21 KİŞİLİK CANLI BOMBA LİSTESİ

Diyarbakır, Suruç ve son olarak Ankara da meydana gelen bombalı saldırıların ardından gözlerin çevrildiği IŞİD terör örgütünün, yurt içinde canlı bomba eylemi yapabilecek 6 sı kadın 21 militanın kimlik bilgilerini belirlendi.

21 KİŞİLİK CANLI BOMBA LİSTESİ

Adıyaman da 2013 yılında bir çayevinde toplanan ve ardından geçen yılın ikinci yarısından itibaren peş peşe sınırı geçerek Suriye ye giden kişiler IŞİD saflarına katıldı. Ailelerinin şikayeti üzerine inceleme başlatan güvenlik güçleri sınırı geçen kişilerin IŞİD e katıldığını saptayarak bunları Terör nitelikli kayıp şahıs olarak aramaya başladı. Sınırı geçen bazı kişiler dönerken, polis yakınlarının kayıp başvurusu yapmadığı bazı kişilerin de Suriye ye gittiğini saptadı.

Geçen yılın Ekim ayında sınırı geçerek Suriye ye giden ve IŞİD saflarına katılan Orhan Gönder, 7 Haziran seçimleri öncesi Diyarbakır daki HDP mitinginde, Şeyh Abdurrahman Alagöz ise 20 Temmuz da Şanlıurfa nın Suruç İlçesi nde bombalı eylem düzenledi. Canlı bomba olan Alagöz patlamada ölürken, HDP mitinginde bombayı patladan Orhan Gönder ise olayın ardından tutuklandı. 

HEPSİ DOKUMACILAR GRUBU ÜYESİ

Bu gelişmelerin ardından polis, canlı bomba olarak kendini patlatan Şeyh Abdurrahman Alagöz ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz ün de aralarında bulunduğu 15 ismin IŞİD e katıldığını ve kendilerine öncülük eden Mustafa Dokumacı nın soyadından esinlenerek Dokumacılar Grubu adını verdiğini ve IŞİD in üssü konumundaki Rakka ve Telabyad da bombalı eylem konusunda eğitildiğini saptadı. Bu saptamanın ardından istihbarat birimlerinin takip ettiği kişilerin zamanla Suriye de evlilik yaptığı da belirlendi. Polisin yaptığı araştırmada Dokumacılar Grubu üyelerinden bazılarının 3 ü Türk, 3 ü yabancı uyruklu 6 kadın ile dini nikahlı olarak evlendiği ve kadınların da bombalı eylem ve canlı bombalı saldırı konusunda eğitildiğini belirledi.

21 KİŞİLİK CANLI BOMBA LİSTESİ

İstihbarat birimlerinin araştırması ardından IŞİD içerisindeki Dokumacılar Grubu nun 21 üyesinin ismi belirlendi ve 19 unun fotoğrafına ulaşıldı. Yabancı uyruklu olan ve isimleri belirlenen 2 kadının fotoğrafına ise ulaşılamadı. Bunun ardından istihbarat birimleri yurt içinde de olası canlı bomba eylemi yapabilecek 19 unun fotoğrafı bulunan 21 kişinin isimlerini tüm illerin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlıklarına ileterek takibini istedi. 

YURT İÇİNDE OLANLAR VAR

Ankara da meydana gelen bombalı saldırıları gerçekleştirenlerin kimlikleri henüz açıklanmazken, istihbarat birimleri bombalı eylem eğitimi alan 21 kişilik listede yer alan bazı isimlerin geçtiğimiz aylarda Türkiye ye geçtiğini saptadı. Yurt içine geçen bu kişilerin uyuyan hücre olarak adlandırılan evlerde kaldığı ve eylem için IŞİD emirlerinden gelen talimat doğrultusunda aktifleşebileceği bildirildi. EN ÇOK OKUNANLAR

İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 4 milyon lirayı aşkın ceza

1 İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 4 milyon lirayı aşkın ceza

Bursa'da son dakika cezası

2 Bursa'da son dakika cezası

Evinin önünde bıçaklanan şahıs hayatını kaybetti

3 Evinin önünde bıçaklanan şahıs hayatını kaybetti

hızWeb