TAHİR ELÇİ GÖZALTINDA

CNN Türk te yayınlanan Tarafsız Bölge programında PKK terör örgütü değildir diyen ve bu nedenle hakkında yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, saat 02.20 sıralarında makamında gözaltına alındı.

TAHİR ELÇİ GÖZALTINDA

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı nın talebi üzerine, Bakırköy 2 nci Sulh Ceza Hakimliği nce hakkındaTerör örgütü propagandası yapmak suçundan yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, gözaltına alınmayı Baro Başkanlığı ndaki makam odasında bekledi. Yakalama kararı haberinin duyulması üzerine çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi, bölge barolarının başkanları, HDP milletvekilleri ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak Tahir Elçi yi Baro Başkanlığı binasında ziyaret ederek destek sundu. Diyarbakır Barosu na bağlı avukatlar da gece boyu binada bekleyerek Elçi ye destek verdi.

ZIRHLI ARAÇ VE ÇEVİK KUVVET EKİPLERİ DE BARO YA GELDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ın da binada bulunduğu saat 02.00 sıralarında Diyarbakır Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, zırhlı araçlar ve çevik kuvvet ekipleri ile birlikte Baro Adli Yardım binasına geldi. Daha sonra yelekli sivil polisler binaya çıkarak kapıda Baro Yönetim Kurulu üyelerine Sulh Ceza Hakimliği kararını tebliğ etti. Bu sırada Baro yöneticilerinin talebi üzerine sivil polisler kimliklerini göstererek mahkemenin yakalama kararını gösterdi. Kararın Tahir Elçi ye götürülmesi sırasında polislerin baro binasına girmek istemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Avukatlar Baro binasında herhangi bir arama kararı olmadığını söyleyerek, polislerin içeri girmemesini istedi. Bunun üzerine gelen polisler Tahir Elçi yi kapıda bekledi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE DEMOKRASİNİN GELDİĞİ BOYUT AÇISINDAN ÇARPICI BİR UYGULAMA

Kararın tebliğ edilmesinin ardından makam odasında bulunan Avukat Tahir Elçi, binada bulunan avukatların alkışları arasında polislerin yanına geldi. Elçi nin polislerin yanına gelmesi sırasında binada bulunan avukatlar Baskılar bizi yıldıramaz sloganları attı. Daha sonra baronun kapısına çıkan Tahir Elçi ye görevli polisler tarafından usul gereği Bakırköy 2 nci Sulh Ceza Hakimliği nin yakalama kararı okunarak, hakları anlatıldı. Bu sırada bazı avukatlar polislerin konuşmalarını yuhalayarak Şov yapmayın diye bağırdı. 

Burada bir konuşma yapan Tahir Elçi, Bir ifade, bir söz nedeniyle bir Baro Başkanı tutuklanıyor. Türkiye de ifade özgürlüğü ve demokrasinin geldiği boyut açısından çarpıcı bir uygulama yaşıyoruz. Bir Baro binasından Baro Başkanı ifadeleri nedeniyle tutuklanıyor şu anda “dedi.

ALKIŞ VE SLOGANLAR ARASINDA GÖZALTINA ALINDI

Konuşmanın ardından binaya gelen polisler Tahir Elçi yi gözaltına aldı. Elçi nin binadan çıkarılması sırasında da avukatlar alkış çalıp, slogan atmaya devam etti. Elçi nin gözaltına alınması sırasında yanında bulunan eşi de koluna girerek destek olmaya çalıştı. Tahir Elçi yalnız değildir , Baskılar bizi yıldıramaz sloganları ve alkışlar eşliğinde binadan çıkarılan Elçi, daha sonra arkasına dönerek destek olmak için gelen meslektaşlarını selamladı. Gözaltına alındıktan sonra polis aracına bindirilen Elçi, Türkiye özgür bir ülke midir, demokratik bir ülke midir bu manzara bunu çok iyi ortaya koydu “dedi.

AVUKATLAR PROTESTO ETTİ

Elçi nin bindirildiği aracın gidişi sırasında toplanan avukatlar uzun süre alkış çalıp, yuhalayarak kararı protesto etti. Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar, Tahir Elçi nin sabah uçağı ile İstanbul a götürüleceğini belirterek, Bizler de gideceğiz. Orada da başkanımızı yalnız bırakmayacağız. Bugün Başbakan yardımcısının açıklamaları bu kararın hangi merkezden verilen talimatla alındığının bir göstergesidir. Açık biçimde talimat verilerek böyle bir kararın alındığını görüyoruz. İlk defa düşüncelerini ifade ettiği için bir Baro Başkanı hakkında yakalama kararı çıkarılıyor. Bu esef verici bir durumdur, hukuka aykırıdır, çifte standarttır, hepimizi susturmaya dönüktür. Bizler susmayacağız ve başkanımızın yanında olacağız. Sonuna kadar onu savunmaya devam edeceğiz. O fikirleri de savunacağız, onu her yerde de savunacağız. Yarın akşam başkanımızla birlikte Diyarbakır a dönmeyi umut ediyoruz “dedi. 

TAHİR ELÇİ, YURT İÇİNDE SAKLANDIĞI GEREKÇESİYLE GÖZALTINA ALINMIŞ

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında çıkarılan yakalama kararının gerekçesinde yurt içinde saklandığı ve tüm aramalara rağmen kendisine ulaşılamadığı belirtildi.

Elçi ye tebliğ edilen yakalama kararında, gözaltına alınma gerekçeleri ayrıntılı olarak açıklandı. Kararda Elçi ninTerör örgütü propagandası yapmak suçundan hakkındaki soruşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacı ile yurt içinde saklandığı belirtildi. Kararda tüm aramalara rağmen Elçi ye ulaşılamadığı ve tebligat yapılamayacağı anlaşıldığından hakkında yakalama kararı çıkarıldığı kaydedildi. Kararda Elçi nin yakalandığında 24 saat içerisinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı nda hazır edilerek ifadesinin alınmasına hükmedildiği belirtildi. Tebliğ edilen yazının son kısmında Elçi nin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadesi alındıktan sonra tutuklanmak üzere sevk edilmesi halinde nöbetçi hakimlikçe değerlendirme yapılması belirtildi. Kararda tutuklama yönelik yakalama yapılmasına ve şüphelinin yakalanmasına karar verildiği ifade edildi.

TAHİR ELÇİ, İSTANBUL DA 

Bakırköy 2 nci Sulh Ceza Hakimliği nce hakkında yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, saat 02.20 sıralarında Diyarbakır da gözaltına alındı. Elçi, uçakla saat 08.00 sıralarında Atatürk Havalimanı na getirildi. Tahir Elçi, gazetecilerin Bir şey söyleyecek misiniz sorusuna, Yakalama talimatı verenler Türkiye de ifade özgürlüğü ile ilgili bir şeyler söyleyenler bu duruma bir şey söylesinler dedi. Elçi, sivil polisler eşliğinde ifadesi alınmak üzere Bakırköy Adliyesine götürüldüğü öğrenildi.

TAHİR ELÇİ, ADLİYEYE GETİRİLDİ

“PKK terör örgütü değildir” dediği için hakkında yakalama kararı çıkarılan ve dün gece Diyarbakır’da gözaltına alınarak İstanbul a getirilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Atatürk Havalimanı ndan Bakırköy Adliyesi ne getirildi.

Tahir Elçi, adliyede savcılık sorgusu için bekletiliyor. Elçi’yi destek olmak ve savunmak için çok sayıda avukat da Bakırköy Adalet Sarayı’na geldi.

Tahir Elçi, CNN Türk’te 14 Ekim tarihinde yayınlanan Tarafsız Bölge programında, “PKK terör örgütü değildir. Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi desteği olan bir siyasal harekettir” sözlerini sarf ettiği için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında “Terör örgütü propagandası” suçundan soruşturma başlatılmıştı.EN ÇOK OKUNANLAR

Çin imparatorlarının yemeğiydi... Artık Samsun'da da üretiliyor

1 Çin imparatorlarının yemeğiydi... Artık Samsun'da da üretiliyor

Sevgilisini öldüren kadın 'Namusumla oynadı' dedi

2 Sevgilisini öldüren kadın 'Namusumla oynadı' dedi

Yolda yaralı bulundu hastanede kurtarılamadı

3 Yolda yaralı bulundu hastanede kurtarılamadı

Samsun'da genci 4 yerinden bıçakladı

4 Samsun'da genci 4 yerinden bıçakladı

Samsun polisinden zehir baskını

5 Samsun polisinden zehir baskını

Samsun'daki belediye 16 personel alacak

6 Samsun'daki belediye 16 personel alacak

Samsun Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

7 Samsun Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

04 Haziran Perşembe Samsun hava durumu

8 04 Haziran Perşembe Samsun hava durumu

Silahlı kavgada ölü sayısı 4'e yükseldi

9 Silahlı kavgada ölü sayısı 4'e yükseldi

Samsun'da kazada Doblo ve Peugeot bu hale geldi: 1 yaralı

10 Samsun'da kazada Doblo ve Peugeot bu hale geldi: 1 yaralı

hızWeb