ARTIK SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hacı Eyüb Güler, esnafın sorunlar karşısında artık sessiz kalmayacağını belirterek Özellikle seçimden sonra taleplerimizi ve isteklerimizi açıkça dile getireceğiz dedi

 ARTIK SESSİZ KALMAYACAĞIZ

 

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hacı Eyüb Güler, Haberaks TV ekranlarında Burcu Düzgün ün hazırlayıp sunduğu Haberin Sesi programına konuk oldu. Güler, seçim sürecini değerlendirdiği programda, esnaf sayısının az olmadığını, bu nedenle milletvekili adaylarının her gittiği yerde esnaf ziyaretlerine büyük önem verdiğini söyledi. 

BU BİR TEHDİT DEĞİL
Samsun da kayıtlı 40 bin esnaf bulunduğunu, kayıt dışılarla birlikte 50 bin esnafın Samsun da yaşadığını belirten Güler, Seçmenin büyük bir kısmını esnaf  oluşturmaktadır. Fakat her nedense esnaf ve sanatkarın, nasıl bir kesim olduğunun adı konulmamıştır. Çünkü esnaf sanatkar bu zamana kadar hiç bir zaman devletine karşı gelmemiş, hiç bir olayın içinde olmamamış, provakasyon yapmamış, olduğu gibi gündemdeki olayları kabullenmiş bir kesimdir. Hiçbir zaman dik başlılık yapmamıştır, bayrağını her zaman seven bir kesimdir. Bizim teşkilatımız da sesizce çalışmalarını yürütmektedi. Ama bundan sonra böyle olmayacak. Bu bir tehdit değil, biz de ne olduğumuzu göstererek, sesimizi duyuracağız. Bundan sonra isteklerimizi, taleplerimizi daha yüksek sesle dile getireceğiz. Esnaf sanatkar deyip geçmeyin, ayakta kalabilmemiz için bizimde sorunlarımıza öncelikle eğilmeleri lazım, bunun için konuşacağız diye konuştu.

ESNAF DA YAŞAMALI
Tek partili bir iktidarın esnaf için daha faydalı olacağına inandıklarını kaydeden Güler, şunları söyledi: 7 Haziran seçimlerinde halkımız koalisyon istedi ama siyasi partiler beceremediler, olmadı. Biz onlara tabii ki karışamayız. Partilerin vatlerini duyuyoruz; faizsiz krediler başta olmak üzere hepsi de güzel şeyler. Gençleri esnaflığa teşvik edilmesi, karşılıksız para vermek, desteklemek  çok güzel ama var olan esnafın da yaşaması lazım. Mesela Sosyal Güvenlik primi destekleme emeklilerden yüzde 15 den yüzde 10 a indi, hatta şimdi o da kalkcak. Bunun gibi gelişmeler çok güzel, ama AVM Yasası gibi sürüncemede olan konularda var onların da bir an önce sonuçlanmasını istiyoruz. Yasa çıktı yasadaki yönetmelikler faliyete geçmedi bunları bekliyoruz.

PRİM VE VERGİ DÜŞMELİ
Asgari ücret artışının partilerin seçim vaadlerinde yer almasını da değerlendiren Güler, Bu  güzel bir gelişme ancak  burda ödenecek SGK primleri, vergiler işverene yük getirecektir. Burdaki düzenlemede de SGK primleri ve vergilerin düşük tutulmasını bekliyoruz. Biz tüccar değiliz küçük esnafız  ifadelerini kullandı.

Pirsu DÜZGÜNEN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb