AB İLE TÜRKİYE ANLAŞTI

AB Komisyonu Başkanı Juncker, Türkiye ile vize serbestisini hızlandırma konusunda anlaştıklarını belirterek, 2016 baharında ilerlemeyi ele alacaklarını söyledi.

AB İLE TÜRKİYE ANLAŞTI

Sığınmacı krizi gündemi ile toplanan AB Liderler Zirvesi nde, Türkiye ile prensipte anlaşmaya varıldı. Buna göre, vizelerin kaldırılması süreci hızlandırılacak, sığınmacılara yönelik mali yardımlar yapılacak ve AB ye üyelik yolunda yeni fasıllar açılacak. 

AB liderleri, Brüksel de sığınmacı krizini görüştü. Türkiye saati ile 17.30 da başlayan zirve yaklaşık 7 saat sürdü. Zirve sonrası AB Konsey Başkanı Donald Tusk, sığınmacı krizi konusunda nihai anlaşmaya varılmasına dair ihtiyatlı bir iyimserliğe sahip olduğunu kaydetti.

Birliğin dış sınırlarını koruyacak bazı önemli karalar aldıklarını açıklayan Tusk, Mevcut sığınmacı krizi konusunda Türkiye-AB ortak eylem planı anlaşmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türk liderle geçtiğimiz haftalarda Brüksel, Ankara ve New York’ta yaptığımız yoğunlaştırılmış görüşmeler, Türkiye’den AB’ye olan sığınmacı akışını yavaşlatmak amacını taşıyor. Eylem planı bu yönde önemli bir adım dedi. 

Türkiye ile yapılacak bir anlaşmanın ancak sığınmacı akışını yavaşlatması durumunda bir anlam ifade edeceğini anlatan Konsey Başkanı Tusk, aldıkları diğer kararlardan birinin de AB Sınır Ajansı na (Frontex) daha fazla görev verilmesi olduğunu kaydetti. Sınırların korunmasına dair anlaşmanın elde edilen büyük bir başarı olduğunu dile getiren Tusk, gelecek yıl yaşanacak sığınmacı akışına yönelik hazırlıkları, sığınmacıların ilk vardığı AB ülkesinde kayıt edilmesini öngören Dublin Sözleşmesi nin geleceği ve kayıt merkezlerinin de masaya geldiğini bildirdi. 

Siz bize yardım edin, biz de size

Türkiye ile nihai anlaşmaya varılmasına dair bir soru üzerine ise Tusk, Teklifimizi hazırladık. Türkiye den sorumlu ve yeterli bir yanıt bekliyoruz. Fazlaya fazlaya prensibi söz konusu. Bir başka deyişle Siz bize yardım edin, biz de size . Bu kadar basit diye konuştu. 

Vize serbestisi süreci hızlanacak

AB Komisyonu Başkanı ?Jean-Claude Juncker ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Brüksel ziyaretinde görüştüklerini hatırlatarak, Bu sabah saatlerinde Türkiye ile AB Komisyonu arasında bir anlaşma sağlandı. Bu akşam da zirvede prensipte anlaştık. Bu anlaşmanın iki hedefi var: Sığınmacıların Türkiye de kalması ve Avrupa ya gelmelerinin engellemesi. Bu da sağlandı değerlendirmesinde bulundu. 

Juncker, mali yardıma dair görüşmelerin ise gelecek günlerde devam edeceğini kaydetti. AB Komisyonu Başkanı, Türkiye yle vizelerin kaldırılmasına dair bir soru üzerine de Bu konuda çok net olmak isterim. Türk ortaklarımızla vize serbestisini hızlandırma konusunda anlaştık. Ancak bu, temel kriterlerden uzaklaşacağımız anlamına gelmiyor. Türkiye için başka bir kriter olmayacak. 2016 baharında ilerlemeyi ele alacağız diye konuştu. Juncker, vizelerin kaldırılmasıyla sığınmacı krizi arasında böylece net bir bağ kurduklarını da ifade etti. 

Yeni fasıllar açılacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel de AB ülkelerinin sığınmacılar için harcanmak üzere Türkiye ye 3 milyar avro yardım yapılmasını ele aldıklarını belirterek, Liderler, Türkiye nin AB ye katılım sürecini canlandırma ve yeni fasılların açılması üzerinde anlaştı dedi. Sığınmacılar konusunda daha yapılacak çok şey olduğunu kaydeden Merkel, (Hiçbir şey başarmadık) diyemeyiz yorumunu yaptı. 

Türkiye nin yardımı şart

Zirvede alınan kararlar kapsamında sığınmacıları geri gönderebilme ve sınırları korumada daha aktif role sahip olacak Frontex ten, yapılan açıklamada, son 9 ayda AB ülkelerine 710 bin sığınmacının giriş yaptığı belirtilmişti. AB ülkeleri, soruna kalıcı çözüm için Türkiye nin yardımını hayati görüyor. EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb