İFADELERİ KAN DONDURDU

Soma da katliamdan son anda kurtulun madencilerin ifadeleri kan dondurdu: Kömür çıksın da ne olursa olsun...

İFADELERİ KAN DONDURDU

Mahkeme, bugün iddianamede mağdur olarak da geçen, facia anına tanıklık yapan işçileri dinleyecek. Soma da geçen yıl 13 Mayıs ta meydana gelen faciada, 301 madencinin yaşamını yitirmesi ardından başlatılan adli soruşturmada, haklarında, Olası kastla öldürme , Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma , Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan toplam 46 sanığın yargılanmasına, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi nde devam edildi. Dünkü duruşmanın, mağdur avukatlarının talebi, sanık avukatlarının da, itiraz etmemesiyle, Ankara daki terör saldırısından dolayı ertelenmesi üzerine yapılamayan tanık dinlemelerine bugün başlandı.

TERÖR SALDIRISINDAN DOLAYI POLİS DE ÖNLEMLERİNİ ARTTIRDI

Duruşma salonunun çevresi, önceki duruşmalarda olduğu gibi yine polis bariyerlerinde kapatıldı. Ancak son zamanlarda artan terör olaylarından olayı, hem duruşma için önlem alan polis sayısının arttırıldığı hem de kendi can güvenliklerine yönelik de silahlı nöbetçilerin bulunduğu gözlendi. Otobüslerle Soma dan gelen ölen madencilerin yakınları arama noktasından topluca geçerek, Soma yı unutmadık, unutturmayacağız pankartı arkasında, ellerince kaybettikleri işçilerin fotoğraflarıyla yürüdü. Yine KESK başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütü de duruşma salonu çevresinde pankartlar açıp madenci yakınlarına destek verdi. Duruşmayı HDP İzmir milletvekili Müslüm Doğan da izledi. 

Soma da katliamdan son anda kurtulun madencilerin ifadeleri kan dondurdu. Kazada, H panosunda bulunan Arif Dudu, kazanın olduğundan haberli olmadığını belirterek, Yangından sonra çıkmak istedik, iş bitmeden çıkmak yok dediler. Olay anında haberimiz olsaydı bir çok kişi kurtuldu dedi. Olayı H panosundayken haber aldıklarını belirten Dudu, Vardiya bitti daha yeni çıkacaktık. Elektrikler kesildi, havalandırma kesildi buna rağmen işi bitireceksiniz dediler. Patlamadan haberimiz yoktu. Sonra patlama olduğunu öğrendik. Daha öncede bu tip yangınlar olduğu için önemsemedik hatta aramızda şakalaşıyorduk, küçük bir olay sandık. Daha önce ocakta aynısı olmuştu trafo patlamıştı. Nefesliğe giderek bekledik. Duman üzerimize gelmeye başlamıştı. Etrafımdaki herkes bayılmaya başladı. Seslendim cevap veren yoktu. Az ilerde iki üç kişi gördüm yanlarında oksijen tüpü vardı. orada oksijen tüpünden bir müddet nefes aldık. gece 11 de oradan çıktık. Yolda yaşayan insan yoktu dedi.

Gaz maskesinin sadece 15 dakika çalıştığını belirten Dudu, Demir olan kısmı ateş gibi yanıyordu. Çok ısınmıştı. Bize daha önce madene girmeden önce 15 dakika eğitim verildi ve bir kağıt imzalatılarak madene indirdiler. 15 dakika eğitimle madende çalışmaya başladık. Tatbikat bile yaptırılmadı diye konuştu.

Kömür çıksın da ne olursa olsun

Katliamdan bir ay öncesinde madende sıcaklığın önemli oranda artığını belirten Dudu ya mahkeme başkanı Aytaç Ballı, Bu durumu kimseye söyledin mi? diye sordu. Dudu ise, Söyleseydim de bir şey fark etmezdi ki, Onların derdi kömürdü. Kömür çıksın da ne olursa olsun. Adamlar 1 dakikanın hesabını yapıyorlar. Zaten ısınmayı herkes biliyordu dedi.


Taşeron bizim çalıştırdığı kadar para kazanıyordu

Park Teknik AŞ den sonra Soma Kömürleri AŞ ye devredilen madende çalışanların taşeronlara aktarıldığını da itiraf eden Dudu, Bizi taşeron çavuş Ahmet Şengül e verdiler. Zaten madenin içi askeriye gibi. Rütbe rütbe. Şengül bizi çalıştırdığı kadar para kazanıyordu. O nedenle bize baskı yapıyordu. Şirkette ona baskı yapıyordu. Bize Ya çalışın ya gidin, yapmayacaksan yapacak çok işçi var deniyordu. İşçiler ne kadar çalışsa da her zaman fazlasını istiyorlardı. Biz madende ilerleme yapamazsak Ertan Ersoy direk Ahmet Şengül ü buluyordu


Müfettişlerin geleceğini herkes biliyordu

AKP hükümetinin soruşturma izni vermediği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleriyle ilgili de konuşan Dudu, madende denetim yapacak müfettişlerin geleceği tarihin herkes tarafından bilindiğini, ona göre madende aksaklıkların giderildiğini de açıkladı. Dudu şöyle konuştu

Müfettişlerin geleceğini biliyorduk. Ana yolları temizliyorduk. Bize müfettişler gelecek ayağınızı denk alın deniyordu. 5 yıldır çalışıyorum benim çalıştığım en sondaki H panosuna müfettiş geldiğini görmedim. Gelseydi zaten haberimiz olurdu. Ama hiç gelmedi.

