EĞİT-DONAT ÇÖKTÜ

New York Times Obama yönetiminin eğit-donat programını sona erdirdiğini duyurdu

EĞİT-DONAT ÇÖKTÜ

ABD, Suriyeli muhaliflerin eğitilip silahlandırılarak Suriye ye gönderilmesini öngören ancak beklenen başarıya ulaşmayan tartışmalı programı bitirme kararı aldı.

Adının gizli kalması kaydıyla konuşan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, artık ılımlı-muhaliflerin Ürdün, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ndeki eğitilmeyeceğini söyledi. Söz konusu yetkili, bunun yerine, Türkiye de çok daha küçük bir eğitim merkezi kurulacağını ve orada çoğunlukla muhalif liderlerden oluşan küçük bir grubun, hava saldırılarına yol göstermek gibi operasyonel manevralar konusunda eğitileceğini ifade etti. 

SAVUNMA BAKANI KONUŞTU

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Londra da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama nın kısa süre içinde konuya ilişkin açıklama yapacağını söyledi. İngiliz mevkidaşı Michael Fallon la düzenlediği basın toplantısında konuşan Carter, İlk çalışmalardan memnun değildim. Birçok farklı yaklaşım geliştirdik... (Başkan Obama nın) onayladığı ve hayata geçireceğimiz önerilere yönelik ondan bir şeyler duyacaksınız dedi. 

Associated Press in haberine göre; Carter, eğit-donat programının Suriye deki ehil Kürt ve başkaca güçlerle birlikte çalışmaya odaklanmak için değiştirileceğini ifade etti. 

Haberde yeni tutumun detayları üzerinde çalışılması gerektiği belirtilirken, ABD li bazı yetkililer, geçen hafta Obama nın ulusal ve dış politika danışmalarıyla gerçekleştirdiği üst düzey iki toplantıda strateji değişikliğini onayladığını söyledi. 

New York Times a gizlilik kaydıyla konuşan bir başka üst düzey yetkili ise Binlerce piyadenin eğitilmesi doğru model değildi. Sanırım bu çok açık ortaya çıktı diye konuştu. 

HÜSRAN YARATMIŞTI 

Resmen Aralık ayında başlayan eğit-donat kapsamına, bu yıl 5 bin 400, gelecek üç yıl içerisinde ise 15 bin ılımlı-muhalif alınması bekleniyordu. Bu bağlamda Türkiye’den Suriye ye 12 Temmuz da giren 54 kişilik ilk grubun yaklaşık yarısı IŞİD e kurşun atmadan El Kaide’nin uzantısı El Nusra’ya esir düşmüştü. Diğerleri de ya öldürülmüş ya da kaçırılmıştı. Sağ kurtulanlar ise Halep’te PYD’nin kontrolündeki Afrin bölgesine sığınmıştı. Öte yandan, bazı muhaliflerin silahlarını Nusra Cephesi ne verdiği ortaya çıkmıştı.

Son olarak Eylül ayında Kırşehir-Hirfanlı’da Jandarma’ya ait Eğitim Merkezi’nde Türk ve Amerikalı özel kuvvetler tarafından eğitilen 75 Suriyeli muhalif, eğitimlerini tamamlayarak Suriye’nin Halep vilayetine geçmişti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da arazi kavgası: 1 ölü, 2 yaralı

1 Samsun'da arazi kavgası: 1 ölü, 2 yaralı

Silahlı kavga: 1 ölü, 4 yaralı

2 Silahlı kavga: 1 ölü, 4 yaralı

Samsun Çarşamba'da üretime başlandı: Kilosu 8 bin TL

3 Samsun Çarşamba'da üretime başlandı: Kilosu 8 bin TL

Feci kaza: 1 ölü

4 Feci kaza: 1 ölü

Samsun'da traktör şarampole yuvarlandı: 1 yaralı

5 Samsun'da traktör şarampole yuvarlandı: 1 yaralı

Komşular birbirine girdi: 2 ölü, 3 yaralı

6 Komşular birbirine girdi: 2 ölü, 3 yaralı

Yaylada mahsur kalan Samsunlu çobanların imdadına yetiştiler

7 Yaylada mahsur kalan Samsunlu çobanların imdadına yetiştiler

Lüks dairede alacak verecek kavgası: 1 yaralı

8 Lüks dairede alacak verecek kavgası: 1 yaralı

Borçlar bunalttı, pompalıyla intihara kalkıştı

9 Borçlar bunalttı, pompalıyla intihara kalkıştı

İki aile çatıştı 2'si ağır 6 yaralı

10 İki aile çatıştı 2'si ağır 6 yaralı

hızWeb