Sanayici alan istiyor

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Samsun da büyük bir sanayi alanı yaratabilirsek, dışarıdan da büyük yatırımcıların geleceğine inanıyorum. İhracatımız bu yönde gelişecek, işsizlik oranımız bu alanda düşecek” dedi

Sanayici alan istiyor

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kentteki yatırımlardan OSB, projelerden istihdam sorunun çözümüne kadar pek çok konuda Haber Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. 


HABER GAZETESİ: Sayın Murzioğlu, odada karşılaştığınız en önemli sorun nedir, çözümü için ne yapıyorsunuz?

SALİH ZEKİ MURZİOĞLU: İstihdam için hiç duyuru yapmamıza gerek yok, benim evimde işimde ve ticaret odasında en çok karşılaştığım sorun işsizlik. Karşılaştığım 10 kişinin en az 5-6 tanesi bana kendisine iş imkanı sağlamak için geliyor yardımcı olmamızı istiyor. Türkiye deki işsizlik oranını biliyorsunuz. Samsun da da Türkiye deki işsizlik oranı ile paralel gidiyor. Biz burada çalışacakları istihdam ederiz, bir İş-kur gibi çalışırız. Bundan emin olun. 

HABER GAZETESİ:  İstihdamı artırmak için yatırımların ve ihracatın artması gerekiyor. Oda olarak bu konula ilgili nasıl bir çalışma yöntemi izliyorsunuz?

SALİH ZEKİ MURZİOĞLU: Ticaret ve Sanayi odasının ihracatımızla alakalı çok farklı girişimleri var. Biz ihracatımızın gelişimi için bir master planı hazırladık bir kitapçık haline getirdik uygulamaya koyduk. Fakat günümüz şartları gereği master planda çıkan hedeflere ulaşmamız biraz zor oldu. Biz 2023 yılında hedefimiz 9 milyar dolardı. Fakat görülüyor ki, Türkiye nin 2023 yılında ihracatının 500 milyar dolar Samsun unki de 9 miyar dolar olacağından itibarla, bu rakamları bugün itibariyle yakalayamayız ama ihracatı geliştirmek amacıyla yürüttüğümüz farklı projelerimiz var. Ekonomi Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz UG programı kapsamında, kümelenmeden Samsun da 3-4 tane sektör seçtik. İlk önce medikal sanayiyi seçtik, daha sonra mobilyayı, gıda üretimini ve şimdi elimizde işlediğimiz inşaat malzemeleri sektörü var. Medikal sanayi için Almanya nın Duesseldorf kentinde ve Cezayir de fuarlara katıldık. Daha sonra mobilya sektörünü ele aldık. Önce Çin e gittik, tabi bunları yaparken Ticaret ve Sanayi Odası nın ve KOSGEB in veri tabanına kayıtlı kişileri tespit ettik ve onlarla beraber Çin, İtalya ve Dubai ye gittik burada fuarlar düzenledik. Daha sonra da gıda sektörüyle beraber önce Moskova da, daha sonra gıda ve mobilya sektörünü birleştirerek Rusya nın Krasnodar kentinde fuara katıldık. Krasnodar da iki sektörden 80 i aşkın imalatçı ile beraber, bu fuarı yapacağımız mevsim kıştı ve orada fuar alanı lokal olduğu için şehrin dışında olması itibariyle orada rağbet görmeyeceğini düşünerek önce şehrin meydanında çadır fuarı düzenlemeye karar verdik. Daha sonra yaptığımız araştırmalar neticesinde Krasnodar un en büyük alışveriş merkezlerinin bir tanesinde 2 bin metre karelik boş bir alan bulduk ve orayı kiraladık. Burası alıveriş merkezinin 3. katınaydı. Biz burada 80 imalatçının ürettiği ürünleri tırlara yükleyip oraya götürdük ve bunları orada stantlar açtık ve şehrin 30 a yakın bürokratını Samsun dan direkt bir uçuş yaparak Krasnodar a gittik. Orada şehrin ileri gelenleriyle, fuarımızı açtık. Fuar içinde çok farklı atraksiyonlar yaptık. Bunlardan bir tanesi fuarımızı ziyaret etmeleri için, birkaç tane hostes arkadaşların dağıttığı kuponlarla standı ziyaret etmeleri halinde bir çekiliş yapılacağını ve çekilişte ürettiğimiz ürünlerden hediyeler verileceğini söyleyerek, çocuklara balonlar vererek dikkat çekmeye çalıştık. Oraya gitmeden önce, oradaki radyolarda ve televizyonlarda bu fuarın reklamlarını yaparak bir fuar düzenledik. Yavaş yavaş geri dönüşleri de oldu. Aynı şekilde bunu, Soçi de de yapmayı planlıyoruz. Bu yaptığımız işler ihracatımızın gelişmesine büyük katkı sağlıyor.


HABER GAZETESİ: Sanayici, işadamı yatırımı yaparken onlar da en çok istihdamda nitelik konusunda sorun yaşıyor galiba. Bu konuda da şikayetler alıyor musunuz?

SALİH ZEKİ MURZİOĞLU: Sanayicinin en büyük problemlerinden bir tanesi yetişmiş ara eleman bulamamak. Yani vasıfsız eleman her zaman bulunuyor ama örnek vereyim bir tornacı veya bir hizmet yerinde hostluk yapan birisi, lokantada garsonluk yapan birisi bulunamıyor. Bardağı nasıl tutacağını, tabağı nasıl taşıyacağını bilemiyor. Her işi yaparım diyor ama karşımıza hiçbir işi yapamayan birisi çıkıyor. Biz, Türkiye odalar ve borsalar birliği, milli eğitim bakanlığı, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı bir araya gelerek adına UMEM10 dediğimiz bir proje geliştirdik. UMEM10, ara eleman arayan iş yeri sahiplerimize eleman yetiştirmek için geliştirdiğimiz bir proje. Örneğin, bir sanayicimize kalıp işinde çalıştıracağı torna tesviyeci ihtiyacı oluyor ve bize müracaat ediyor. İster kendi iş yerinde, isterse bizim milli eğitim bakanlığına bağlı sanat okullarında, ister sanayici bize istihdam edeceği kişiyi getiriyor veya biz buluyoruz. Eğer iş yerinde olursa 5 kişi, eğer milli eğitime bağlı okullarda olursa 10 kişi olarak alıyoruz ve meslekle alakalı eğitiyoruz. Burada şu da var, eğer işveren bize derse ki ben kendim bunu eğitecek hocam var, eğitmenim var derse o şekilde de eğitiyoruz. Bizim tayin edeceğimiz, projenin başına getireceğimiz birisiyle beraber de öğretiyoruz. Bu zaman çerçevesinde, istihdam edeceğimiz kişilere her birine, 6 ay süresince 25 lira cep harçlığı veriyoruz. Bunun yanı sıra, mesleki hastalıklara, kazalara karşı sigorta ve genel sağlık sigortalarını da yaptırıyoruz. Eğitimi bizden isteyen işverenler, kursiyerlerin yüzde ellisini 6 ay sonra istihdam etmek zorunda. 6 aydan sonra proje bitmiyor, 4.5 sene işveren katkı payını da yine devlet ödüyor. Biz, 1500 ün üzerinde böyle eleman yetiştirerek Samsun daki işyerlerinde istihdam yapmalarını sağladık. Projemiz hala devam ediyor. Bize müracaatları halinde, işverenlerimiz hangi meslek dalında olursa olsun, sadece hizmet sektöründe değil, aklınıza gelebilecek her meslek grubunda biz bu kursları açıyoruz. Ve Samsun işverenin hizmetine sunuyoruz. 

HABER GAZETESİ: Tabi bir de devam eden Lojistik Köy projesi var. Bu projede hangi safhaya ulaşıldı?

SALİH ZEKİ MURZİOĞLU: Lojistik köy projesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nın program otoritesi olduğu, bölgesel rekabet edebilirlik operasyonel kapsamı programında yürütülen 45 milyon avro bütçeli, Türkiye nin en büyük makro projelerinden bir tanesi. Biz bunun için Büyükşehir Belediyesi, o zamanki İl Özel İdaresi, borsamız ve Tekkeköy Belediyesi ile bir araya gelerek ortaklık yapısı oluşturduk. 693 dönüm bir arazinin tapusunu alarak projeye başladık. Geçtiğimiz ay içerisinde altyapısının ihalesi yapıldı şimdi yer teslimi için müteahhidi bekliyoruz. 


HABER GAZETESİ: Ya Teknopark Projesi. Onda gelinen son durum nedir?

