İŞTE HASTALIĞININ NEDENİ

Doktoru Adnan Bağrıaçık, karaciğerin aldığı binlerce yumruk darbesinden dolayı Sinan Şamil Sam ın hastalığının günden güne kötüye gittiğini belirtti.

İŞTE HASTALIĞININ NEDENİ

Yoğun bakımda tedavisi süren eski dünya kıtalararası ağır sıklet boks şampiyonu Sinan Şamil Sam ın doktoru Adnan Bağrıaçık, milli boksörün sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi. Sam ın karaciğer yetmezliğine hafta sonu böbrek yetmezliği bulgularının da eklendiğine belirten Bağrıaçık, Şu anda yoğun bakım servisinde yatıyor. Hayati tehlikesi maalesef var. Hastalığının sebebi, birincisi spor hayatı sırasında geçirdiği karaciğer iltihabı, hepatit diyoruz biz buna sarılık denir halk arasında. İkincisi ise karaciğerin aldığı binlerce yumruk darbesi. Boksta karaciğer bölgesi çok kullanılan bir bölgedir. dedi.

Geçtiğimiz günlerde karaciğer yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan milli boksör Sinan Şamil Sam ın doktoru Opr. Dr. Adnan Bağrıaçık, milli boksörün sağlık durumuyla ilgili Cihan Haber Ajansı na (Cihan) bilgi verdi.

Şamil Sam ın acil organ nakli olması gerektiğini söyleyen Bağrıaçık, Sinan bize karaciğer yetmezliği tanısıyla geldi. Ve 6 yıldır organ nakli bekliyor. Bayağı ilerlemiş kötü bir durumda. Biz de 10 gündür hastaneye yatırarak tedavi ediyoruz. Fakat hafta sonu böbrek yetmezliği bulguları da eklenince bu sefer yoğun bakım servisine aldık. Şu anda yoğun bakım servisinde yatıyor. Hayati tehlikesi maalesef var. Organ nakil merkezinin bizden son durumuyla ilgili istediği raporlar vardı. Geçen haftanın sonları bunları ulaştırdık. Hem Sinan ın aciliyet durumu, hem de organ naklinde bir takım puanlamalar yapılıyor onların istediği şeylere uygun bir rapor çıkardık. Ve sanırım organ nakil sırasında üst sıralarda. dedi.

140 KİLO OLDUĞU İÇİN KARDEŞİNDEN ALACAĞIMIZ PARÇA YETMİYOR, KADAVRADAN TAM KARACİĞER NAKLİ YAPILMASI KARARI ALINDI

Milli boksör için kız kardeşinin dokularının uyuştuğu ancak kız kardeşinden alınacak parçanın Sinan Şamil Sam için yeterli olmayacağını belirten Adnan Bağrıaçık, Bu aşamadan sonra ilk fırsatta hastaya organ nakli olacağı hastaneye sevk edip uygun bir nakilin gerçekleşmesini bekleyeceğiz. Bizim şu anda yaptığımız tedavi tamamen eksiklerini yerine koyuyoruz. Yani her gün kan veriliyor, her gün kanama olmaması için bir takım bazı sıvılar veriliyor. Ama bunun kesin tedavisi karaciğerin komple değişmesi gerekiyor. Karaciğer de aslında kardeşinin değerleri tuttu, dokuları uyumlu çıktı. Fakat Sinan spor hayatında da ağır sıklet bir boksördü. Şu anda da kilosu yaklaşık 140. Organ nakli yapılacak bütün merkezlerle de görüştüm. Hepsinin bütün hocaların ortak görüşü canlı bir donörden yani kız kardeşinden alacağımız karaciğerin Sinan a yetmeyeceği tarzında. Çünkü kız kardeşinden alacağımız belli bir miktar karaciğer olacak. Daha büyük bir parça alırsak bu sefer alacağımız kişinin sağlık durumu bozulacak. O alabileceğimiz küçük parça da Sinan a yetmiyor. Onun için kadavradan alınmasına karar verdiler. Tam bir karaciğer alınmasına karar verildi. Kadavra dediğimiz şey de beyin ölümü gerçekleşmiş, artık tıbbi olarak yapılacak bir şeyi kalmamış tamamen ölümünün gerçekleşmesini beklediğimiz hastalar anlamına geliyor. Ülkemizde maalesef bu şekilde çok az organ bağışı var. Kadavranın nakli Türkiye de yurt dışına göre çok düşük nadir seyrediyor. diye konuştu

SİNAN, NAKİL SONRASI SAĞLIĞINA KAVUŞURSA SPOR HAYATINA DEVAM EDEMEZ

Tedavinin gerçekleşmesinin ardından Sinan Şamil Sam ın sağlığına kavuşması durumunda spor hayatına devam edemeyeceğini ifade eden Bağrıaçık, Sinan için de bir an önce bir organ naklinin gerçekleşmesini ve bir organ bağışının çıkmasını beklemek. Karaciğer nakli eğer ameliyatı problemsiz atlatırsak, organ reddi de olmazsa Sinan inşallah sapasağlam sağlıklı olarak aramıza katılır. Türk sporuna da katkıda bulunur. Çünkü Sinan Şamil Sam, Türk Boks tarihinin en iyi boksörü. Tabii ki yeni boksörlere öğreteceği çok şey var. Onun için Sinan ın biran önce sağlıklı olarak aramıza dönmesini istiyoruz. Sağlığına kavuştuğunda spor hayatına devam edemez. Zaten bu rahatsızlığı nedeniyle spor hayatını bırakmıştı. şeklinde konuştu.

KARACİĞER BİNLERCE YUMRUK DARBESİ ALMIŞ

Milli boksörün hastalığının nedenleri konusunda iki tespitlerinin olduğunu belirten Bağrıaçık, sözlerini şöyle sürdürdü: Aslında bu karaciğer yetmezliğine giriş tablosunun da şu ana kadar tespit edebildiğimiz iki nedeni var. Birincisi spor hayatı sırasında geçirdiği karaciğer iltihabı, hepatit diyoruz biz buna sarılık denir halk arasında. İkincisi ise karaciğerin aldığı binlerce yumruk darbesi. Boksta karaciğer bölgesi çok kullanılan bir bölgedir. Bunların etken olduğunu düşünüyoruz. Onun için tekrar boks hayatına dönmesi mümkün değil ama boksta eğitmen olabilir, yönetici olabilir. Sinan dan Türk boksu her şekilde faydalanabilir.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

1 Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

2 Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

3 İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

4 HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

5 Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

6 Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

Bimcell TL Yüklemesi

7 Bimcell TL Yüklemesi

Gemlik'te kaza yapan araç takla atarak zeytinlik tarlasına uçtu: 3 yaralı

8 Gemlik'te kaza yapan araç takla atarak zeytinlik tarlasına uçtu: 3 yaralı

hızWeb