Mezuniyet sonrası eğitimde eksiklik var

OMÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramis Çolak, Mezuniyet sonrası eğitim konusunda büyük bir eksiklik var dedi

Mezuniyet sonrası eğitimde eksiklik var

5. Karadeniz Endokrinoloji Günleri , mezuniyet sonrası eğitim toplantısı, Türk Nöro-Endokrinoloji Derneği ve OMÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı işbirliğiyle Samsun’da düzenlendi. Bir otelde yapılan toplantıya Samsun, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Sinop, Erzurum, Sivas, Tokat, Amasya, Çorum illerinden iç hastalıkları ve endokrinoloji uzmanları katıldı. 

BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAK
Toplantının açılış konuşmasını yapan OMÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramis Çolak, Bilgi çağı olarak adlandırılan günümüzde bilim ve teknoloji alanında baş döndürücü şekilde hızlı ilerlemeler olmaktadır. Bu gelişmelerin en fazla olduğu alanların başında da tıp eğitimi gelmektedir. Bu nedenledir ki tıp eğitimi ömür boyu devamlılık arz etmektedir. Endokrinoloji bilim ve teknolojideki deyimlerden en fazla etkilenen bilim dallarından birisidir. Bilim ve teknolojideki baş döndürücü ilerlemelerle her gün yeni bir hormon keşfedilmekte, mevcut hormonların yeni bir etkisi bulunmakta, yeni tetkik ve görüntüleme yöntemleri uygulamaya girmektedir. Bunlar da tanı ve tedavi kılavuzlarında hızlı değişikliklere yol açmaktadır. Ülkemizde mezuniyet öncesi eğitimin üniversiteler bünyesinde birbirine yakın standartlarda gitmesine rağmen, mezuniyet sonrası eğitim konusunda büyük bir eksiklik vardır. Bu gerçekten hareketle toplantımız bölgemizdeki bu eksikliği gidermede büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.

UZMANLAR BİLGİ VERDİ
Prof. Dr. Ramis Çolak takiben akademisyen-yazar, Prof. Dr. Hüsrev Hatemi Geçmişten Günümüze Türkiye de Endokrinoloji Bilim Dalının Gelişimi ve Tıp Eğitim Sisteminin Dünü, Bugünü ve Yarını konulu konferans verdi. Gebelik ve tiroit hastalıkları panelinde Atatürk Üniversitesi nden Prof. Dr. Habib Bilen, Recep Tayyip Erdoğan(RTE) Üniversitesi nden Prof. Dr. Ekren Algün ve OMÜ den Doç. Dr. Ayşegül Atmaca; gebelik ve tiroit hastalıkları hakkındaki güncel bilgileri paylaştılar. OMÜ den Prof. Dr. Hulis Atmaca, yüz kızarıklığı ve terleme bozuklukları hakkında bilgi aktardı. Prof. Dr. Ramis Çolak, Kırıklale Üniversitesi nden Prof. Dr. Şenay Arıkan, Tokat Üniversitesi nden Doç. Dr. Faruk Kutlutürk tarafından diyabette yeni tedaviler panelinde, diyabet tedavisinde yeni geliştirilmekte olan ilaçlar ve tedavi rejimleri ayrıntılı olarak incelendi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da kadro netleşiyor

1 Samsunspor'da kadro netleşiyor

Samsun Türkiye'de 4. sırada

2 Samsun Türkiye'de 4. sırada

Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

3 Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

4 Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

5 Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

6 Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

Samsun'da otomobil ağaca çarptı

7 Samsun'da otomobil ağaca çarptı

Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

8 Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

9 Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

03 Haziran Çarşamba Samsun hava durumu

10 03 Haziran Çarşamba Samsun hava durumu

hızWeb