SALİH ZEKİ MURZİOĞLU: Samsun TEKNOPARK projemiz, Samsun Teknopark A.Ş olarak kuruldu. 2009 un 1 Nisan ında başlandı. Bugün 5 bin 500 metre karelik inşaatı bitirildi ve dersliklerinde firmalarımız geleceğe yönelik İnovasyon çalışmalarına devam ediyorlar. TEKNOPARK üniversite içerisinde, üniversitenin bize verdiği 80 bin metre karelik alan içerisinde kuruldu. Şu anda orada hem fiziksel imkanlardan hem de üniversitenin bilgi birikiminden faydalanmak için yapıldı. Biz Samsun da Teknopark ta farklı bir oluşum yaptık. Bazı kuruluşların yanı sıra, özel sektörü de Teknopark ın içerisine kattık. Merkez organize sanayimiz içerisinde, bizim ilk 500 ve ikinci 500 sanayi kuruluşu içerisine giren firmalarımızdan bir kısmını sembolik de olsa buraya ortak yaptık. Çünkü onların inovasyon ve ARGE’lerine teknoparkın büyük faydaları olacaktı. Bugün Teknopark A.Ş. faaliyetlerine devam ediyor. Fuar ve kongre merkezine geldiğimizde, benim yaşımda olanlar fuarı çok iyi bilirler. Samsun un bir fuar geleneği vardı. Fuar nedir, günün yeniliklerini orada insanlara göstermek. Dünya da ne olup ne olmadığını, gerçi bugün internetten her şeyi görebiliyorsunuz ama o gün fuarcılık o gün o şekildeydi, bugün de ihtisas fuarları olarak dünyanın her yerinde var. Bunu geliştirmek ve fuar geleneğini yaşatmak için Samsun da bir fuar ve kongre merkezi yapmak için bazı kurumlar bir araya geldik. Ticaret ve Sanayi Odamızın önderliğinde, hazırladığımız projeyi kalkınma ajansına vererek, kalkınma ajansından 7 milyon TL lik bir hibe kazandık. Bununla beraber yüzde 30 Ticaret ve Sanayi Odası, yüzde otuz o zaman var olan İl özel idaresi, yüzde 30 Büyükşehir Belediye Başkanı, yüzde 5 Ondokuz Mayıs üniversitemiz, yüzde 5 de ticaret borsamızın ortak olduğu bir fuar ve kongre merkezi projemizi başlattık. Bu bildiğiniz gibi Tekkeköy ilçemizde, yeni stadımızın yapıldığı, 7500 kişilik kapalı spor salonunun olduğu o ada üzerinde 55 bin metre kare bir alanda, iki tane 4 er bin metre karelik hangarla, ortasında iki katlı bir fuaye ve kongre merkeziyle beraber 12 bin metre karelik inşaatı yaptık. Toplam maliyeti 117 milyon artı KDV ye mal oldu bize. 2014 yılı içerisinde burayı bitirdik. Daha sonra buranın işletilmesi konusunda ihaleye çıktık ve Türkiye de fuar işini çok iyi yapan fuarcılıkta önder olan TÜYAP fuarcılık burayı bizden kiraladı. Oto show fuarıyla beraber açılışını yaptık, şu anda 2015 yılı içerisinde 4 tane fuar gerçekleştirdik. 2016 yılı içerisinde 6 tane fuar, ondan sonraki yıllarda da en az 8 fuar yapmak kaydıyla kendilerine verdik. Bu arada da kongre merkezimizin, kongre salonlarının teftişini yapmamıştık. Bunu da kendilerine verdik, kiralama yoluyla verdiğimiz için kiradan düşmek kaydıyla onu da yapıp bitirdiler. Bugün fuar ve kongre merkezi Samsun halkının hizmetinde.

HABER GAZETESİ: İşsizliğin çözümü için yatırım şart. Ancak sanayici de yeni yatırım için, yatırımını geliştirmek için arsa bulamamaktan yakınıyor. Bu sorun nasıl çözülecek?

