BİZ HESABI İYİ YAPTIK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Asgari ücreti özel sektör veriyor. Bazı düşük katma değerli sektörler var, bu sektörler zorlanabilir. Biz o sektörlere de seçim sonrası bir takım destekler var dedi.

 BİZ HESABI İYİ YAPTIK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gündemi değerlendirerek, seçim bölgesi olan Gaziantep teki sorunlar ve projelere ile ilgili konuştu. 

1 Kasım seçimlerine giderken AK Parti nin, ekonomik vaatlerini ön plana çıkarması ile ilgili Bakan Şimşek, bu projenin 7 Haziran seçimleri öncesinde de yapıldığını kaydetti.

Bakan Şimşek, asgari ücret konusundaki vaatler hususunda işverenlerle temasının olup olmadığının sorusuna, kendilerinin asgari ücret noktasındaki temkinli duruşlarının da bununla ilgili olduğunu bildirerek şu ifadelere yer verdi:
Asgari ücreti özel sektör veriyor. Bazı düşük katma değerli sektörler var, bu sektörlerde zorlanabilir. Dünyaya açık bir ülkeyiz, bu da bir maliyet unsuru. Biz o nedenle hesabı çok iyi yaptık, bazı sektörler etkilenebilir, o sektörlere de seçim sonrası bir takım destekler var. Onları nasıl daha rafine hale getirebiliriz, bakacağız.

Ama şu bir gerçek, biz 7 Haziran öncesinde iş dünyası ile bir araya geldik ve Bakın sizin kesenizden bol bol millet yarışa girmiş. Bu konuda sözünüz yok mu? Bir şey söylemeyecek misiniz? dedik. Hiçbirinden ses çıkmadı, hiçbiri çıkıp Bir saniye, bunu nasıl yapacaksınız, benim kesemden niye vaatlerde bulunuyorsunuz demedi. Biz de Madem öyle, siz sesinizi çıkarmıyorsunuz, demek ki sorun yok dedik. O zaman daha makul, uygulanabilir düzeyde dedik .

Bakanı Şimşek, gelecek yıl kamuya alınacak 74 bin personelin dağılımının ile ilgili soruya, önceliklerinin insan olduğunu belirterek, 2016 bütçesinde de en büyük payı eğitime ve sağlığa ayırdıklarını söyledi. Personel alımında da birinci öğrenciliklerinin öğretmen olacağını açıklayan Şimşek, 2003 yılından bu yana 500 binin üzerinde öğretmen alımı yaptıklarının altını çizdi.

Taşeron işçilere yönelik çalışmaları da değerlendiren Maliye Bakanı Şimşek, asıl işte çalışan taşeron işçilerinin hepsini kadroya alınacağını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bugüne kadar taşeron işçilerin özlük haklarına yönelik bir çok iyileştirme yaptık. AK Parti sorunları çözmüştür. Taşeron işçi kardeşlerimizin durumunu da iyileştirdik, iyileştirmeye devam edeceğiz, sorunlarını da çözeceğiz .

Bakan Şimşek Türkiye nin en acil sorunları nedir? sorusuna, “Türkiye nin en büyük sorunu şu anda siyasi belirsizliktir. Türkiye nin en büyük, en temel sorunu şu anda hükümetin kurulamamış olması, seçime gidiyor olmamız ve bu seçimden de maalesef şu an itibarıyla kesinlik arz eden bir sonucun görülmemesi. Çünkü bu seçimden de güçlü bir hükümet çıkmazsa, istikrar devam etmezse, reform yapılamazsa Türkiye yi zor günler bekliyor ifadelerini kullandı.

Türkiye de hükümet boşluğu oluşturmamak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Aslında AK Parti nin devamı gibi bir algı olduğu için piyasalarda, ekonomide çok büyük sıkıntı yaşanmadı ama bu, bu şekilde devam edemez. Koalisyon hükümetleri geçmişte maalesef Türkiye nin yaralarına merhem olmamıştır diye konuştu.

Bakan Şimşek, 1 Kasım ın ardından Türkiye de güçlü bir hükümetin ortaya çıkması ve reformlara devam edilmesi halinde, orta ve uzun vadede Türk lirasının değer kazanacağını vurguladı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da kadro netleşiyor

1 Samsunspor'da kadro netleşiyor

Samsun Türkiye'de 4. sırada

2 Samsun Türkiye'de 4. sırada

Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

3 Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

4 Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

5 Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

6 Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

7 Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

Boyayı, yoğurt zannederek yedi, Samsun'da kurtarılamadı

8 Boyayı, yoğurt zannederek yedi, Samsun'da kurtarılamadı

Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

9 Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da kayıp genç bulundu

10 Samsun'da kayıp genç bulundu

hızWeb