YOLLARIN FATURASI: 200 MİLYON TL

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, 1.5 sene içerisinde yaklaşık 450 km yol yaptıklarını belirterek, “Bu 1,5 yılda ihalelerle birlikte yollara yaptığımız masraf 200 milyon liralıyı buldu” dedi.

YOLLARIN FATURASI: 200 MİLYON TL

Yaptıkları yol çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Mustafa Yurt, yol problemini kesinlikle kökten halledeceklerini vurguladı. Yurt, “6 bin 360 sayılı Yasa, geçen yıl mahalli idari seçimlerinin hemen ardından yürürlüğe girdi. 1,5 senedir biz ağırlıklı çalışmalarımızı köylerimizden mahalleye dönüştürülen yerlerde yapıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün çok veciz bir sözü var. 1920 yıllarında söylenmiş. Diyor ki, ‘Gittiğim her yerde benden 2 şey istediler. Birincisi mektep, ikincisi yol.’ 1920-2015, 90 yılı aşkın bir süre sonra bile yol problemlerinin konuşuluyor olması Belediyemizi, Başkanımızı ve AK Partimizi çok üzüyordu. Türkiye’de 58. hükümetle birlikte başlayan acil eylem planı hazırlandı. İlleri illere bağlayan, ilçeleri ilçelere bağlayan ve illeri ilçelere bağlayan yolların tamamı bölünmüş yol haline getirildi. 2002 yılından bu yana 18 bin kilometre bölünmüş yol yapıldı. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak Özel İdarelerin kapatılmasından sonra yeni hizmet alanımıza dahil olan yerlerde yolların gerçekten içler acısı olduğunu gördük. Samsun’da acil eylem planı ilan ettik. Bu kapsamda ‘bin 244 tane mahallenin tamamının köy geçişlerini kaplamayla kaplayalım’ dedik. ‘Uzun ömürlü olsun’ dedik. Parke yapılabilecek yerlerde parke, beton yapılabilecek yerlerde beton, sıcak karışım yapılabilecek yerlerde de sıcak karışım kaplamaları yapılması kararını aldık” diye konuştu.

“BU MÜTHİŞ BİR RAKAM”

Yoların alt yapısının çok bozuk olduğunu belirten Yurt, “30 Mart seçimlerden bugüne kadar 1,5 senede yaklaşık 151 mahallede 270 km beton yol yaptık. 95 mahallede 165 km bitümlü sıcak karışım yaptık. 150 km’de asfalt sathi kaplama yeniledik. Bu müthiş bir rakam. Toplamda 1,5 senede 450 km’ye yakın bir yol yaptık. Bizim bu kadar kısa bir sürede yaptığımız yol Samsun’dan Ankara’yı geçiyor. Bunlar uzun ömürlü kaplamalar. Biz artık beton veya betonarme yaptığımız yola bir daha dönüp bakmıyoruz. Böylesine uzun ömürlü yolları yapmaya başladık. Hizmet süremizin sonuna kadar yani 2019 yılının Mart ayına kadar köy yollarındaki bütün kaplama problemlerini halletmeyi hedeflendik. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde bin 200 km daha beton, betonarme yol yapacağız. 400-500 km daha da bitümlü sıcak karışım yapacağız. 1920 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ama bugün bile en önemli problemlerden biri olan yol problemini hizmet süremizin sonuna kadar kesinlikle kökten halledeceğiz. Bu 1,5 yılda ihalelerle birlikte yollara yaptığımız masraf 200 milyon liralıyı buldu” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Malatya'da 4.4 büyüklüğünde deprem

1 Malatya'da 4.4 büyüklüğünde deprem

Hatay'da çöplük alanda çıkan yangın söndürüldü

2 Hatay'da çöplük alanda çıkan yangın söndürüldü

Takla atan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

3 Takla atan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Soba bacasına giren yavru kediyi kurtarmak için seferber oldular

4 Soba bacasına giren yavru kediyi kurtarmak için seferber oldular

Seçer'in borçlanma talebi, sert tartışmalar ve gerginliklerle bir kez daha redde

5 Seçer'in borçlanma talebi, sert tartışmalar ve gerginliklerle bir kez daha redde

Kamyonetle traktör çarpıştı: 3 yaralı

6 Kamyonetle traktör çarpıştı: 3 yaralı

Tekirdağ'da kamyon tıra arkadan çarptı: 1 yaralı

7 Tekirdağ'da kamyon tıra arkadan çarptı: 1 yaralı

Kırşehir'de, ani bastıran dolu ve sağanak nedeniyle sel oluştu

8 Kırşehir'de, ani bastıran dolu ve sağanak nedeniyle sel oluştu

Cinayet zanlısı kovalamaca sonucunda yakalandı

9 Cinayet zanlısı kovalamaca sonucunda yakalandı

İstanbul'da gece yarısı çok sayıda adrese terör operasyonu

10 İstanbul'da gece yarısı çok sayıda adrese terör operasyonu

hızWeb