SALİH ZEKİ MURZİOĞLU: Samsun da mevcut sanayicimiz işini geliştirmek için sanayi alanları bulamıyor. Biz de övünerek Samsun da 5 tane organize sanayi kurduğumuzu söylüyoruz. Ama Samsun merkez organize sanayi ve gıda organize sanayimizin haricinde kurduğumuz 3 tane organize sanayi, bir yatırımcının yatırım yapacağı doğrultuda değil. Sanayicimiz biraz nazlı. Sanayicimiz, limana-havaalanına yakın olsun, lojistiğin daha kolay olduğu bir yer istiyor. En büyük etkenlerden bir tanesi burada, çalışan elemanın oraya transferiyle alakalı ilçe organize sanayi bölgelerimizde büyük zorluklar var. Mesela Kavak organize sanayimiz Samsun dan 42 kilo metre uzakta ve fiziki şartları çok kötü. 1. etap organize sanayimiz doldu, yatırımcılar orada üretim ve istihdam yapıyorlar. 2. etap sanayimizi açmaya geldiğimizde, yapacağı altyapı yapılacak üstyapıya bedel bir yatırım gerektiriyor. Bunun için yatırımcı bundan kaçınıyor. Bafra yı uzak tutuyorlar. 
Samsun da büyük bir sanayi alanı yaratabilirsek, sadece Samsun içinde değil, dışarıdan da büyük yatırımcıların geleceğine ben inanıyorum. İhracatımız bu yönde gelişecek, işsizlik oranımız bu alanda düşecek. Bununla ilgili çalışmalarım devam edecek.

HABER GAZETESİ: Sanayici yatırım yapıyor, istihdam sağlıyor, ihracat yapıyor ama mallarını satmak için yurt dışı çıkışında vize sorunları çok yoruyor. Bu konuda bir çalışmanız var mı?

SALİH ZEKİ MURZİOĞLU: Bizim bir eksikliğimiz, işadamı üretiyor, ihracat yapıyor, ülke ekonomisine katkı sağlıyor, çalıştırıyor, işsizliği önlüyor, bunun yanı sıra ihracatını geliştirmek için ürün sattığı ülkeye gittiği zaman bir vize problemi ile karşı karşıya kalıyor. Bunu hepimiz yaşıyoruz. Türkiye nin en büyük sanayicileri bile bunu yaşıyor. Bir ara hükümet demişti ki, ihracat yapan firmaların belli sayıda kişilere yeşil pasaport gibi pasaport verilecek. Ama askıda kaldı. İşadamları, sanayiciler olarak bunu bekliyoruz. Hala, rafta kalmasını değil, raftan önümüze gelmesini bekliyoruz. Biz oda olarak, 2013 yılında 18 ülkenin büyükelçi ve büyükelçiyi temsil eden makamlar düzeyinde temsilcilerini getirdik. Ülke temsilcileri arasında hem iki ülke arasındaki ikili ilişkiyi ve ticareti geliştirmek hem de vize konularına çözüm sağlamayı hedefledik. Bu arada Türkiye odalar ve borsalar birliğinin Macaristan büyükelçisiyle beraber yaptığı bir proje var. Belki bu basında yer almadı, bu bizim eksikliğimiz az önce dediğimiz gibi. Biz kendimizi çok iyi pazarlayamadık. Macaristan büyükelçiliği ile beraber bir anlaşma yaptık. Macaristan, bizim verdiğimiz referansla Türk işadamlarına 3 yıllık vize veriyor. Bir tek şart öne sürüyor, ilk defa benim ülkeme gelecek bir kere giriş çıkış yapacak ondan sonra Şengen e girmiş bütün ülkelere 3 yıl vizeden faydalanacak. Bu gün hala hayatta olan bir proje. Samsun dan, bizim verdiğimiz referansla beraber ilk defa Macaristan a giriş çıkış yapmış, bugün Avrupa daki bütün Şengen ülkelerine rahatlıkla gidebiliyorlar. Bunu bizim iş adamlarımızın çoğu bilmiyor. 

HABER GAZETESİ: Samsun’un sektörlerini sayarken, sanki biraz tarım unutuluyor ya da ihmal ediliyor gibi. Tarımı neden geliştiremiyoruz?

