KÜÇÜK ÇOCUK ARTIK OKULA GİDEBİLİYOR

Samsun da geçen Ocak ayında sulama kanalına düşüp boğulan 9 yaşındaki Yeşim Sonaş ın ailesi, söz konusu yol ve kanal ile ilgili çalışma başlatılması üzerine 6 yaşındaki Bülent i okula göndermeye başladı.

KÜÇÜK ÇOCUK ARTIK OKULA GİDEBİLİYOR

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul un ikna ettiği anne Emine ve baba Yakup Sonaş, yolun ve kanalın yapılmaya başlanmasıyla beraber oğulları Bülent i okula göndermeye başladı.Küçük çocuk artık okula gidebiliyor.

Olay, Terme İlçesi ne bağlı Yeni Camii Köyü nde geçen 6 Ocak ta meydana geldi. Taşımalı eğitim gören Söğütlü İlkokulu 3 üncü sınıf öğrencisi Yeşim Sonaş, okulu kar nedeniyle tatil idilince, Yeni Camii Köyü ndeki evine dönmek üzere servis minibüsüne bindi. Minibüs evinin bulunduğu yola, kar nedeniyle giremedi. Servis şoförü, evli ve 3 çocuk babası 54 yaşındaki Yusuf S., bunun üzerine Yeşim Sonaş ı evine 300 metre uzakta bıraktı. Küçük kız yürüyerek eve gitmek isterken üzeri buz ve karla kaplı yağmur suyu tahliye kanalına düştü. Yaklaşık 2 metre derinlikteki kanaldaki suda boğulan Yeşim in eve dönmemesi üzerine annesi Emine ve babası Yakup Şonaş, servis şoförünü aradı. Şoför Yusuf S., küçük kızı 1 saat önce yolda bıraktığını söyleyince aile fertleri aramaya çıktı. Arama sonunda Yeşim Sonaş ın su kanalında önce çantası daha sonra da cesedi bulundu.

ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERMİYORLAR

Aile, kızlarının okul yönetimi, hem de servis şoförünün ihmali nedeniyle şikayetçi olunca Yusuf S., gözaltına alındı. Sürücü, sevk edildiği nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Savcılığın hazırladığı iddianamede, iş güvenliği uzmanı tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, Yeşim Sonaş ın güvenli biçimde su ile kaplı yoldan karşıya geçişini sağlamadığı belirtilerek servis şoförü Yusuf S. yüzde 80 kusurlu, Söğütlü Ortaokulu Müdürü Ahmet S. de velilere okulların erken kapandığına dair ve servis şoförlerine velilerin telefon numaralarını vermeyerek yüzde 20 kusurlu olduğunu bildirdi.  

Terme Asliye Ceza Mahkemesi tarafından hakkında Bilinçli taksirle 1 kişinin ölümüne neden olmak suçundan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle geçen Mart ayında hakim karşısına çıkarılan servis şoförü Yusuf S. ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. Yargılama süreci devam ederken geçen 18 Eylül de tarafların kusur durumunun tespiti için olay yerinde iş güvenliği konusunda uzman üçlü bilirkişi ve mahkeme heyeti tarafından keşif yapıldı.  

BAŞKAN SÖZ VERDİ

Olayın yaşandığı yol ve kanalla ilgili bir çalışma yapılmadığını iddia eden anne Emine ve baba Yakup Sonaş, yeni eğitim yılının başlamasına rağmen okula gitmesi gereken 6 yaşındaki çocukları Bülent i okula göndermedi. Ailenin yol ve kanal yapılana kadar çocuklarını okula göndermeyeceklerini söylemelerinin kamuoyunda gündeme gelmesinin ardından Terme Belediye Başkanı Ak Partili Şenol Kul devreye girdi. Geçen Pazar günü aileyi evlerinde ziyaret eden Kul, yolun yapılacağı sözünü verdi. Ertesi gün yol yapım çalışmaları başladı ve Bülent in kaydı Cumhuriyet İlkokulu na yapıldı. Servisle okula giderek 1 inci sınıfta eğitim görmeye başlayan küçük çocuk büyük mutluluk yaşadı.  

