YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Kürşad GÜNDOĞDU

Haklı ama yersiz…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Samsun ziyareti ile iyice alevlenen seçim sohbetleri hemen her ortamda ana gündemi meşgul ediyor. Yerel seçim olmasına rağmen bazı söylemlerde şunu fark ediyoruz ki adaylar üzerinden analiz yapmak yerine,“Bu zamana kadar Erdoğan’a oy verdim yine veririm ama yerel seçimlerde AK Parti’ye oy vermeyeceğim” diyerek ortalıkta gezen ve hatta belki de gezdirilen bir tayfa türedi… Öne sürdükleri sebepleri kimi zaman aynı kimi zaman farklı olsa da birçoğunun ortak profiline bir iki örnek verelim:

***

Adamın yaşı 45…

“Abi ne iş yapıyorsun?”

“Hiiiiççç… Günüm doldu, yaş bekliyorum. Yaşa takıldık karar çıkarmadı, yerelde oy vermeyeceğim ama Reis desin haydi diye, ölümüne…”

***

“Amca sizin ilçede durum nedir?” “Yahu yeğenim pazarda ıspanak olmuş 6 lira görmüyor musun? Bu sefer bizim başkana benden oy çıkmaz, ama Reis’e canımız feda…” “Eee devlet sana tarım destek parası yatırdı mı? “He aldık şükür…” “Eee mazot desteği aldın mı?” “He çocuklar ona başvurmuştu aldık…” “Ekip biçiyor musun peki?” “hımmm kem küm…”

***

Maalesef bu ve benzeri örnekleri çoğaltmak mümkün…

Ağzında sigarası sırtını duvara dayayıp emeklilik için yaş beklediğini söyleyenin de, dönüm dönüm destekleme parası aldığı halde bir tutam ot dâhi ekmeyenin de, 15 liralık kahvesini içerken 4 bin liralık telefonuyla tweet atarak akşama kadar kahvehane köşelerinde pinekleyenin de ağzında aynı cümleler… “Ekonomik sıkıntı var kardeşim… Pazar pahalı, market pahalı, şu pahalı bu pahalı”

Kimse de çıkıp demiyor ki ben ekmediğim için pahalı!

Oturup yaş beklediğim, ekonomiye katkım yok anca konuştuğum için pahalı!

Şu genç yaşta hala baba parası yiyorum, çünkü masa başında yatabileceğim bir iş bulamadığım için pahalı!

Anca lafügüzaf…

Reis için ölürüm ama yerelde oy vermeyeceğim diyen kardeşlerime basitçe sormak lazım…

Şikâyetçi olduğunuz ve şahsen birçoğunda haklılık payınızın olduğunu düşündüğüm dertlerinizi, sorunlarınızı kim çözebilir?

Eminim yüzde doksan dokuzunuz Erdoğan diyecektir!

Peki, Erdoğan’ın çözebileceğine inandığınız sorunlar yüzünden “Yerelde oy vermeyeceğim kardeşim” demek hangi mantıkla izah edilebilir… Yerel seçimlerde Ak Parti bazı belediyeleri kaybettiğinde, dile getirdiğiniz hangi sorununuz çözülmüş olacak?

Kadrolu Taşeron Kemal gelip köyüne ıspanak mı ekecek?

Ablaların ablası(!) yazmasını bağlayıp süt mü sağacak?

Kadrolu taşeron; daha vatandaşa inmemişken, üç gün önce Avrupa Büyükelçileri ile bir araya geldi.Ağababalarına umut dağıttı ve şöyle dedi:”Hedefimiz Büyükşehirler. Buraları kazandığımız an iktidarın yolunu açmış olacağız.”

Kardeşim adamlar ülkenin peşinde, sen hala ne diyorsun demezler mi insana…

Ak Parti iktidarında bu kadar yılda yapılanları unutarak, üç beş kişinin gazına gelip pire için yorgan yakmaya kimsenin hakkı yok!

7 Haziran seçimlerinden sonra“Vah biz ne yaptık kimlere bıraktık” diyenler hala hatırımızda…

ÖNEMLİ OLANÇAY KOY KEÇELİ, YENİDEN BAŞLIYORUZ!Gönül Belediyeciliğiyse Eğer...DEĞER Mİ?MEYDANLARIN DİLİDEVLET TANZİM EDERİTİBAR SONADIRKÂĞIT BARDAKSİZ YİNE DE ÇAKTIRMAYIN!Haklı ama yersiz…Yazarın Tüm Yazıları
hızWeb