SALİH ZEKİ MURZİOĞLU: Samsun da gelişmeye açık, altyapısı hazır sektörlerden birisi tarım. Çarşamba ve Bafra ovalarımız, Kızılırmak ve Yeşilırmak ın yüz yıllardır getirdiği alüvyonlarla çok verimli topraklar. Yılda üç kere mahsul alındığı tarla düşünün. Yazın ekiyorsunuz, sonbaharda bir daha ekiyorsunuz, ilkbaharda ekerek bir yaz sebzesi alabiliyorsunuz. Ve tarlayı da hiç nadasa bırakmıyorsunuz, böyle verimli bir toprak. Neden geliştiremiyoruz tarımı? Bunda bir katma değer yaratmamız lazım. Fındıkta çok iyi ihracatçıyız. Dünya fındığının yüzde 75 ini üretiyoruz ve bunun yüzde 85 ini de ihraç ediyoruz. Bunu nasıl ihraç ediyoruz? Müstahsilden alıyoruz, fabrikaya getiriyoruz kırıyoruz, çuvallıyoruz, satıyoruz. Bunu bir kutunun, paketin veya paketin içine koyamıyoruz. Koyamadığımızda da ne üretim, ne istihdam ne de katma değer yaratabiliyoruz. Eğer tarımı geliştireceksek mutlaka bunu yapmalıyız. Bunu geliştirmek için önümüzde bir tablo var. İhtisaslaşmış gıda organize sanayi bölgesi, Türkiye de ilk defa kurulan bir organize sanayidir. Bir handikabı var, çok küçük bir alanda ve 25 tane yatırımcı var. Yeni kuruldu ve bugün artık orada mantar gibi üretimler, fabrikalar yapılmaya başlandı. İnşallah orayı böyle organize sanayiler üreterek, tarımın gelişmesine fayda sağlayacağız. Bugün siyasetçilerin dilinde olan, Çarşamba organize sanayi var.  Çarşamba Şeker Fabrikası nın arazisinden bir kısım yer ayrılmış. Bunun da yine gıda ihtisas organize sanayi yapılması konusunda bir gelişme var. Eğer burası da yapılırsa, Çarşamba da yapılan ürün şişeye, pakete girecek bir katma değer yapılacak, istihdam olacak. 1 liraya sattığımız ürünü, 10 liraya ihracat yapacağız. Bu da tarımda Samsun un çok ileri noktalara geleceğini gösteriyor bize. Tabii çaba göstermek lazım, iyi yatırımcılar seçmek lazım. 


HABER GAZETESİ: Son yıllarda büyük gelişim sağlayan sektörlerden birisi de sağlık. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

SALİH ZEKİ MURZİOĞLU: Samsun, Karadeniz de hatta Türkiye de, hem özelde hem de kamu hastanelerinde. en büyük yatırımların olduğu bir kent. Tabii bunu geliştirmemiz de lazım. Bu gelişim için de ticaret ve sanayi odamızın büyük çabaları oldu. Mesela karşımızda iki büyük devlet olan Ukrayna ve Rusya var. Buraya bir şeyler satmanın yanı sıra, hastaların buraya gelmesi burada tedavilerinin yapılması için çalıştık. İşadamları ile yaptığımız gezide, orada bir bypass ameliyatının buradan 5 katı daha pahalı olduğunu ve bizim kadar teknolojik yapılmadığını öğrendik. Onları buraya davet ettik, onlar da mutlaka geliyorlar. 

HABER GAZETESİ: Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın daha birçok çalışmaları var. Bunlardan ilk akla gelenlerle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

SALİH ZEKİ MURZİOĞLU: Mesela biz Samsun a, Türkeks in bankasını getirdik. Odamızda bir kat kendilerine verdik, kira veya başka bir masraf almıyoruz. Onlar da buradaki ihracatçıya çok ucuz kredi sağlıyorlar. Türkiye de ilk defa Samsun Ticaret ve Sanayi Odası nın yaptığı bir program var. 7-24 güvenli elektronik imzalı belge alma programı. Yani siz, odamızda bir sicil belgesi, yeterlilik belgesi almak istiyorsunuz. Eskiden odaya geliyordunuz, ücretleri yatırıyordunuz ve belgeyi alıyordunuz. Bugün evinizde, iş yerinizde oturduğunuz yerden bu belgeleri alabiliyorsunuz. Böylece zaman kaybı ve iş kaybını önlemiş olduk ve bunu Türkiye de ilk defa yapmış olmamız çok önemli. Ankara ve Konya, Türkiye nin sayılı ticaret odalarından iki tanesidir, bizden bu programı kendilerine de kurmamız için yardımcı olmamızı istediler. Türkiye de rol model olduk. 

Zerrin SOMUNCU EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da kadro netleşiyor

1 Samsunspor'da kadro netleşiyor

Samsun Türkiye'de 4. sırada

2 Samsun Türkiye'de 4. sırada

Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

3 Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

4 Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

5 Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

Boyayı, yoğurt zannederek yedi, Samsun'da kurtarılamadı

6 Boyayı, yoğurt zannederek yedi, Samsun'da kurtarılamadı

Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

7 Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

8 Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

Samsun'da kayıp genç bulundu

9 Samsun'da kayıp genç bulundu

Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

10 Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

hızWeb