3. HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’un 3 üncü havalimanı finansmanı imza töreninde konuştu.

3. HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK?

İstanbul’un 3 üncü havalimanı finansmanı imza töreni, Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda iş adamı katıldı. Törende konuşan Başbakan Davutoğlu, tarihe bakıldığında şehirlerin yükselişleri ile ülkelerin yükselişlerinin doğrudan bağlantılı olduğunun görülebileceğini belirterek,

“Roma İmparatorluğu, Roma şehrinin yükselmesiyle, Abbasi Devleti Bağdat şehrinin yükselmesiyle, Osmanlı Devleti İstanbul’un yükselmesi nedeniyle yükselmiştir. Eğer tarihin ayak izlerini sürmek isterseniz önce şehirlerin iniş ve çıkışlarına bakacaksınız. Son 20 yıla baktığımızda özellikle soğuk savaş sonrasında bazı şehirlerin göreceli şekilde önem kazandığını, bazılarının düşüşe geçtiğin görürsünüz. Özellikle Arap baharında çevremizdeki şehirlerde büyük çöküşler yaşanmıştır. Bir şehrin önemini, bir ülkenin ekonomik gücünü görmek isterseniz uçağın indiği anda havalimanına bakacaksınız.

Eğer havalimanı canlıysa, hareketliyse o şehir yükseliyordur, o ülke yükselen bir ekonomi merkezi haline geliyordur. Geçmişte bunun ölçüsü kervanlardı. Bir şehrin büyüklüğü ne kadar kervanın o şehre uğradığı ile ölçülürdü. Şimdi aynı kriter havaalanları için geçerli. Havaalanları sönük olan bir ülkenin canlı olduğunu söylemek mümkün değildir. 30 yıl öncesinin diğer havalimanlarının canlılığı ile Atatürk Havalimanı’nın canlılığı mukayese ettiğinizde şehrin kavşak noktası mı yoksa köşede bir şehir olarak kaldığı mı ortaya çıkar. İstanbul bu alanda Türkiye’nin hamleleri ile olağanüstü yükselişin şahit olduğu bir şehir olmuştur. Bugün bir kez daha ispat ediyoruz, sadece geriye dönük analizler değil ileriye doğru perspektifler çizdiğinizde İstanbul yükselen Türkiye’nin yıldız şehridir” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANINA SAHİP İSTANBUL FİNANS MERKEZİ OLACAK
Türkiye’nin 2013 yılında IMF’e olan borcunu öderken yeni havalimanı için harekete geçtiğini anlatan Davutoğlu, “Canlı yayında geçen ihaleyi İGA kazandı. Yeni havalimanı için 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşılması öngörülüyor. Dünyanın en büyük havalimanına sahip olan İstanbul’un dünyanın finans merkezine dönüşmesi adımlarını atmış olacak. Yeni havalimanına toplam 32.3 milyar avroya ulaşan bir özel sektör katkısı sağlandı. İnşaat döneminde 80 bin, işletme döneminde 120 bin kişiye istihdam sağlanacak. İnşallah ilk etabın açılışını 2018 ilk çeyreğinde birlikte gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Yeni havalimanının çevre bağlantılarıyla birlikte kurulduğu alanda yeni bir dönemin başlangıcı haline geldiğine dikkat çeken Davutoğlu, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yollarının hizmete açılmasıyla havalimanının Avrasya bağlantıları sağlanacak. Havalimanını Gayrettepe’ye bağlayacak olan hızlı metro hattının ihalesini de yapacağız. Türkiye Asya ve Avrupa’yı, Pekin ile Londra’yı birleştiren projelerin merkezinde olacak. Havayolu ulaşımında devrim niteliğinde bir adımı da milli uçak yapımı oluşturuyor. Her açıdan milli havalimanınız, milli uçağımız, mili imkanlarla yapılan metro hatlarımız, yüksek hızlı trenlerimiz ile Türkiye boydan boya ulaşım merkezi haline geliyor. Bunlar bir vizyonla gerçekleşiyor. Geçmişte köprüye ‘hayır’ diyenlerin bugün atılan bu adımları anlaması çok güç. Bugün yine terör saldırıları ile Yüksekova Havalimanı nı sabote etmeye çalışanların bu hizmeti anlamaları da mümkün değil. İster ekonomik kalkınmanın önüne set çekenler, bu projelere hayır diyenler olsun, ister terör ile Türkiye’yi kaosa sürüklemek isteyenler olsun bütün bunları karşısında güçlü irademizle duracak güce sahibiz” dedi. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da otomobil ikiye bölündü: 2'si ağır 5 yaralı

1 Samsun'da otomobil ikiye bölündü: 2'si ağır 5 yaralı

Samsun'daki atık su arıtma tesislerinin girişinde Korona virüse rastlandı

2 Samsun'daki atık su arıtma tesislerinin girişinde Korona virüse rastlandı

Samsun'da Korona tehlikesi geçmedi, yeni vakalar var

3 Samsun'da Korona tehlikesi geçmedi, yeni vakalar var

Samsun'da dikkatsizliklerini az daha canlarıyla ödeyeceklerdi

4 Samsun'da dikkatsizliklerini az daha canlarıyla ödeyeceklerdi

Genç kız sokak ortasında öldürüldü

5 Genç kız sokak ortasında öldürüldü

Samsun'da alkollü kavgası: 5 yaralı

6 Samsun'da alkollü kavgası: 5 yaralı

İş adamı kazada hayatını kaybetti

7 İş adamı kazada hayatını kaybetti

Samsun'da Covid tehlikesi geçmemiş...

8 Samsun'da Covid tehlikesi geçmemiş...

Fındık fiyatları ne kadar? 28 Mayıs Perşembe il il güncel fındık fiyatları

9 Fındık fiyatları ne kadar? 28 Mayıs Perşembe il il güncel fındık fiyatları

28 Mayıs Perşembe Samsun hava durumu

10 28 Mayıs Perşembe Samsun hava durumu

hızWeb