZI BÜLTEN KONUSUNDA TALEBİMİZİ REDDETTİ
Haklarında yakalama kararı çıkarılan eski savcılar Zekariye Öz ve Celal Kara ile ilgili son durumun ne olduğunun sorulması üzerine İpek, “Almanya’dan iade talebimiz oldu. Ona henüz bir cevap verilmedi. Adli işbirliği anlaşması çerçevesinde bunu biz talep ettik. Bizdeki bilgiler Almanya’da olduğu yönündeydi. Interpol Genel Sekreterliği bizim talebimizi reddetti kırmızı bülten konusunda. Çünkü onların kendi tüzüklerine göre iddia edilen suçlar onlara göre kırmızı bülten gerekçesi olarak görmüyorlar. Daha öncede Ergenekon Balyoz sürecinde çeşitli talebimiz olmuştu ülkelerden yine benzer cevap vermişlerdi” ifadelerini kullandı.
“FETÖ diyoruz. Bir terör örgütünden söz ediliyor. Bu örgüt medyasına karşı yapılacak bir öneri, görüşünüz var mı” sorusuna İpek, “Suç işlendiği iddia ediliyorsa veya görülüyorsa Cumhuriyet Savcılarımız görevlerinin başında gereğini yapıyorlardır, yapmaları gerekiyor. Bu konuda başka bir şey söyleyemem Adalet Bakanı olarak” dedi.


“TUTUKLANAN TERÖRİST SAYISI PKK, DEAŞ VE DHKP-C İLE İLGİLİ BİN 350 CİVARINDA”
24 Temmuz’dan sonra tırmanan terörle ilgili İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik güçlerinin yoğun bir çalışma yürüttüklerine de değinen İpek, “Tutuklanan terörist sayısı PKK, DEAŞ ve DHKP-C ile ilgili bin 350 civarında. Adli kontrol kararı verilen bin civarında.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki belediye 16 personel alacak

1 Samsun'daki belediye 16 personel alacak

Samsun'a kurulacak Orta Doğu'da tek olacak

2 Samsun'a kurulacak Orta Doğu'da tek olacak

Otomobil işçilerin konakladığı alana daldı: 2 ölü

3 Otomobil işçilerin konakladığı alana daldı: 2 ölü

Amasya'da otomobil tarlaya uçtu: 3 yaralı

4 Amasya'da otomobil tarlaya uçtu: 3 yaralı

Adana'da 2 bin 565 polisten helikopter destekli huzur uygulaması

5 Adana'da 2 bin 565 polisten helikopter destekli huzur uygulaması

Başakşehir'de eski ve yeni site yönetimi birbirine girdi: 5 yaralı

6 Başakşehir'de eski ve yeni site yönetimi birbirine girdi: 5 yaralı

Yüksekten dereye düşen kişi yaşamını kaybetti

7 Yüksekten dereye düşen kişi yaşamını kaybetti

07 Haziran Pazar Samsun hava durumu

8 07 Haziran Pazar Samsun hava durumu

Hatay'da masaj salonlarına operasyon 21 kadın gözaltına alındı

9 Hatay'da masaj salonlarına operasyon 21 kadın gözaltına alındı

Zonguldak'ta drone ile devriye dönemi

10 Zonguldak'ta drone ile devriye dönemi

hızWeb