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul bugün önce Bülent Sonaş ı okulunda ziyaret etti. Küçük çocuğun öğretmeninden durumu hakkında bilgi aldı. Ardından da söz konusu yol ve kanalın olduğu bölgeye giderek yapılan çalışmaları yerinde inceledi Sonaş çifti ile görüştü.   

YOL SORUNU KALMAYACAK

Başkan Kul, Bülent in ablası çok elim bir olay sonucu hayatını kaybetmişti. Orada biz DSİ ile görüşerek kanalların temizlenmesi ve menfezlerin yapılması ile ilgili girişimi başlatmıştık. Geçen ay DSİ bölgede 14 gün süreyle çalışarak kanalları temizledi. Belediye olarak da biz menfezleri yaptık. Bu arada Bülent in ailesi haklı olarak geçen sene yaşadıkları olaydan dolayı yol tamamen yapılmadan okula göndermeyeceklerini söylemişler. Pazar günü benim haberim oldu ve aile ile görüştüm. Kendileri sağ olsun çocuklarını okula göndermeye karar verdiler. Bülent de hemen ardından okula başladı. Söz konusu kanal temizlendi şimdi stabilize yol yapım çalışmaları devam ediyor. Aileye teşekkür ediyorum. Artık orada yol sorunu kalmayacak dedi.  

Bülent Sonaş ise okula başladığı için çok mutlu olduğunu belirterek Bana yeni çanta, kalem ve defter aldılar. Okula serviyse gidip gelmeye başladım. Okulu çok sevdim. Okuyup öğretmen olmak istiyorum diye konuştu.  

OĞLUMUN DA KURBAN OLMASINI İSTEMİYORUM

Anne Emine Sonaş, Belediye Başkanı Şenol Kul un yolun en kısa zamanda yapılacağının sözünü verdiğini belirterek,Bunun üzerine yol yapım çalışmalarına başladılar. Biz de oğlumu okula gönderdik. Düzenli bir şekilde okula gidip geliyor. Kız daha iyi şartlarda okula gidemedi ama oğlum gitsin. Kızımın kurban olduğu yollarda oğlumun da kurban olmasını istemiyorum dedi.  

Baba Yakup Sonaş iseOğlum şimdi okula servisle gidip gelebiliyor. Yol yapım çalışmalarına başlandı kanal da temizlendi. Eksiklikler var ama başkanım onu da tamamlayacaklarını söyledi. Bu yol yapımına başlandığı için çok mutluyuz. Oğlum okula gidebildiği için çok mutluyum şeklinde konuştu.  

 EN ÇOK OKUNANLAR

Evinde kenevir yetiştiren şahsa jandarma operasyonu

1 Evinde kenevir yetiştiren şahsa jandarma operasyonu

Manisa'da bıçaklı kavga: 1 ölü

2 Manisa'da bıçaklı kavga: 1 ölü

Elazığ'da depremde hasar gören binada yangın çıktı

3 Elazığ'da depremde hasar gören binada yangın çıktı

Kontrolden çıkan otomobil yol kenarına bırakılan dorseye çarptı: 2 ölü

4 Kontrolden çıkan otomobil yol kenarına bırakılan dorseye çarptı: 2 ölü

Tarsus'ta traktörün altında kalan şahıs yaralandı

5 Tarsus'ta traktörün altında kalan şahıs yaralandı

Karşı şeride geçen otomobil yolcu otobüsünün altına girdi: 2 ölü

6 Karşı şeride geçen otomobil yolcu otobüsünün altına girdi: 2 ölü

Manisa'da otobüs kazası: 2 ölü 2 yaralı

7 Manisa'da otobüs kazası: 2 ölü 2 yaralı

Kaza yapan otomobile, başka bir araç çarptı: 3 yaralı

8 Kaza yapan otomobile, başka bir araç çarptı: 3 yaralı

Van'da trafik kazası, 4 yaralı

9 Van'da trafik kazası, 4 yaralı

Van'da trafik kazası, 4 yaralı

10 Van'da trafik kazası, 4 yaralı

hızWeb