ZONA HASTALIĞI VE TEDAVİ YÖNETEMLERİ

Cildiye Uzmanı Dr. S. Hande Öcal, halk arasında ‘gece yanığı’ olarak da bilinen ‘zona’nın ortaya çıkmasında stres ve üzüntünün ilk planda yer aldığını söyledi.

ZONA HASTALIĞI VE TEDAVİ YÖNETEMLERİ

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Cildiye Bölümü’nden Uzm. Dr. S. Hande Öcal, zona hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Uzm. Dr. Öcal, “Çocukluk dönemi bulaşıcı hastalıklarından biri olan suçiçeği ilerleyen yaşlarda yeniden karşınıza çıkabilir. Varicella zoster isimli virüsün yol açtığı hastalığın yetişkinlikteki adı ‘zona’dır. Halk arasında ‘gece yanığı’ olarak da bilinen ve şiddetli ağrılara yol açan zonanın ortaya çıkmasında stres faktörleri ilk planda yer almaktadır” dedi.

ZAYIF BAĞIŞIKLIK HASTALIĞI TEKRAR GETİRİYOR

Aşı olunmasına rağmen virüsün vücuttan tamamen atılamadığını belirten Öcal, “Hastalık duyusal sinir köklerinde ömür boyunca uyku halinde saklı kalır. İlerleyen yaş ve kronik hastalıklar ya da enfeksiyonlar nedeniyle zayıflayan bağışıklık sistemi, hastalığın yeniden uyanmasına neden olur. Hastalığı tetikleyen diğer nedenler bazıları ise stres, depresyon, üzüntü ve aşırı yorgunluktur. Bu etkenlerle virüs yeniden aktive olduktan sonra hızla deriye ilerler ve ağrı, yanma, kaşınma, kızarıklık, su dolu kabarcıklar şeklinde döküntülere yol açar” diye konuştu.

AĞRI KESİCİ İLAÇLARLA HAFİFLEMEYECEK KADAR ŞİDDETLİDİR

Cildiye Uzmanı Dr. S. Hande Öcal şu bilgileri verdi: “Ağrının şiddeti ve süresi hastanın yaşına ve bağışıklık sisteminin durumuna göre değişebilir. Genellikle birkaç gün önce ağrı, yanma kaşınma şeklinde şikayetler başlar. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde şikayetler oldukça hafiftir. Yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ise şikayetler uyku uyutmayacak kadar, hatta ağrı kesici ilaçlarla hafiflemeyecek kadar şiddetli olabilmektedir. Hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasında bazen değişiklikler olabilir. Hastalık, döküntülerden önce şiddetli ağrı ile de kendini gösterebilir. Bu durum, ağrının olduğu bölgeye göre sıklıkla kalp krizi, böbrek taşı veya apandisit ile karıştırılabilmektedir. Böyle durumlarda deri döküntüleri genellikle ağrı başladıktan birkaç gün sonra ortaya çıkmaktadır. Ağrı ve döküntülerin kontrolü açısından tedaviye erken başlanması büyük önem taşımaktadır. İlk 96 saat içinde yapılan etkili tedavi; döküntü, ağrının şiddeti ve zonanın uzun dönem etkilerini hafifletme ve azaltmaktadır.”

YAŞ FAKTÖRÜ ZONA DÖKÜNTÜLERİN ŞİDDETİNDE DE FARKLILIKLARA YOL AÇABİLİR

Yaş faktörünün zona döküntülerin şiddetinde de farklılıklara yol açabildiğini ifade eden Uzm. Dr. Öcal, “Döküntüler vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Ancak tipik olarak vücudun bir yarısında görülür. Yaş faktörü, bağışıklık sistemi ve kişinin yandaş bir hastalığı olup olmadığı döküntülerin şiddetinde de farklılıklara yol açabilir. Bağışıklık sistemi güçlü ve genç hastalarda birkaç tane böcek ısırığını andıran kabarcıklar şeklinde olabilirken, yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde yanık benzeri içi su veya kan dolu kabarcıklar halinde görülebilir. Hastalık genç hastalarda 2-3 haftada, yaşlı kişilerde ise 6-8 haftada iyileşir. Zona hastalarının büyük çoğunluğu hastalığın herhangi uzun süren etkilerini yaşamazken, yaklaşık yüzde 3’ünde zonaya bağlı nöropati denilen uzun dönemde gerileyen bazı etkiler ortaya çıkabilmektedir” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Polisin 'dur' ihtarına uymadı ehliyetine el konuldu

1 Polisin 'dur' ihtarına uymadı ehliyetine el konuldu

Diyarbakır'da silahlı kavga: 3 ölü, 11 yaralı

2 Diyarbakır'da silahlı kavga: 3 ölü, 11 yaralı

Otomobil şarampole uçtu: 1 ölü 2 yaralı

3 Otomobil şarampole uçtu: 1 ölü 2 yaralı

Trafik kazasında korkutan kimyasal madde sızıntısı

4 Trafik kazasında korkutan kimyasal madde sızıntısı

55 yaşındaki kayıp kadının cesedi gölet kenarında bulundu

5 55 yaşındaki kayıp kadının cesedi gölet kenarında bulundu

Adana'da iki otomobil çarpıştı: 7 yaralı

6 Adana'da iki otomobil çarpıştı: 7 yaralı

Afyonkarahisar'da kontrolden çıkan otomobil mermer fabrikasına girdi: 1 ölü, 3 y

7 Afyonkarahisar'da kontrolden çıkan otomobil mermer fabrikasına girdi: 1 ölü, 3 y

Motosikletle domuza çarpan vatandaş hayatını kaybetti

8 Motosikletle domuza çarpan vatandaş hayatını kaybetti

Başkentte etil alkol operasyonu

9 Başkentte etil alkol operasyonu

Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 2 yaralı

10 Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 2 yaralı

hızWeb