O YÖNTEMLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Romatizmal hastalığa bağlı ağır romatizmal bir hasta, Medical Park Samsun Hastanesi Aferez Ünitesi’nde uygulanan aferez işlemi ve medikal tedavinin ardından eski sağlığına yeniden kavuştu.

O YÖNTEMLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Medical Park Samsun Hastanesi Romatoloji Kliniğinden Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gürler, “Aferez tedavisi; Avrupa ve ABD’de halen yaygın olarak kullanılmakta olan başarısı bilimsel olarak kanıtlanmış ciddi bir tedavi tekniğidir. Aferez tekniği hastalığın tedavisine uygun medikal tedavi teknikleri ile birlikte kullanılmaktadır. Aferez işlemi her romatizma hastasına uygun bir tedavi yöntemi değildir. Öncelikle ağır seyreden romatizmal hastalıklarda doktorunuz tarafında Aferez tedavisinin gerekliliğine karar verilmelidir. Romatoid vaskülit olgularında seçilmiş vakalarda terapötik aferez işlemi uygulanması konvansiyonel tedavilerin yanında mortalite ve morbiditenin önlenmesinde anlamlı olarak katkıda bulunmaktadır. Hastamız ciltte ve akciğerlerde ağır iltihaplanması olan ağır bir romatizmal hasta iken uygulanan aferez işleminden ve medikal tedaviden ciddi bir şekilde fayda görmüş ve yakınmaları gerileyerek tekrar eski sağlığına kavuşmuştur” dedi.

Medical Park Samsun Hastanesi Aferez Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Emel Özyürek de, “Hastanemizde Ağustos 2012’ten itibaren afarez işlemleri, ihtiyacı olan hem yetişkin hem de çocuk hastalara yapılabilmektedir. Otoimmün hastalıklarda (kişinin kendi bağışıklık hücrelerinin/sisteminin, kendi dokularını ortadan kaldıran, hasarlayan antikor üretimi ile birlikte seyreden hastalıklar) Immünoadsorpsiyon aferezi hastanemizde Ekim 2014’ten itibaren uygulanmaktadır. Bu yöntemle bir cihaz vasıtasıyla hastanın kanındaki hastalığa sebep olan antikorlar temizlenmekte, hastanın aldığı ilaç tedavilerine yardımcı bir tedavi şekli olarak gerekli görülen hastalıklarda kullanılabilmektedir. Romatoidartrit, bazı vaskülitlerde, guillanbarre hastalığı, multiple skleroz, bazı nöritler, gibi hastalıklarda doktor tavsiyesi ile yapılmaktadır. Şimdiye kadar farklı hastalıkları olan 13 hastamıza bu teknikle yardımcı olduk. Hastamız Y. A.’nın ellerinde, ayaklarında ve vücudunda yaygın döküntüler vardı. Genel durumunu ciddi derecede bozan hastalığı ilaç tedavileri ile istenildiği gibi düzelmeyince Dr. Oğuz Gürler’in tavsiyesi ile aferez işlemine başladık. Bir hafta arayla yaptığımız işlemi 8 seansa tamamladığımızda, ellerinde, ayaklarında ve genel durumunda belirgin düzelme oldu. Aldığımız sonuç, hastamızın iyileşmesi ve tekrar ellerini kullanabilmesi bizi çok mutlu etti. Y.A.’nın tedavi sonucu ile ilgili sevincini paylaşıyoruz” diye konuştu.

Hasta Y.A. ise, “Hastalandıktan sonra yavaş yavaş ellerimi kullanamaz hale gelmiştim. Dr. Oğuz Bey’in bu tedaviyi önermesinden sonra tedaviye başladık. Ellerimde belirgin iyileşmeler oldu ve artık yeniden ellerimi kullanmaya başladım. Tedavim süresince benden ilgilerini esirgemeyen Prof. Dr. Emel Özyürek, Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gürler ve Medical Park Samsun Hastanesi çalışanlarına teşekkür ederim” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Silahlı kavga: 1 ölü, 4 yaralı

1 Silahlı kavga: 1 ölü, 4 yaralı

Sultanbeyli'de husumetli iki aile arasında bıçaklı kavga: 2'si ağır 6 yaralı

2 Sultanbeyli'de husumetli iki aile arasında bıçaklı kavga: 2'si ağır 6 yaralı

Jandarmanın "Huzur ve Hızır" timleri bayramda da görev başında

3 Jandarmanın "Huzur ve Hızır" timleri bayramda da görev başında

Hayvan otlatmaya gitti cesedi bulundu

4 Hayvan otlatmaya gitti cesedi bulundu

İzmir'de kısıtlamanın ikinci gününde 863 kişiye ceza kesildi

5 İzmir'de kısıtlamanın ikinci gününde 863 kişiye ceza kesildi

Bahçede alkol alan komşusunu bıçakladı, firar etti

6 Bahçede alkol alan komşusunu bıçakladı, firar etti

hızWeb