Samsun Madımağı Tür Eylem Planı

Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü tarafından “Samsun Madımağı Tür Eylem Planı Çalıştayı ve Sunuş Toplantısı” düzenlendi.

Samsun Madımağı Tür Eylem Planı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenenSamsun Madımağı Tür Eylem Planı Çalıştayı ve Sunuş Toplantısı na Orman ve Su İşleri Doğu Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, OMÜ öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

DOKAY ÇED-Çevre Mühendisliği Ltd.Şti. Şirket Ortağı Deniz Yurteri’nin sunumunun ardından açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, “İnsanların başta gıda olmak üzere temel ihtiyaçların karşılanmasında vazgeçilmez bir yer olan canlı kaynakların temeli biyoloji çeşitliliktir. Üretimi yapılan tüm tarım ürünlerinin temeli doğada bulunan yaban akbabalarına dayanır. Günümüzde yeni tarım ürünleri elde etmek veya mevcut olanları iyileştirmek için doğadaki yabancı türden faydalanılmaktadır. Gıda, tarım, tıp, eczacılık ve özellikle turizm için önem taşıyan ve gittikçe azalan canlı kaynaklar bugün bir ülkenin sahip olabileceği en önemli avantajlar arasında sayılmaktadır. Ancak günümüzde hızla artan dünya nüfusu, kirlilik ve plansız kalkınma doğal kaynaklar üzerinde ciddi bir baskı oluşturmaktadır. Yakın bir gelecekte insanlığın minimun bir tüketim için maksimum üretim yapma zorunluluğu ile karşı karşıya kalacaktır. İnsanların başta gıda ve tarım olmak üzere ülkemizin çok büyük bir zenginliği vardır ve dünya arasında şanslı ülkelerden birisidir. Tüm Avrupa’da 12 bin 500 açık ve kapalı tohum türü varken, sadece Anadolu’da 11 bine aşkın tür olduğu ve bunların yaklaşık 3’te birinin Türkiye’ye özgü türler olduğu bilinmektedir. Türkiye’de 470 kuş türü, 160 memeli, 141 sürüngen, 480’i aşkın deniz balığı ve 80 bini aşkın böcek türü olduğu bilinmektedir. Ancak yerinde etkin ve sürdürülebilir koruma yetersizliği biyolojik kaçakçılık üzerinde önemli bir baskılar oluşturmaktadır. Yakın bir gelecekte bazı önemli türlerin yok olmasına ve eko sistem dengesinin bozulmasına neden olmaktadır” dedi.

Daha sonra OMÜ Öğretim Üyesi Dr. Fergan Karaer, katılımcılara Türkiye florası hakkında bilgi verdikten sonra lokal endemik bir tür olan Samsun madımağının önemini, Samsun madımağı (polygonum samsunicum) türünün neslinin tehdit eden faktörler ve bu faktörlerin engellenmesi için yapılması gerekenleri anlattı.EN ÇOK OKUNANLAR

Hassas burun 'Roket' kenevir bahçesini buldu

1 Hassas burun 'Roket' kenevir bahçesini buldu

Rize'de bir kadın, kocası tarafından vahşice öldürüldü

2 Rize'de bir kadın, kocası tarafından vahşice öldürüldü

Hatay'da otomobil uçuruma yuvarlandı: 3 ölü, 4 yaralı.

3 Hatay'da otomobil uçuruma yuvarlandı: 3 ölü, 4 yaralı.

Zonguldak'ta polis kumar oynayanlara göz açtırmıyor

4 Zonguldak'ta polis kumar oynayanlara göz açtırmıyor

Manisa'da otomobiller kavşakta çarpıştı: 2 yaralı

5 Manisa'da otomobiller kavşakta çarpıştı: 2 yaralı

Diyarbakır'da silahlarla ev bastılar: 1 kadın öldü

6 Diyarbakır'da silahlarla ev bastılar: 1 kadın öldü

Bartın'da korona virüs tedavisi gören hasta kalmadı

7 Bartın'da korona virüs tedavisi gören hasta kalmadı

Washington'da Floyd protestosu

8 Washington'da Floyd protestosu

Karaman'da tek katlı müstakil evde korkutan yangın: 1 yavru kedi telef oldu

9 Karaman'da tek katlı müstakil evde korkutan yangın: 1 yavru kedi telef oldu

Kazanın ardından hurdaya dönen minibüsünü bırakıp kaçtı

10 Kazanın ardından hurdaya dönen minibüsünü bırakıp kaçtı

hızWeb