Dudu, mesai saatleri içinde yukarı çıkmaları halinde amirlerin kendilerini köpek azarlar gibi azarladığını da anlattı.

İşletme Müdürü Akın Çelik ise Dudu ya doğrudan sorular yöneltmesi mağdur avukatlarının tepkisine neden oldu. Sanık olduğunun farkında değil , Tanıklara baskı kuruyorlar diye tepki gösteren avukatlar, sanıkların doğrudan soru soramayacağını söyledi.

Sanık avukatları mahkeme başlamadan önce mağdur ailelerinin kendilerine küfür, hakarette bulunduğunu gerekçe göstererek salonun boşaltılmasını isteyen dilekçeyi mahkemeye sundu. Bu durum aileleri isyan ettirdi.

Sanık avukatlarından Yusuf Koçyiğit de, Afyok Kocatepe Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü nden Prof. Dr. Ali Sarışık a madende yaptırılan incelemenin raporunu mahkemeye sundu. Raporda madende kendinden yanma olmadığı, topuk yangınının bulunmadığı belirtiliyor. Bu rapora tepki gösteren mağdur avukatlarından Selçuk Kozağaçlı, Sanıklar tarafından işletilen madede parasını kendi ödediği bilirkişiye yaptırılan raporun kıymeti yoktur. Delile yazık etmişler dedi.


DAVANIN GEÇMİŞİ 
Manisa nın Soma İlçesi nde geçen yıl 13 Mayıs taki maden kazasında, 301 madenci hayatını kaybetti. Faciadan sonra başlatılan adli süreçte, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. 2 Mart tarihinde iddianame Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi nce kabul edildi. İddianamede, tutuklu 8 kişi için, olası kastla öldürme suçundan 301 kez 20-25 yıl, neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçundan 162 kez 2-6 yıl hapis cezası istedi. Tutuksuz 38 zanlı için de, Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma suçundan 2-15 yıl hapisle cezalandırılmaları istendi. Ancak bu kişilerden, 25 inin cezalarının, kusur durumundan dolayı 3 te 1 oranında artırılması talep edildi. 13 Nisan da ilk kez hakim karşısına çıkan 46 sanık, peş peşe yapılan 8 duruşmada, savunmalarını yaptı. Geçen 28 Ağustos ta tamamlanan duruşmalardan sonra mahkeme, 13 Ekim tarihine duruşmaları ertelemişti. 

DAVANIN SANIKLARI 

Cezalandırılmaları istenen sanıklardan tutuklu olan ilk 8 kişi: Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy ve emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik. Tutuksuz yargılanan 37 sanık ise maden mühendisleri Yalçın Erdoğan, Harun Güneş, Fuat Ünal Aydın, emniyet teknikerleri Ergün Yılmaz, Coşkun Derici, Necati Karadeniz ve Harun Yılmaz, Erdem Cambaz, Serkan Kocaman, Soner Günay, Ümit Şahin, Nazmicem Nesemioğulları, Hüseyin Alkan, Adem Ormanoğlu, Burhan Karabaş, Sertaç Büyükgüney, Nimetullah Uğurlu, Efkan Kurt, Mehmet Bayri, Sertan Günay, Batuhan Ünlüyol, Ozan Sezer, Erdoğan Cinoğlu, Halil Sarı, Serhat Dinç, Saltuk Alp Demir, Uğur Karabulut, Serdar Günay, Mehmet Uçgun, Ömer Değirmenci, Fahri Pançar, Olcay Erşin, Mehmet Avcı, Halil Burhan, Hüseyin Ergin, Hilmi Karakoç, Mehmet Erez ve Caner Uysal dan oluşuyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Tarsus'ta traktörün altında kalan şahıs yaralandı

1 Tarsus'ta traktörün altında kalan şahıs yaralandı

Manisa'da bıçaklı kavga: 1 ölü

2 Manisa'da bıçaklı kavga: 1 ölü

Evinde kenevir yetiştiren şahsa jandarma operasyonu

3 Evinde kenevir yetiştiren şahsa jandarma operasyonu

Elazığ'da depremde hasar gören binada yangın çıktı

4 Elazığ'da depremde hasar gören binada yangın çıktı

hızWeb