YARDIM TALEBİNE KAYITSIZ KALMADI

Türk Kızılayı Samsun Şubesi, eğitime destek için Van’ın Erciş ilçesinin Ulupamir köyünde anaokulu yaptırdı.

YARDIM TALEBİNE KAYITSIZ KALMADI

Ulupamirli soydaşlar, Türk Kızılayı Samsun Şubesi’ne ulaşarak, köylerinde anaokulu olmadığını belirterek yaptırılması için talepte bulundular. Türk Kızılayı Samsun Şubesi, buyardım talebine kayıtsız kalmadı.

Afganistan’ın Pamir bölgesinin Kırgızistanlı Türkleri toprakları Sovyetler tarafından işgal edilince 1982 yılında Türkiye’ye getirilip Van Erciş Ulupamir köyüne yerleştirildiler. 

KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Yapımı tamamlanan anaokulunun açılışa katılan Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, “Bugün çok kutlu bir iş için burada bulunuyoruz. Çünkü en kutlu, katma değeri en yüksek hizmet yatırımı eğitime yönelik çalışmalardır. Yani insana, millete, vatana hizmettir. İşte biz bunun için buradayız” dedi.

Başkan Keskin, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İnsanları mesut edecek yegane vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onları birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını temine yarayan hareket ve enerjidir’ sözü, Türk millerinin merhamet eli Türk Kızılayı’nın ilham kaynağıdır” diye konuştu.

Keskin sözlerine şöyle devam etti: “Hz. Peygamberimiz ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diyor. Bu açlık ve tokluk sadece ekmek, çorba ve hurmadan ibaret değildir. Gerçek açlık bilgi eksikliğidir, yetişmiş insan kaynağı eksiğidir. Bununla mücadele için bu anaokulunu yaptırdık. Bu maksatla, Çinlilere atfedilen, ’muhtaca her gün bir balık vermekten daha doğru ve kalıcısının balık tutmayı öğretmek’ olduğu şeklindeki atasözünü hatırlamamız yerinde olacaktır.

Başkan Keskin, Göktürk yazıtlarında ifade edildiği gibi, “Bu millet, bu devlet, bu ülke için gündüz oturmadan, gece uyumadan, ölesiye birlikte çalışacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından Ulupamir Ortaokulu öğrencileri tarafından Kırgız halk oyunları gösterileri ve okulun açılışı gerçekleştirildi.

Erciş Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek, Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, Türk Kızılayı Samsun Şubesi Başkan Yardımcısı M.Levent Sürek, Türk Kızılayı Samsun Şubesi Gençlik Kolları Başkanı Cüneyt Güner, Erciş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürü Harun Işık, Türk Kızılayı Van Şube Başkanı Yalçın Özdemir, Türk Kızılayı Erciş Şube Başkanı Başkanı Aydın Bayraktar, Kızılay Gönüllüsü Erdal Görmüş, Pamir Kültür Eğitim Yaşatma Dernek Başkanı Cemşit Horacan ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen açılışın ardından yetkililerce anaokulu gezildi.

YARDIM

YARDIMEN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

1 Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

2 Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

 Kan donduran ifadeler

3 Kan donduran ifadeler

Samsun'da özel halk otobüslerine yakıt desteği

4 Samsun'da özel halk otobüslerine yakıt desteği

Samsun'da gizlendiği evde yakalanan kadın FETÖ'den tutuklandı

5 Samsun'da gizlendiği evde yakalanan kadın FETÖ'den tutuklandı

Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 15 yaralı

6 Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 15 yaralı

Samsun'da camilerle ilgili karar

7 Samsun'da camilerle ilgili karar

26 Mayıs Salı Samsun hava durumu

8 26 Mayıs Salı Samsun hava durumu

Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

9 Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

3 gündür mahsur kalan yavru kediyi kurtardılar

10 3 gündür mahsur kalan yavru kediyi kurtardılar

hızWeb